Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Cyfrowi nomadzi, czyli pracuj gdziekolwiek jesteś

Ekscytujący styl życia cyfrowych nomadów nie jest już wyłącznie marzeniem, a możliwą do osiągnięcia realnością. Dziś praca z dowolnego miejsca na świecie stała się bardziej osiągalna niż kiedykolwiek. Kim są ludzie, którzy porzucają wygodne życie i przemieszczają się z miejsca na miejsce – bez zapuszczania korzeni? Jakie są zalety i wady nomadycznego stylu życia?
Kategoria: Wiadomości
09.03.2023
unsplash.com

Postępująca cyfryzacja życia przyczyniła się do zmiany myślenia wśród pracodawców i zaowocowała pojawieniem się w części organizacji benefitu w postaci możliwości łączenia podróży w ciekawe miejsca z pracą zdalną w tych lokalizacjach. Jednak dopiero przełom związany z pandemią koronawirusa doprowadził do prawdziwej rewolucji pod tym względem. 

Pandemia covid-19 przyspieszyła cyfryzację przedsiębiorstw oraz wepchnęła się w inne części naszej rzeczywistości. Nowe technologie oraz ich ewolucja, a także zmiana przyzwyczajeń związanych z komunikacją, to kwestie, które przyczyniły się do zmiany życia i podejścia społeczeństwa do pracy w drodze. Trend ten napędzany jest również zmianami demograficznymi, w tym zwłaszcza oczekiwaniami i postawami pokolenia Millenialsów wobec życia, pracy i wolnego czasu.

Kim są cyfrowi nomadzi?

Cyfrowi nomadzi to ludzie prowadzący nowoczesny, elastyczny tryb życia. Nie posiadają stałego miejsca zamieszkania, przemieszczają się z miejsca na miejsce. Praca stanowi dla nich wsparcie takiego stylu życia [1]. Bycie cyfrową nomadką nie jest więc tym samym co praca zdalna czy freelancing, chociaż różnice są subtelne. Kluczem do zrozumienia cyfrowych nomadów jest pojęcie ich zamiłowania do pozostawania w ciągłym ruchu – bez posiadania domu. Tymczasem praca zdalna czy freelancing zakładają elastyczność kariery, ale dopuszczają fakt posiadania jakiegoś stałego miejsca zamieszkania.

„Świat jest globalną wioską, mój dom jest tam, gdziekolwiek będę”

Zalety 

 • łatwa zmiana miejsca pobytu
 • autonomiczność
 • codzienna inspiracja
 • poznawanie nowych ludzi i kultur
 • aktywny styl życia
 • znaczący rozwój osobisty

Dla wielu osób korzyści płynące z nomadycznego stylu życia są warte wysiłku i ryzyka. Cyfrowi nomadzi to społeczność ludzi, dla których wolność i elastyczność są wartościami nadrzędnymi – a jednocześnie, dla których praca jest jedynie dodatkiem do podróżowania, a nie na odwrót. Ten styl życia nie tylko sprzyja pracy zdalnej, lecz jej wymaga. Serwuje codzienną dawkę inspiracji i doświadczeń oraz daje możliwości poznania nowych ludzi i kultur. Cyfrowi nomadzi to osoby, które nieustannie sprawdzają siebie i wychodzą ze swojej strefy komfortu, co w konsekwencji wpływa na duże tempo ich rozwoju. 

Wady

 • problemy z produktywnością i koncentracją
 • duża odpowiedzialność
 • zaburzony work-life balance
 • słabe połącznie internetowe
 • brak poczucia przynależności
 • ciągły wysiłek psychiczny 

Bycie cyfrowym nomadą ma sporo zalet i niewątpliwe jest jedną z najbardziej ekscytujących form rozwijania siebie i swojej kariery. To jednak również sytuacja, która stawia zupełnie nowe wyzwania i ograniczenia. Wśród nich można wymienić między innymi konieczność rozumienia międzynarodowych praw, wymóg przestrzegania przepisów lokalnych, a także kwestię płacenia podatków i polegania na wizach pracowniczych (w regionach, które tego wymagają). Spośród różnych przeszkód, które nomadzi spotykają na swojej drodze, najczęściej wymieniają problemy komunikacyjne z pracodawcami, trudność pracy związaną z różnymi strefami czasowymi, czy też kłopoty ze znalezieniem stabilnego połączenia z internetem. Największym wyzwaniem pozostaje kwestia work-life balance i skuteczne znalezienie swoistego buforu pomiędzy pracą zawodową a czasem wolnym.

Cyfrowy nomada – na jakim stanowisku najczęściej pracuje?

Cyfrowy nomada nie jest ograniczony wyłącznie do kilku stanowisk i pojedynczego sektora rynku. Osoby, które wybierają nomadyczny styl życia, pracują w takich zawodach i na takich stanowiskach, które dają możliwość pracy zdalnej. Wśród nich można wymienić między innymi: księgowość, projektowanie graficzne, tworzenie contentu, copywrtinig, programowanie, marketing, zarządzanie projektami, sprzedaż czy szeroko pojęte IT. Największy odsetek nomadów to osoby obecnie rozwijające swoją karierę w branży nowych technologii [2].

Raport State of Remote 2022 informuje, że firmy zaczynają traktować pracę zdalną jako naturalny element swojej tożsamości, tym samym dając asumpt do rozwinięcia skrzydeł przez cyfrowych nomadów [3]. 

Przyszłość cyfrowych nomadów

W ciągu najbliższych lat liczba cyfrowych nomadów będzie tylko wzrastać. Wszystko to za sprawą zwiększającej się popularności pracy zdalnej oraz ewolucji i płynności stanowisk pracy i wykonywanych obowiązków. Cyfrowy nomada to już nie tylko suchy termin. To nowoczesna filozofia życia i całkowita zmiana myślenia o podejściu do swoich dotychczasowych obowiązków i rozwoju kariery.

Szacuje się, że do 2035 roku do miana cyfrowych nomadów będzie można zaliczyć nawet miliard osób na całym świecie [4].

W sieci istnieje wiele serwisów, na których można znaleźć opisy kilkuset miast na świecie i dopasować cel swojej podróży do indywidualnych potrzeb, korzystając z dostępnych na stronie filtrów. Jedynym ograniczeniem wydaje się tylko (albo aż!) stabilny dostęp do internetu i... chęci do odnalezienia się w nowych warunkach rzeczywistości – czy to w Chiang Mai (mekka cyfrowych nomadów), Bangkoku, West Palm Beach czy jakimkolwiek innym zakątku świata.

Źródła: 

Autor: Wiktoria Jackowska
Redaktorka Grupa MBE

Magistrantka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Czynna uczestniczka konferencji naukowych. Pasjonatka kultury, lingwistka. 

W Grupie MBE jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD działającego z misją edukacji o neuroróżnorodności. 

Zobacz również