Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Jakich pytań nie zadawać pracodawcom podczas targów pracy?

Targi pracy to świetna okazja, by osobiście porozmawiać z przedstawicielami działu HR o programach praktyk bądź staży. Z pierwszej ręki możesz dowiedzieć się, jak wygląda proces rekrutacyjny, jaki jest przebieg praktyk, jak wygląda mentoring oraz jakie wartości reprezentuje organizacja. Skonfrontowanie wizji swojej kariery z pracodawcą na pewno pozwoli na wybór najlepszego programu, który pomoże Ci rozwinąć skrzydła. Najważniejsze, by zadawać pracodawcy celne i przemyślane pytania.
Kategoria: Wiadomości
04.03.2015

Redakcja KarierawFinansach.pl poprosiła kilkunastu pracodawców o wskazanie pytań, które ich zdaniem są niewłaściwie zadawane im przez uczestników targów pracy. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

1. Ile można u Państwa zarobić?
Nigdy nie zaczynaj od rozmowy dotyczącej wynagrodzenia. To pytanie będziesz mógł postawić dopiero po pierwszej rozmowie rekrutacyjnej lub jeżeli pracodawca złoży Ci propozycję praktyki bądź stażu.

Zobacz zestawienie praktyk letnich w finansach na rok 2015 »

2. Co możecie mi zaoferować?
Czy to pytanie nie wydaje Ci się nazbyt aroganckie? Większość pracodawców narzeka, że tzw. pokolenie Z (roczniki 90.) jest nastawione do pracodawców roszczeniowo. Targi pracy to przede wszystkim przestrzeń, w której uczysz się prowadzić swoje pierwsze rozmowy biznesowe. Klasa i kultura osobista powinna być na jak najwyższym poziomie. Jeżeli nie masz do końca sprecyzowanego pytania, warto je przeformułować: "Posiadam takie, a nie inne kompetencje. Chciałbym się rozwijać w takim, a nie innym obszarze. Czy Państwa organizacja prowadzi praktyki, które byłyby dopasowane do moich kompetencji i wiedzy?".

3. Czy można u Państwa dostać pracę biurową?
Zbyt ogólne pytania mogą u rekrutera wywołać wzruszenie ramionami, bo co oznacza tak naprawdę praca biurowa dla międzynarodowego pracodawcy, który zatrudnia księgowych, analityków lub doradców? Wszyscy oni przecież pracują w przestrzeni biurowej, czyż nie?

4. Czym się zajmuje Wasza firma?
W dobie internetu i mediów społecznościowych masz w ręku tak wygodne narzędzia, że przed targami pracy możesz sprawdzić na stronie organizatora listę wystawców i poczytać na temat ich profilu biznesowego. Przypadkowość i niewiedza z pewnością postawi Cię na przegranej pozycji. Możesz również sięgnąć po przewodnik "Kariera w Finansach i Bankowości" i zapoznać się z profilami pracodawców. Z pewnością spotkasz ich na najbliższych targach pracy. Zobacz profile pracodawców »

5. Kiedy można wziąć u Was urlop?
Na Twoje pytanie odpowiedzielibyśmy pytaniem: „A czy ktoś Ciebie już zatrudnił?”. Z pewnością znasz taki związek frazeologiczny: "w gorącej wodzie kąpany". Pamiętaj, każde pytanie będzie miało sens, jeżeli będzie postawione w odpowiednim czasie.

6. Co mogę u Was robić po moim kierunku studiów?
To pytanie stawiasz z pewnością niewłaściwej osobie i zdecydowanie za późno. O wybór właściwego kierunku studiów warto spytać samego siebie jeszcze w szkole średniej.

7. Ilu Państwo macie kandydatów?
To pytanie pozornie nie brzmi aż tak niefortunnie. Jednakże wnikliwy rekruter może się zastanawiać, czy przypadkiem nie oceniasz swojej kandydatury nazbyt nisko, obawiając się jednocześnie dużej konkurencji wśród swoich kolegów.

8. Czy Państwa oferta będzie również aktualna za rok, ponieważ teraz nie będę miał czasu na praktyki?
Źle stawiane pytania nie są najgorsze. Koszmarem każdego pracodawcy okazują się pytania postawione bez sensu. Pamiętaj, że rekrutacja zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest po prostu zapotrzebowanie na specjalistów w danej dziedzinie.

Zobacz zestawienie praktyk letnich w finansach na rok 2015 »

Warto przed każdym spotkaniem z pracodawcą twarzą w twarz uświadomić sobie, że targi pracy dotyczą rozmów pomiędzy kompetentnymi ludźmi. Mimo że nie masz jeszcze doświadczenia, warto jednakże zapamiętać zasadę, że mądrze postawione pytanie to Twój pierwszy ważny krok w karierze.

Zobacz również