Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Czy home office to przyszłość pracy?

W ostatnich latach praca zdalna zyskała na popularności na całym świecie, a Polska nie jest wyjątkiem: ponad 1 na 3 Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo. Czy zatem home office jest przyszłością współczesnego miejsca pracy? A jeśli tak, to jakie są korzyści i wyzwania mogą się z tym wiązać?
Kategoria: Wiadomości
03.04.2024
Zdjęcie: Christin Hume, Unsplash

Praca zdalna w liczbach

Krajobraz pracy na całym świecie przechodzi głęboką transformację, a praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. W Polsce zmiana ta jest szczególnie zauważalna: zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w 2024 r. przez Cushman & Wakefield, 27% Polaków łączy pracę w biurze z pracą zdalną. Odsetek ten może być znacznie wyższy w przypadku dużych miast (powyżej 500 000 mieszkańców), sięgając nawet 36%.

Co więcej, według badań McKinsey, 87% osób korzysta z możliwości pracy zdalnej, jeśli jest im ona oferowana.

Home office a przyszłość

Nick Bloomberg, amerykański ekonomistami niedawno opublikował swoją prognozę co do przyszłości pracy z domu. Według przewidywań Amerykanina, praca z domu powinna ustabilizować się na poziomie około 28% dni roboczych w całej gospodarce. Jest to znaczny, bo aż 5-krotny wzrost w stosunku do poziomów sprzed roku 2019 i pandemii.

Popularność modelu pracy zdalnej

Ta sejsmiczna zmiana była napędzana przez różne czynniki, ale te najbardziej wpływowe można zaklasyfikować do jednej z trzech kategorii:

  • Postęp technologiczny i łączność: Rozprzestrzenianie się szybkiego Internetu, narzędzi do współpracy i platform komunikacyjnych ułatwiło płynne konfiguracje pracy zdalnej.
  • Zmiana kultury pracy: Nastąpiła zmiana kulturowa w kierunku priorytetowego traktowania elastyczności i autonomii w miejscu pracy, co napędza przyjęcie zdalnych ustaleń dotyczących pracy.
  • Wpływ globalnych wydarzeń: Niedawna pandemia COVID-19 zadziałała jak katalizator, ponieważ zmusiła wiele organizacji do podjęcia pracy zdalnej w celu zapewnienia ciągłości działania i bezpieczeństwa pracowników.

Jakie są korzyści z pracy zdalnej i hybrydowej?

Zarówno w przypadku modelu pracy zdalnej, jak i hybrydowej, możemy mówić o wielu korzyściach, takich jak:

  • Zwiększona równowaga między życiem zawodowym a prywatnym: Te modele pracy oferują większą elastyczność, pozwalając pracownikom lepiej zrównoważyć obowiązki zawodowe i osobiste.
  • Lepsze samopoczucie: Praca zdalna może przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia poprzez zmniejszenie stresu związanego z dojazdami do pracy i zapewnienie większej elastyczności w zarządzaniu osobistymi zobowiązaniami.
  • Łagodzenie skutków urbanizacji: Praca zdalna może potencjalnie odciążyć infrastrukturę miejską. Umożliwia ona bowiem wykonywanie służbowych obowiązków niezależnie od lokalizacji, zmniejszając tym samym koncentrację siły roboczej w dużych miastach.
  • Redukcja kosztów: Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mogą skorzystać na zmniejszeniu kosztów ogólnych związanych z dojazdami do pracy, powierzchnią biurową i mediami.

Wyzwania związane z home office

Praca zdalna ma wiele zalet, ale nie jest też pozbawiona wyzwań.

Praca zdalna może przyczyniać się do izolacji społecznej, a także zacierania granic między pracą a życiem osobistym.

Warto również pamiętać o barierach technologicznych. Modele pracy zdalnej i hybrydowej są możliwe tylko dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze cyfrowej, dlatego inwestycje w stworzenie i konserwację takiego systemu są koniecznością.

Co więcej, cyberbezpieczeństwo staje się kluczowym czynnikiem dla wspierania powszechnej adopcji pracy zdalnej i łagodzenia związanych z nią zagrożeń.

Autor: Kamila Brzezińska
Redaktorka

Absolwentka Filologii Francuskiej na UP, a także Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W MBE zajmuje się głównie redakcją portalu CareersInPoland.com.

W życiu prywatnym Kamila jest miłośniczką dobrej książki i kiepskich filmów, oraz weteranem gier RPG i horror-survivalowych. Od 2016 roku żywi niezdrową fascynację do amerykańskiej satyry politycznej. 

Zobacz również