Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

EY wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych

Wiosna na rynku pracy trwa. Teraz rewolucję w rekrutacji zapowiada EY: firma zatrudni 200 nowych osób w 7 biurach EY Polska, tytuł magistra nie będzie już warunkiem koniecznym do otrzymania umowy o pracę, rusza program "w 48 godzin do EY".
Kategoria: Wiadomości
23.03.2017

Firma doradcza EY wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pokolenia Y, czyli millenialsów, którzy za mniej niż 10 lat będzie stanowić 3/4 pracowników na świecie. W nowej strategii rekrutacji EY stawia również na różnorodność – firma otwiera się na studentów kierunków niezwiązanych z finansami czy prawem, a także zaprasza polskich absolwentów zagranicznych uczelni oraz zagranicznych studentów w Polsce.

Kim są „igreki”

Pokolenie Y – millenialsi – to ludzie urodzeni między rokiem 1984 a 1997. Zgodnie z wynikami raportu EY „Światowe pokolenia: globalne badanie wyzwań w obszarze równowagi między pracą a życiem osobistym” już do 2025 roku przedstawiciele tej generacji będą stanowić aż 75% wszystkich pracowników na świecie. Dla millenialsów istotna jest równowaga między życiem osobistym i zawodowym, w tym elastyczne warunki zatrudnienia. Równocześnie pokolenie Y wyróżnia się większą mobilnością i skłonnością do zmiany pracy w sytuacji, gdy pracodawca nie zapewnia im wystarczająco atrakcyjnego wynagrodzenia, możliwości rozwoju albo wystarczającej elastyczności.

Badania EY potwierdzają, że dla blisko 60% millenialsów najlepszym sposobem na rozpoczęcie kariery zawodowej jest praca w dużej lub średniej firmie. To szansa dla przedsiębiorstw, takich jak EY, które na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracownika, poszukują najzdolniejszych talentów. Dlatego oferty pracy powinny być dopasowane do oczekiwań tego pokolenia – uważa Michał Grzybowski, Partner EY, lider Zespołu People Advisory Services na Polskę oraz Europę Środkowo-Południową.

Poznaj pracodawcę EY >>

Bez magistra do EY

EY jako pierwsza firma na polskim rynku usług profesjonalnych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi i zmienia rynkowe zasady. W rozpoczynającej się właśnie wiosennej rekrutacji tytuł magistra nie będzie warunkiem koniecznym do otrzymania umowy o pracę. Na kandydatów czeka 200 stanowisk w 4 działach biznesowych: usług audytorskich, doradztwa podatkowego, biznesowego i transakcyjnego.

W ubiegłym roku na taki krok zdecydował się  EY w Wielkiej Brytanii i Irlandii – jedna z największych firm na Wyspach Brytyjskich, która corocznie zatrudnia kilkuset absolwentów wyższych uczelni – mówi Agnieszka Maciejewska, Dyrektor ds. Personalnych w EY. – Rewolucyjna zmiana była podyktowana wynikami naszych wewnętrznych badań. Nie znaleźliśmy dowodów, na podstawie których można jednoznacznie stwierdzić, że wcześniejsze sukcesy na uniwersytecie, wysokie oceny i tytuł naukowy są wyłącznymi gwarantami sukcesu zawodowego.

To właśnie z myślą o absolwentach studiów licencjackich EY stworzył w swojej strukturze nowe stanowisko – młodszego asystenta (junior assistant). Do tej pory osoby wciąż studiujące mogły liczyć na stanowisko praktykanta. –  Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy w zależności od preferencji – podkreśla Agnieszka Maciejewska.

Program "48 godzin do EY"

Stałe zatrudnienie dla studentów nie jest jedyną zmianą w strategii rekrutacji EY. Firma doradcza wprowadza również pilotażowy program oceny kompetencji w ciągu 48 godzin. Od momentu rozpoczęcia procesu kandydat w ciągu maksymalnie 2 dni otrzyma decyzję, czy zostanie mu zaproponowana umowa.

