Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Doradztwo podatkowe – § czy $?

Zobacz oferty pracy

Mateusz Topolski, Konsultant w zespole Business Tax Advisory w EY opowiada o tym, jak wygląda praca w zespołach podatkowych oraz jaka jest sytuacja na rynku pracy doradców podatkowych i osób, które chcą rozpocząć karierę w tym obszarze.
Akcja redakcyjna: Okiem eksperta
Kategoria: Wiadomości
12.10.2020
Fot. Kaboompics
Zobacz
oferty pracy

Wiele razy słyszałem od prawników, że prawo podatkowe jest dla ludzi po ekonomii, finansach, czy rachunkowości, a od specjalistów związanych z liczbami – że to działka tylko dla prawników. Według mnie te dwa światy w doradztwie podatkowym spotykają się pośrodku i aby odnieść sukces, powinny działać wspólnie.

W rzeczywistości doradztwo podatkowe łączy w sobie ekonomię, finanse, rachunkowość oraz prawo: podatkowe, handlowe, administracyjne i międzynarodowe. Elementem, który spaja to wszystko jest biznes i rachunek ekonomiczny. Klienci oczekują bowiem od doradców konkretnych rozwiązań, liczb, a czasami spojrzenia na problem z zupełnie innej perspektywy. Dlatego właśnie zmysł biznesowy ma bardzo duże znaczenie, bo pozwala przełożyć prawo i finanse na formę przystępną i pomocną dla przedsiębiorców.

Jak wygląda praca z podatkami?

Praca związana z doradztwem podatkowym niesie ze sobą wiele możliwości rozwoju. Osoby, które postanowią wybrać tę ścieżkę kariery mogą uzyskać bardzo szerokie kompetencje, nie tylko w zakresie finansowym czy prawnym, ale również biznesowym.

Pracując w doradztwie podatkowym, zdecydowanie nie ma dwóch takich samych projektów – każdy stanowi układankę, w której należy poskładać odpowiednie części w całość, a dodatkowo ważyć ryzyko podatkowe, które może mieć realny wpływ na wynik finansowy klienta.

Daje to możliwość zdobycia unikalnego doświadczenia i umiejętności, które są bardzo cenione na rynku pracy.

Sytuacja na rynku zatrudnienia

Osoby pracujące w obszarze prawa podatkowego nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony potencjalnych pracodawców. Rynek pracy jest nienasycony, więc można znaleźć wiele ofert dla osób posiadających doświadczenie związane z doradztwem podatkowym. Mogą to być firmy Big4, duże międzynarodowe korporacje, Ministerstwo Finansów, kancelarie prawne czy rola in-house w biznesie. Ważne jest więc jak najwcześniejsze zbieranie swojego doświadczenia, dlatego warto wziąć udział w EYe on Tax – konkursie organizowanym od wielu lat przez EY lub odbyć praktyki w Doradztwie Podatkowym EY.

Dodatkowym atutem pracy w doradztwie podatkowym jest stabilność zatrudnienia i mniejsza wrażliwość branży na ewentualny kryzys na rynku zatrudnienia ze względu na nierozłączny związek przedsiębiorców z podatkami. Mimo wszystko nie jest to jednak monotonna praca – ciągłe zmiany w prawie podatkowym zapewniają doradcom podatkowym nieustanne możliwości rozwoju i angażowanie się w ciekawe projekty.

Nie jest również tajemnicą, że kariera związana z prawem podatkowym otwiera możliwości pracy zagranicą, bo doradztwo podatkowe to nie jedynie wypełnianie deklaracji PIT.

Jak zacząć swoją przygodę w podatkach?

Umiejętności i doświadczenie najlepiej zdobywać w praktyce, gdyż stanowi ona największą wartość w rozwoju. Dla osób zaczynających swoją karierę szczególnie ważne jest, aby dobrze wybrać pracodawcę. Odpowiedni wybór ma zdecydowany wpływ na późniejszy rozwój kariery.

Dlatego od 1 października ruszają zapisy do XVI edycji wyjątkowego konkursu prawa podatkowego w Polsce – EYe on Tax. Jest to bardzo dobra okazja żeby zobaczyć, jak ciekawe potrafią być projekty podatkowe, które łączą w sobie aspekty podatkowe, finansowe i  prawne, tworząc jedną całość oraz  jaki mają one wpływ na biznes.

Aby zgłosić się do konkursu, nie trzeba wcale znać się na podatkach. To idealna możliwość do sprawdzenia swoich możliwości i wygrania 24 000zł i oferty kariery w EY.

Więcej informacji dotyczaćych konkursu znajdziecie na stronie: www.eyeontax.pl

Autor: Mateusz Topolski
Konsultant w zespole Business Tax Advisory EY

Aplikant adwokacki. Związany z EY w dziale Business Tax Advisory od ponad roku. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Polsce, Australii i UK.

Zobacz również