Co łączy doradcę finansowego z lekarzem pierwszego kontaktu? Wywiad z Michałem Trędowskim

O tym, jak pracuje się w Phinance, a także o prowadzonych rekrutacjach i możliwościach rozwoju rozmawiamy z Michałem Trędowskim, Partnerem w Phinance.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
11.03.2022
Fot. Unsplash

Redakcja: Czym zajmuje się firma Phinance? Jaki jest jej profil działalności?

Michał Trędowski, Partner w Phinance: Firma Phinance świadczy usługi kompleksowego doradztwa i pośrednictwa finansowego. Tworzymy z klientami plany finansowe w kontekście ich finansów osobistych i firmowych oraz dostarczamy im wszelkie możliwe rozwiązania finansowe. Pomagamy im poukładać bieżące sprawy oraz zaplanować przyszłość. Zajmujemy się zarówno kwestiami kredytowymi, ubezpieczeniowymi, oszczędnościowymi, jak i inwestycyjnymi.

Jesteśmy takim trochę lekarzem pierwszego kontaktu dla klienta indywidualnego od kwestii związanych z finansami. Współpraca z nami pozwala klientowi zaoszczędzić jego czas, pieniądze i nerwy.

Jacy pracownicy są obecnie poszukiwani w Phinance?

W tym momencie najbardziej poszukiwani są doradcy finansowi, którzy będą bezpośrednio współpracować z klientami, zarządzać ich finansami, tworzyć plany finansowe oraz budować relacje. To stanowisko jest obecnie najbardziej potrzebne z prostego powodu – rośnie liczba klientów w Polsce. Polacy są społeczeństwem coraz bardziej zamożnym a poziom skomplikowania pewnych rzeczy wymaga szerszego spojrzenia. Nie wszystko w kwestii finansów można załatwić samodzielnie tak jak 10 czy 15 lat temu.

Jakie trzeba mieć wykształcenie i predyspozycje, żeby pracować jako doradca finansowy?

Dużo ważniejsze niż wykształcenie są umiejętności. Uważamy, że wiedza to rzecz nabyta i jesteśmy w stanie każdemu zapewnić odpowiednie szkolenie. Oczywiście posiadanie doświadczenia czy wykształcenia związanego z finansami dużo ułatwia, ale nie jest to warunek konieczny. Wiem to z własnego doświadczenia. W Phinance odbywałem praktyki, będąc studentem pierwszego roku studiów. Śmiało muszę przyznać, że przez pierwsze trzy tygodnie szkoleń zdobyłem więcej wiedzy dotyczącej finansów niż przez cały rok studiów. Teoria a praktyka to są dwie różne sprawy. Posiadamy odpowiednie narzędzia i korzystamy z platform e-learningowych, dlatego jesteśmy w stanie przekazać zainteresowanym osobom odpowiedni zakres wiedzy, który pozwoli im świadczyć profesjonalne usługi.

Na stanowisku doradcy finansowego cenione są przede wszystkim takie umiejętności jak: komunikatywność i rzetelność. Zadania musimy wykonywać sumiennie i na czas. Ważna jest też proaktywność, ponieważ system naszej pracy jest dość elastyczny. Każdy pracownik może dostosować godziny pracy do swojego grafiku lub potrzeb klientów. Wspieramy doradców finansowych, z którymi współpracujemy, ale nie wrzucamy ich w sztywne ramy. Jeśli z ich strony jest chęć do działania, to mogą liczyć na odpowiednie wsparcie w rozwoju.

Jakie zadania wchodzą w zakres obowiązków doradców finansowych?

Doradcy finansowi zajmują się szeroko pojętą pracą z klientem i z jego umowami finansowym. Głównym ich zadaniem jest budowanie relacji i kompleksowa, długofalowa współpraca, z którą wiąże się tworzenie planów finansowych, dostarczanie klientom odpowiednich i potrzebnych rozwiązań finansowych.

Jak pracuje się w Phinance?

