Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Finansista Grupy Lotos został Dyrektorem Finansowym Roku 2009

Kapituła jubileuszowej piątej edycji konkursu Dyrektor Finansowy Roku przyznała główny laur i tytuł Dyrektora Finansowego Roku 2009 Mariuszowi Machajewskiemu, Wiceprezesowi Zarządu i Dyrektorowi ds. Ekonomiczno-Finansowych Grupy Lotos.
Kategoria: Wiadomości
05.05.2010

28 kwietnia 2010 r. w warszawskim hotelu Sheraton odbyła się gala prestiżowego konkursu Dyrektor Finansowy Roku. Ideą konkursu jest wybór najlepszych dyrektorów wyróżniających się profesjonalizmem, etyką oraz skutecznością w działaniu przy zmiennych warunkach gospodarczych. Promowanie i wyróżnianie CFO jest szczególnie istotne w okresie dekoniunktury. Miniony rok był dla kadr menedżerskich przełomowym okresem i praktycznym sprawdzianem z zarządzania przedsiębiorstwem. Dyrektorzy finansowi stanęli przed wyzwaniem utrzymania płynności w spółkach, pozyskania kapitału, czy też zarządzania ryzykiem kursowym w niestabilnej gospodarce.


Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń i aplikacji do tytułu Dyrektor Finansowy Roku 2009 kapituła, złożona z niezależnych ekspertów - osób zaufania publicznego oraz aktywnych zawodowo finansistów - wyłoniła trzech laureatów: Przemysława Dąbrowskiego, Wiceprezesa Zarządu Grupy PZU, Wojciecha Grzegorza Jachimczyka, Dyrektora Finansowego Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica", oraz Mariusza Machajewskiego, Wiceprezesa Zarządu i Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Grupy Lotos. Kandydaci byli oceniania na podstawie informacji nadesłanych w ankietach konkursowych. Głównymi kryteriami oceny były m.in.: osiągnięcia zawodowe, kwalifikacje i wykształcenie, wkład w budowę pozycji konkurencyjnej firmy, przebieg kariery zawodowej, umiejętność przezwyciężania kryzysów, solidność zawodowa i etyka, doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych oraz wyniki ekonomiczne firmy.


Zwycięzcą za dokonania w roku 2009 został Mariusz Machajewski, nadzorujący finanse Grupy Lotos. Został nagrodzony za skuteczne pozyskanie finansowania zewnętrznego na realizację programu inwestycyjnego Program 10+, który pod względem skali i znaczenia jest jednym z największych przedsięwzięć realizowanych w polskiej gospodarce do 2010 roku, także za bardzo dobre wyniki finansowe spółki w roku 2009 oraz szczególne kompetencje w zakresie zarządzania ryzykiem i restrukturyzacji.


Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Przemysław Dąbrowski i Wojciech Grzegorz Jachimczyk. Przemysław Dąbrowski, Wiceprezes Zarządu Grupy PZU, za udział w doprowadzeniu do ugody między właścicielami spółki, tj. Skarbem Państwa i Eureko, za sfinansowanie i realizację największej w historii polskiego rynku kapitałowego dywidendy bez wywołania zaburzeń na rynku walutowym, za bardzo dobre wyniki finansowe spółki w roku 2009, wreszcie za działania restrukturyzacyjne w dużej skali i przygotowanie Grupy PZU do wejścia na giełdę papierów wartościowych; Wojciech Grzegorz Jachimczyk, szef finansów Zakładów Tłuszczowych „Kruszwica" został wyróżniony za skuteczne działania restrukturyzacyjne i optymalizacyjne kosztów, znaczący udział w fuzji ZT Kruszwica z ZPT Warszawa, oraz za innowacyjne sposoby finansowania zakupów rzepaku i wypracowanie korzystnych dla firmy zasad zarządzania ryzykiem kursowym.


W dotychczasowych edycjach Konkursu, Dyrektorami Finansowymi Roku zostali: za rok 2005 - Adam Pieniacki z York International (obecnie Prosper), za rok 2006 - Karen Burgess z TVN, za rok 2007 - Krzysztof Zoła z Złomrex oraz za 2008 - Tadeusz Kozaczyński z Trakcja Polska.


Uczestnicy Gali wznieśli toast za przyszłość biznesu w Polsce koktajlem dyrektorów finansowych, przygotowanym na bazie szkockiej whisky Ballantine's 12YO, która ma swoje synonimy w trzech słowach: inspiracja, balans i równowaga życiowa.


Gotowi na lepsze czasy? Jak polscy przedsiębiorcy przygotowują się na przełamanie trendu gospodarczego. To jeszcze nie koniec kryzysu... "Zawsze będę mógł wziąć kredyt" i inne pułapki czyhające na dyrektorów finansowych - m.in. na te tematy dyskutowało ponad 300 dyrektorów finansowych i finansistów z całego kraju podczas kongresu poprzedzającego Galę Konkursu Dyrektor Finansowy Roku 2009. Celem zorganizowanego po raz drugi kongresu było stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dyskusji merytorycznej dla osób profesjonalnie zajmujących się finansami przedsiębiorstw. Autorami wystąpień i prezentacji byli m.in: Maxime Lemerle, Economic Analysis Manager z Euler Hermes SFAC, Tomasz Wróblewski, Partner Zarządzający w Grant Thornton Frąckowiak, Jacek Wiśniewski, Główny Ekonomista w Raiffeisen Bank Polska, Filip Łapiński, Business Analytic&Optimization Leader w IBM Polska oraz Waldemar Majek, Dyrektor Zarządzający w BPP Profesional Education.


Konkurs Dyrektor Finansowy Roku 2009 oraz II Kongres Dyrektorów Finansowych zostały zorganizowane przez ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), Euler Hermes oraz Forbes. Opiekę audytorską nad konkursem sprawowała firma Grant Thornton Frąckowiak.


To najważniejsze środowiskowe wydarzenie roku odbyło się dzięki współpracy z: Apart, Ballantine's, Baume & Mercier, BPP, BMW, Domański Zakrzewski Palinka, Grant Thornton Frąckowiak, House of Tudor, IBM, Philip Morris, Raiffeisen Bank Polska, Raiffeisen Leasing Polska oraz Randstad.


Nad konkursem patronat mediany sprawowały redakcje: Bankier.pl, Builder, Controling i Rachunkowość Zarządcza, Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Bankowa, Gazeta MSP, KarierawFinansach.pl, Newsweek, Nowy Przemysł, onet.pl, PRnews.pl, Serwis FK, TOK FM, TV Biznes oraz wnp.pl.


Transmisję internetową zrealizowała firma TVIP: www.dyrektorfinansowyroku.tvip.pl

Więcej informacji o konkursie Dyrektor Finansowy Roku i II Kongresie Dyrektorów Finansowych: www.dyrektorfinansowyroku.pl

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również