Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Szansa na sukces. Kobiecym i męskim okiem o rynku pracy

Co druga kobieta przyznaje, że w swojej karierze napotkała przeszkody wynikające z płci. Czy "być kobietą" dziś równa się mieć mniejsze szanse na rozwój i awans? Zobaczcie, jak kobiety i mężczyźni postrzegają swoje zawodowe możliwości. Trochę statystyki funduje nam raport Hays "Kobiety na rynku pracy 2021".
Kategoria: Raporty
21.06.2021
Fot. Unsplash

Kluczowy wniosek wyłaniający się z raportu Hays "Kobiety na rynku pracy 2021" jest taki:

Brak równości szans na awans i sprawiedliwe wynagrodzenie pozostaje wciąż aktualnym problemem i to pomimo pozytywnych zmian zachodzących w skali globalnej i lokalnej, a także rosnącej świadomości firm w zakresie różnorodności. 

Chociaż firmy coraz więcej wysiłków wkładają w to, by miejsce pracy było dostępne i przyjazne w takim samym stopniu dla kobiet, jak i mężczyzn, to wydaje się, że nadal wiele jest do naprawy na tym polu. Jednak pierwsze jaskółki już kołują nad polskim rynkiem pracy! 45% kobiet, które wzięły udział w badaniu Hays zgadza się ze stwierdzeniem, że polski rynek pracy to miejsce coraz bardziej dostępne i przyjazne dla kobiet. O tym, że zachodzi coraz więcej takich zmian przekonanych jest też 92% mężczyzn. 

Szansa na sukces

Respondenci badania zostali zapytani o to, czy ich zdaniem wszyscy pracownicy o podobnych kwalifikacjach mają podobne szanse na awans, niezależnie od płci. Wyniki? Perspektywa kobieca i męska jest zgoła inna. Co druga kobieta (54%) uważa, że NIE ma równych szans na awans. Dla porównania, tylko 20% mężczyzn zaprzeczyło, a aż 72% zgadza się z tym stwierdzeniem. Podobne rozbieżności w wynikach pojawiają się w przypadku pytania o równość wynagrodzeń. 

Czy wszyscy pracownicy o podobnych kwalifikacjach są podobnie wynagradzani, niezależnie od płci?

  • zdaniem kobiet: 36% – tak, 45% – nie, 19% – trudno powiedzieć,
  • zdaniem mężczyzn: 70% – tak, 20% – nie, 10% – trudno powiedzieć.

Rozwiązaniem problemu tzw. luki płacowej może być powszechna transparentność wynagrodzeń. 78% kobiet uważa, że to dobra droga (a 11% – nie). Dla porównania, z tym stwierdzeniem zgadza się tylko 44% mężczyzn a 37% uważa, że powszechna transparentność nie pomoże rozwiązać problemu luki płacowej. 

Bariery, przeszkody i kłody pod nogi

Przeszkody wynikające z płci na swojej zawodowej drodze napotkała co druga respondentka badania (52%). Zakres barier czy wręcz kłód pod nogi wymieniany przez kobiety jest szeroki. Niechlubna "dziesiątka" najczęściej wymienianych niedogodności składa się z następujących pozycji:

Przeszkody wynikające z płci napotkane w karierze (kobiecym okiem)  
zakładanie mniejszej dyspozycyjności kobiet 48%
kierowanie się stereotypami w decyzjach o zatrudnieniu lub awansie 47%
faworyzowanie mężczyzn 46%
brak zaufania do kwalifikacji 39%
szklany sufit 35%
obawa firmy przed zatrudnieniem kobiet 34%
brak wsparcia przy budowaniu autorytetu 32%
niechęć zarządu i przełożonych do kobiet 30%
brak wsparcia ze strony innych kobiet 26%
trudności "przebicia się" w branży 26%

Wskutek równania szans kobiet na rynku pracy, coraz częściej słychać głos mężczyzn, którzy także zaczynają dostrzegać przeszkody na swojej zawodowej drodze. Bariery wskazuje co piąty biorący udział w badaniu (20%). Do najczęściej wymienianych zaliczyć można:

  • 36% – faworyzowanie kobiet,
  • 22% – krzywdząca konieczność zapewnienia parytetów w firmie, 
  • 22% – kierowanie się stereotypami w decyzjach o zatrudnieniu lub awansie.

Mama i tata na skakance

Podskoki, skoki w dal czy na skakance – pracujący rodzice uprawiają wiele dyscyplin, by podogodzić życie zawodowe z rodzinnym. 67% kobiet i 43% mężczyzn dostrzega ograniczenia związane z pogodzeniem pracy z wychowaniem dziecka lub dzieci. Czołówka barier w zawodowym życiu, które trzeba przeskoczyć lub zgragnie ominąć prezentuje się następująco:

  • konieczność wyboru między zaangażowaniem w życie rodzinne lub zawodowe (wymienia: 78% kobiet, 87% mężczyzn),
  • brak możliwości pełnego uczestnictwa w życiu dziecka (64% kobiet, 71% mężczyzn),
  • zbyt mało czasu na przebywanie z bliskimi (63% kobiet, 68% mężczyzn),
  • trudności z wzięciem urlopu podczas choroby dziecka (41 kobiet, 35 mężczyzn).

Czy jest nadzieja, że bariery w rozwoju kariery zostaną zastąpione przez windy do awansu i wyższych stanowisk a luka płacowa raz na zawsze zostanie wyrównana? Artykuł zaczęliśmy od tego, że zmiany już się dokonują i to nie tylko w tabelkach dużych firm, ale powoli, powolutku są też dostrzegane przez pracowników – tych w spódnicach, spodniach, szpilkach i tenisówkach. 

Źrodło: Raport "Kobiety na rynku pracy 2021", Hays, 2021. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również