Swobodnie. Nasi pracownicy mogą dowolnie dopasować godziny pracy do swojego rytmu życia, planów i celów. Co więcej, pracujemy w systemie hybrydowym – można pracować w domu lub w biurze. Taki elastyczny system pracy obowiązywał u nas jeszcze przed pandemią, dlatego nie mieliśmy problemu z wprowadzeniem pracy zdalnej w czasie, gdy było najwięcej zachorowań i nieprzerwanie dostarczaliśmy klientom nasze usługi. Świadczą o tym liczby. Paradoksalnie, to właśnie 2020 rok był jednym z najbardziej rozwojowych w naszej historii.

Jakie są możliwości rozwoju kariery w Phinance?

Rozwój w Phinance nie zależy od tego, jak długo pracownik jest związany z naszą firmą ani od tego, kogo bardziej lubi przełożony. O awansie decydują przede wszystkim wyniki i kompetencje, a sam wybór ścieżki kariery uzależniamy od predyspozycji i chęci danego pracownika.

Główne ścieżki kariery są trzy. Można:

  • zostać ekspertem finansowym, który doradza klientom indywidualnym albo korporacyjnym. Taka osoba powinna mieć bardzo szeroki zakres wiedzy i znać mocno specjalistyczne narzędzia finansowe;
  • pójść ścieżką managerską, jeśli ktoś bardziej lubi szkolić pracowników i wdrażać ich do pracy;
  • zostać specjalistą w jakiejś konkretnej dziedzinie, np. kredytów firmowych czy hipotecznych, i wspierać ekspertów, którzy tworzą kompleksowe plany finansowe, które wymagają większego zaangażowania.

Co ważne, nie są to skostniałe struktury, w których awans jest możliwy dopiero wtedy, gdy pracownik na wyższym stanowisku zajmie wyższą pozycję albo odejdzie z firmy. Możliwości awansu są dostępne cały czas.

Dlaczego praca w Phinance może być ciekawą propozycją zawodową?

Z kilku powodów. Po pierwsze – możemy wszystkiego nauczyć osoby, które są chętne do pracy. Oferujemy staże, a wiele osób zostaje z nami na dłużej. Sam jestem tego przykładem. Przyszedłem na staż a pracuję w Phinance już 13 lat. Jeśli jednak ktoś zostanie krócej, nie musi zwracać kosztów szkoleń.

Drugi argument – możliwość rozwoju. Mamy jasno rozpisaną ścieżkę kariery a każdy pracownik zna kryteria, jakie trzeba spełnić, żeby rozwijać się i budować swoją karierę na lata.

Trzeci argument, nie mniej ważny – Polacy cały czas bogacą się jako naród, w związku z tym na rynku potrzebni są eksperci posiadający wiedzę dotyczącą funkcjonowania rynku finansowego. Dlatego można powiedzieć, że jest to branża, która ma potencjał. Na zachodzie Europy standardem staje się to, że osoba prywatna ma swojego doradcę finansowego, który prowadzi jego finanse osobiste.

I na koniec – praca w naszej firmie wpasowuje się w trendy XXI w. Młode osoby mocno odchodzą od schematu pracy w sztywnych godzinach 8-16, który był standardem dla ich rodziców czy dziadków, i zupełnie inaczej postrzegają work-life balance. Chcą, żeby praca dawała im swobodę załatwienia pewnych spraw w ciągu dnia a nie po godzinach pracy i nie kolidowała z możliwością wyjazdu czy zainteresowaniami. To zapewniamy im w Phinance.

Dziękuję za rozmowę.

Ekspert: Michał Trędowski
Partner Phinance

Specjalista w branży doradztwa finansowego, wealth management oraz podatków, posiadający europejski certyfikat EFA/EFPA II-go stopnia.

Partner w Kancelarii Doradztwa Finansowego Phinance S.A. Prowadzi biura w Gdańsku i Szczecinie oraz ponad 20-osobowy zespół, który planuje i dba o finanse kilku tysięcy gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw.

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na kierunkach Finanse i Rachunkowość oraz Prawo i Doradztwo Podatkowe. Wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Prelegent na licznych konferencjach, targach, webinarach i szkoleniach.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.