Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kobieca twarz finansów, czyli o rolach kobiet w branży finansowej

Zobaczcie, jakie bariery zawodowe napotykają kobiety w drodze na szczyt kariery, w jakich obszarach kobiety odnajdują się najlepiej i co najczęściej wpływa na decyzję kobiet o karierze w finansach. 
Kategoria: Raporty
19.04.2018

Sytuacja kobiet na rynku pracy w branży finansowej ulega poprawie, co potwierdzają liczne badania. Kobiety coraz częściej pojawiają się w bankowości, audycie, doradztwie czy analizie i to nie w roli klientek a - pracowników. Firmy dostrzegają potrzebę zatrudnienia kobiet, przez co do "męskiego" świata finansów wkracza więcej kobiet, a te całkiem nieźle radzą sobie w tym świecie liczb i rachunków. 

Firma Antal wraz z CFA Society Poland przeprowadziły badanie dotyczące reprezentacji płci w sektorze finansowym z silnym nastawieniem na sytuację kobiet w tej branży. Zobaczcie, w jakich obszarach zawodowych dominują kobiety, dlaczego interesuje je praca w finansach, jakie widzą jej wady i zalety oraz co utrudnia kobietom karierę. 

Obszary zawodowe w kontekście reprezentacji płci

Autorzy badania poprosili respondentów o ocenę poszczególnych obszarów zawodowych w skali: 1 - obszar najbardziej kobiecy, 5 - obszar najbardziej męski.

Wyniki wykazały, że obszarami zdominowanymi przez kobiety są: księgowość, administracja funduszami, ssc, ubezpieczenia i podatki, natomiast zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet zajmuje się tradingiem, asset managementem czy ryzykiem. To pozwala wysnuć wniosek, że po stronie kobiet są przede wszystkim obszary usługowe i wspierające, wymagające dokładności, rzetelności i skrupulatności. 

Obszar zawodowy (od najbardziej kobiecego - do najbardziej męskiego) Ocena respondentów (opis skali powyżej)
Księgowość 1,6
Administracja funduszami/Centra usług wspólnych (SSC) 2,7
Ubezpieczenia 2,9
Podatki 2,9
Audyt  3,0
Kontrolling finansowy 3,1
Bankowość 3,1
Analiza 3,6
Treasury 3,6
Doradztwo 3,6
Asset management 3,6
Ryzyko 3,9
Trading 4,2

Decyzje kobiet o pracy w branży finansowej

Kobiety-respondentki dość szybko zdecydowały się na pracę w sektorze finansowym. Aż 15 proc. z nich podjęło taką decyzję jeszcze przed maturą i ukończeniem pełnoletniości, 29 proc. - przed 21. rokiem życia, a tylko 10 proc. powyżej 30 roku życia. 

Wiek  
Poniżej 18. roku życia 15%
18-21 lat 29%
22-25 lat 34%
26-29 lat 13%
Powyżej 30. roku życia 10%

Co decyduje o wyborze ścieżki kariery przez kobiety pracujące w sektorze finansów?

Stabilność zatrudnienia 38%
Prestiż 31%
Inne  27%
Sugestie rodziny/najbliższego środowiska 20%
Możliwość szybkiego awansu 16%
Znane marki 13%
Sugestie doradcy kariery 4%

Wady i zalety pracy w finansach

Autorzy badania zapytali respondentów o to, jakie są zalety i wady pracy w finansach. 

Oto największe zalety pracy w finansach (w kolejności od największych do tych najmniejszych): uznanie w pracy, wysokie zarobki, możliwość rozwoju, atmosfera w pracy, stabilizacja, elastyczna forma zatrudnienia, szybka ścieżka kariery. 

Respondenci, zapytani o to, czego najbardziej brakuje im w pracy wymienili: większą strukturę organizacyjną, a w związku z tym możliwości awansu, kulturę organizacyjną wspierającą zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, nowe wyzwania i zadania zawodowe, uznanie przełożonych za wykonywanie obowiązków, możliwość zdobycia tytułu zawodowego i wsparcia pracodawcy w tym zakresie. 

Bariery w karierze zawodowej kobiet

Tylko 1% ankietowanych przyznał, że bariery w karierze zawodowej kobiet zdecydowanie nie występują. Aż 57% uznało, że "raczej tak", a 18 - "zdecydowanie tak". Jakie bariery zewnętrzne i wewnętrzne pojawiły się najczęściej w odpowiedziach respondentów?

Bariery zewnętrzne w karierze zawodowej kobiet  
Uwikłanie kobiet w role tradycyjne 64%
Pomijanie kobiet przy awansach 54%
Dająca się odczuć solidarność mężczyzn 47%
Mizoginizm, czyli niechęć sektora finansowego do płci żeńskiej 39%
Nieelastyczna kultura organizacyjna 38%
Prawodawstwo (urlop macierzyński/tacierzyński) 33%

Kultura i wychowanie umacnia wizerunek kobiet jako "grzecznych dziewczynek", dlatego bariery wewnętrzne, jakie najczęściej wymieniają respondentki, nie powinny być zaskoczeniem. Brak pewności siebie, wiary w swoje umiejętności i skromność to najczęstsze "ściany", które kobiety stawiają sobie same. Potwierdzają to badania. 

Bariery wewnętrzne w karierze zawodowej kobiet  
Brak wiary w siebie 65%
Fasadowa skromność 53%
Brak odwagi formułowania i wyrażania własnych potrzeb 51%
Brak asertywności 32%
Lęk przed zajmowaniem kierowniczych stanowisk 29%
Nieradzenie sobie z agresją przełożonych 28%
Potrzeba akceptacji ze strony przełożonych 18%

Źródło: Kobiety w finansach, edycja 1; Badanie Antal i CFA Society Poland, 2018. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również