Temat tygodnia
Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje w 2023 roku
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kim jest homo economicus?

Aktualny kryzys gospodarczy staje się przyczyną zażartej walki między obrońcami starego porządku a wizjonerami, dla których jasne jest, iż nie doczekamy się faktycznego uzdrowienia, jeżeli nie zrobimy kroku w nieznane.
Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
07.03.2014
Przeważająca większość ekspertów nadal stawia na stary porządek, jednak kilku odważnych zaczęło rozglądać się za alternatywami. Do nich należy także ekonomista Tomáš Sedláček, autor książki Ekonomia dobra i zła, członek Krajowej Rady Gospodarczej i były doradca Vaclava Havla do spraw ekonomicznych. Nie zwraca się do czytelników jako autor, lecz raczej dyskutant lubiący nakłaniać do dialogu. Poprzez pytania i odpowiedzi stara się dociec istoty obecnego kryzysu finansowego, politycznego i społecznego. Jako partnera do dyskusji wybrał kanadyjskiego matematyka i ekonomistę Davida Orella, który również lubi rozbijać stary ład i rozumie, że nie uzdrowimy systemu, jeśli nie zrobimy kroku w nieznane.


Wynikiem rozmowy, którą przeprowadził z nimi w Anglii, w Oksfordzie Roman Chlupatý, nie jest autorytatywny tekst, ale lekkie i zrozumiałe rozważania nad trudnymi do ujęcia tematami. Z pomocą przejrzystych paraleli i metafor – od przykładów z dziedziny fizyki i biologii aż po literaturę popularną, Sedláček i Orrell analizują podstawy systemu, zmuszają do zastanowienia i oferują – ale nie wymuszają – kryzysowe rozwiązania. A do tego dobrze się przy tym bawią.

Tomáš Sedláček to jeden z najbardziej prowokujących do myślenia ekonomistów w Europie Środkowej, który łączy w sobie akademickie umiejętności ekonomiczne, doświadczenie zawodowe z darem opowiadania historii. Jego pierwsza książka Ekonomia dobra i zła została przetłumaczona na czternaście języków i adoptowana na dowcipną sztukę teatralną. 

David Orrell to kanadyjski matematyk i pisarz. W swojej najsłynniejszej książce Economyths łączy prywatne zainteresowania ekonomiczne z zawodowym zainteresowaniem matematyką i modelowaniem matematycznym. Twierdzi, że główny nurt obecnej ekonomii opiera się na błędnych założeniach, które jego zdaniem należą do głównych przyczyn obecnego kryzysu. Nagrodzona kanadyjską nagrodą National Business Book Award książka Economyths została przetłumaczona na sześć języków. 


Roman Chlupatý to czeski dziennikarz i publicysta od 2000 roku mieszkający i pracujący za granicą. Był korespondentem francuskiej „OWNI” i chińskiego "Financial Times". Pisze do czołowych czeskich gazet ekonomicznych takich jak "Euro", "Hospodarske Noviny" i "Investicni Web". Opublikował książkę (Ne)mocna Zeme, która – podobnie jak inne jego zainteresowania – dotyczy międzynarodowej gospodarki i polityki oraz styku tych dziedzin.

Zmierzch homo economicus 
Tomáš Sedláček & David Orrell rozmowa z Romanem Chlupatym
Wydawnictwo Studio Emka

Dostępna również w formacie mp3.

Audiobook jest również nagrodą w konkursie KarierawFinansach.pl.
Więcej informacji na stronie www.karierawfinansach.pl/ankieta

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również