Uruchamiamy program "48 godzin do EY" z myślą o studentach, którzy licznie odwiedzają targi pracy. Z naszego doświadczenia wynika, że są oni bardzo konkretni w swoich oczekiwaniach i cenią szybkość podejmowania decyzji ze strony pracodawcy. Przez dwie doby, jakie maksymalnie mijają od rozpoczęcia procesu do ewentualnej oferty pracy lub płatnych praktyk, przejdzie przez wszystkie etapy rekrutacji – tłumaczy Anna Woźniak, Doświadczony Menedżer ds. Rekrutacji w EY. – Kandydat musi przesłać zgłoszenie on-line. Kolejny krok to testy kompetencyjne. Na podstawie ich wyników najlepsze osoby zapraszane są na rozmowę rekrutacyjną z osobą z działu HR. Po niej przychodzi czas na spotkanie z przedstawicielem działu biznesowego, do którego składana jest aplikacja. Dopiero na podstawie takiego procesu zapada decyzja o zaoferowaniu kandydatowi pracy lub płatnych praktyk.

Równolegle wciąż będzie funkcjonował standardowy proces rekrutacji, który trwa 2–3 tygodnie – dodaje Anna Woźniak.

Alternatywna szansa na pracę w EY

Poza standardowym procesem rekrutacji i szybką ścieżką – 48 godzin do EY – studenci mogą skorzystać z innej szansy na zatrudnienie w EY. Od lat firma organizuje 3 konkursy studenckie z atrakcyjnymi nagrodami: „EYe on TAX” – dla przyszłych gwiazd doradztwa podatkowego, „Financial Challenger” – dla kolejnego pokolenia doradców i „Audit OdyssEY” – dla studentów zainteresowanych pracą w audycie. W 2016 roku brało w nich udział ponad 4350 studentów w ponad 1450 drużynach. Od ubiegłorocznych edycji, oprócz nagród finansowych i rzeczowych, mogą także wygrać oferty pracy.

Dowiedz się więcej o konkursie Audit OdyssEY >>

Różnorodność siłą EY

Od lat wśród pracowników firm z branży usług profesjonalnych dominują absolwenci ekonomii, prawa, finansów i bankowości czy zarządzania. Nowa strategia rekrutacji EY otwiera firmę na studentów i absolwentów, bez położenia specjalnego nacisku na kierunku studiów, ale na kompetencje.

Ciągły rozwój usług profesjonalnych sprawia, że EY zaprasza ludzi, których jeszcze kilka lat temu trudno byłoby szukać w sektorze usług profesjonalnych. Ważne są dla nas przede wszystkim ich kompetencje, chęć ciągłego rozwoju i nauki oraz otwartość na zmiany, która w pracy konsultanta XXI wieku jest kluczowa – komentuje Agnieszka Maciejewska.

Witajcie w Polsce i wracajcie do Polski

Otwarcie się na studentów zagranicznych i zagranicznych absolwentów polskich uniwersytetów to kolejny krok, jaki w naturalny sposób będą musiały wykonać nasze rodzime firmy, aby dalej się rozwijać – twierdzi Michał Grzybowski. – W EY od kilku lat obserwujemy ten trend. W naszych szeregach pracuje już kilkadziesiąt osób z Ukrainy, Białorusi czy Kazachstanu. Ważne jest wsparcie ich, zwłaszcza w pierwszym okresie pracy w Polsce. Dlatego proponujemy jednorazowy bonus relokacyjny – czynsz na wynajem mieszkania – oraz dofinansowanie nauki języka polskiego – dodaje.

Innym sposobem na przyciągnięcie talentów jest zachęcenie do powrotu do kraju i zatrudnienie Polaków – absolwentów zagranicznych uczelni – zwykle zachodnich. EY od 2012 roku organizuje letnie płatne praktyki kierowane właśnie do rodaków studiujących na Zachodzie. Część z nich nie myśli jeszcze o powrocie do ojczyzny, jednak zdarzają się osoby, które kończą prestiżowe zachodnie uczelnie i przyjmują oferty pracy w Polsce. W EY pracuje już kilku konsultantów, którzy zdecydowali się wrócić po studiach i zacząć tu pracę. 

Źródło: Informacja prasowa EY

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również