Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Dostałeś staż? Wykorzystaj go jak najlepiej

Udało Ci się dostać upragniony staż. Zapewne przeszedłeś długi i trudny proces rekrutacyjny, w trakcie którego pokonałeś pokaźną liczbę kandydatów. Wydaje Ci się, że masz zapewnione dożywotnie zatrudnienie i możesz spocząć na laurach…
Kategoria: Wiadomości
16.01.2014
Nic bardziej mylnego. Rekrutację, podczas której zostałeś wybrany, można porównać z kwalifikacją do konkursu skoków narciarskich, a odbywanie stażu to dopiero właściwe zawody o Puchar Świata, podczas których następuje prawdziwa rywalizacja. Aby odnieść sukces, warto znać podstawowe zasady odbywania stażu.


Na dobry początek


Jeśli zaczynasz staż w określonej firmie, najprawdopodobniej będziesz dysponować dużo mniejszą wiedzą aniżeli pozostali pracownicy. Musisz więc uczyć się bardzo szybko, tak aby poznać procesy funkcjonujące w firmie. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto rozważyć przychodzenie do pracy ok. 15-20 min przed innymi w celu zaplanowania rozkładu dnia i doczytania wybranych zagadnień, tak aby nie dać się zaskoczyć przez pozostałych pracowników. Dodatkowo, w przypadku przychodzenia wcześniej, istnieje duża szansa, że zostaniesz oceniony jako punktualny i potrafiący efektywnie wykorzystać czas.


 

Wygląd ma znaczenie


Pamiętaj, że nawet najlepsze wyniki w pracy mogą zostać zniweczone przez niewłaściwy ubiór. Jeśli w biurze, w którym odbywasz staż lub praktykę, panuje określony styl ubioru, warto się szybko do niego dostosować. Jeśli w Twoim miejscu pracy nie ma takiego obowiązku, nie oznacza to, że możesz ubrać cokolwiek. Wskazane jest, aby  zastanowić się dwa razy nad ubraniem spódniczki mini czy ulubionej kolorowej bluzy. Oprócz elementów ubioru, na sposób Twojej oceny w oczach pracodawcy może mieć także to, czy w czasie pracy słuchasz muzyki lub odbierasz telefon. Dlatego staraj się tego unikać.


Energia w działaniu


Jako stażysta czy praktykant powinieneś się wykazywać. W praktyce oznacza to proaktywne działanie. Jeśli w określonym momencie nie masz przydzielonego zadania, warto zapytać współpracownika czy w czymś mu możesz pomóc. Często to opinia nie samego zatrudniającego, a całego zespołu ma znaczenie w zakresie decyzji o tym, czy praktykant bądź stażysta dostanie pracę w danym zespole. O tym niestety wielu kandydatów zdaje się zapominać. Oprócz sprawnego działania indywidualnego czy zespołowego, niezbędna jest także otwarta głowa i świeże podejście do tematu. Pamiętaj, że osobie, która przychodzi do danej firmy z zewnątrz, czasami jest dużo łatwiej rozwiązać dany problem, aniżeli pracownikowi,  który ma z tym do czynienia na co dzień. Składanie nowych pomysłów jest zawsze w cenie

  

Odwaga w podejmowaniu decyzji


Często stażyści są sparaliżowani przed podejmowaniem decyzji z powodu strachu przed popełnieniem błędu. Efekt tego jest zupełnie odwrotny do zamierzonego. Osoba niepodejmująca decyzji powoduje zwolnienie realizacji zadania czy nawet pracy całego zespołu. Dlatego często lepiej jest podjąć złą decyzję, aniżeli nie podejmować jej w ogóle. Zatrudniający najczęściej oczekuje samodzielności, a nie wykonywania jedynie instrukcji. Jeśli masz w tym względzie wątpliwości, zawsze możesz zapytać osoby, która przydzieliła Ci określone zadanie, jakiego postępowania oczekuje.


 

Trudne pytania


Podczas odbywania stażu należy pytać o ocenę realizacji wykonywanych przez siebie zadań. Powinieneś się przygotować, że informacja ta nie zawsze będzie pozytywna. Mimo tego nie należy jej ignorować. Warto przyjąć konstruktywną krytykę i zmienić swoje dotychczasowe postępowanie. Pytanie o wyniki spowoduje, że pracodawca oceni Ciebie jako osobę ambitną, która cały czas dąży do samodoskonalenia. Oprócz oceny, w przypadku odbywania stażu czy praktyki, warto także pytać pracodawcę także o możliwość dalszego zatrudnienia. Inicjatywa ta powinna wychodzić każdorazowo od stażysty czy praktykanta, o czym niestety wiele osób nie wie. 


Drzwi otwarte


Jeśli staż będzie zbliżał się do końca, wskazane będzie wysłanie podziękowań do osób, z którymi miałeś okazję współpracować. Warto się postarać, aby takie wiadomości były odpowiednio spersonalizowane. Nawet jeśli wybrany pracodawca nie zaoferuje Ci możliwości przedłużenia stażu bądź pracy na pełnym etacie, zostaniesz dobrze zapamiętany przez pozostałych współpracowników. Oprócz podziękowań, powinieneś również pomyśleć o uzyskaniu referencji od pracodawcy dla siebie, które mogą Ci się przydać zarówno teraz, jak i w przyszłości. Pytając o taką rekomendację, daj zatrudniającemu co najmniej tydzień na jej napisanie. Jednocześnie gdy zdarzy się tak, że pracodawca poprosi Cię o przygotowanie treści, unikaj nadmiernego wychwalania swojej osoby.


Bartosz Żyła – współtwórca agregatora praktyk i staży zagranicznych feender.com. Absolwent finansów i bankowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w BZ WBK w Departamencie Produktów Oszczędnościowych i Inwestycyjnych.

Zobacz również