Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Kuźnia profesjonalistów, czyli jak OSTC kształci traderów

Do tego, by zostać zawodowym traderem potrzebny jest talent i umiejętność zarządzania ryzykiem. Dlatego w OSTC powstał program ZISHI, który pracownikom pozwala na rozwój, a tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z tradingiem umożliwia zdobycie odpowiednich kompetencji.
Artykuł sponsorowany
Akcja redakcyjna: Szersze spojrzenie
Kategoria: Wiadomości
11.12.2019

OSTC to firma z ponad 15-letnią tradycją, której podstawową działalnością jest zatrudnianie i szkolenie traderów. Traderzy, którzy wychodzą spod skrzydeł tej organizacji stają się mocnymi graczami na rynkach globalnych, ale zanim staną się profesjonalistami, przechodzą liczne szkolenia i naukę pod czujnym okiem kolegów – specjalistów z branży. 

Wszystkie inicjatywy edukacyjne organizowane przez OSTC zostały spięte pod obcobrzmiącą nazwą ZISHI, która w języku mandaryńskim (Zhīshì) oznacza wiedzę: 

  • ZISHI Cornerstone oferuje pakiet akredytowanych kursów szkoleniowych i kwalifikacji dla osób, które chcą kontynuować karierę w branży i rozwijać swoje kompetencje zawodowe. ZISHI Cornerstone oferuje także warsztaty, szkolenia i konsultacje wewnątrz branży, w ramach których można nauczyć się, jak wykorzystywać instrumenty finansowe do zmniejszenia ryzyka biznesowego. Wszystkie kursy są interaktywne – to wyjątkowo efektywny sposób na nauczenie się tradingu w praktyce, a nie w teorii. Pomijając ograniczenia tradycyjnych metod nauczania, ZISHI wykorzystuje swoją ekspertyzę, aby skupić się na strategiach naprawdę ważnych dla traderów i managerów ryzyka.
     
  • ZISHI Elite to aplikacja, która oferuje traderom spersonalizowany wgląd w markery biometryczne, aby pomóc im zrozumieć, kiedy są w optymalnym stanie fizjologicznym do tradingu. Celem jest to, by uwolnić potencjał drzemiący w traderach, odkryć ich najmocniejsze strony i sprawić, by pracowali jeszcze efektywniej. 
     
  • ZISHI Adaptive to program, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i technologię w celu zwiększenia wydajności osób już handlujących. Program prowadzony jest we współpracy z czołowymi profesorami akademickimi – ekspertami od sztucznej inteligencji w edukacji (AIED – Artificial Intelligence in Education). Dzięki niemu, w OSTC powstają kolejne aplikacje i udogodnienia, które mają pozwolić traderom pracować zgodnie z zasadą "work smarter". 

Szczegóły szkoły dla traderów

Programy szkoleniowe, które mają do dyspozycji przyszli traderzy w ramach ZISHI Cornerstone powstały w wyniku pracy wielu doświadczonych traderów z globalnych biur OSTC. OSTC wnikliwie przyjrzało się pracy traderów i na tej podstawie stworzyło kursy, które mają pomóc młodym adeptom na samym początku ich drogi zawodowej. 

Flagowy program trwa od 5 do 6 tygodni i pozwala jego uczestnikom na osiągnięcie Level 5 Advanced Diploma in Financial Trading – kwalifikacji rozpoznawanej przez Ofqual (The Office of Qualifications and Examinations) i zgodnej z Europejskimi Ramami Kwalifikacji (EQF). Dyplom jest potwierdzeniem, że dana osoba posiada niezbędną wiedzę i umiejętności niezbędne do rozpoczęcia kariery w bankowości inwestycyjnej i sektorze usług finansowych. Zakończenie programu uprawnia posiadacza kwalifikacji do zostania członkiem stowarzyszonym organizacji Chartered Institute of Securities and Investment (CISI) – wiodącej organizacji zawodowej w tym sektorze..

– Akredytowane kursy ZISHI pozwalają posiąść fundamentalną wiedzę teoretyczną, dotyczącą wszystkiego, co jest związane z tradingiem na światowych rynkach finansowych. Oprócz teorii, duże znaczenie ma też wykorzystanie wiedzy w praktyce, dlatego przyszli traderzy, zanim zaczną pracę na giełdzie, ćwiczą na symulatorach przeprowadzania transakcji w czasie rzeczywistym. Wówczas nie ryzykują prawdziwych pieniędzy, za to mogą na własnej skórze przekonać w się, w jaki sposób rynki reagują na wiadomości i wydarzenia ekonomiczne – mówi Keith Jones.

Osoby, zakwalifikowane do programu ZISHI Cornerstone  zdobywają mocne fundamenty wiedzy dotyczącej szeroko rozumianej branży finansowej,  od tak zwanego proprietary tradingu dozarządzania aktywami, od funduszy hedgingowych do bankowości inwestycyjnej. Kursy pozwalają im zrozumieć zasady rynku i zdobyć niezbędną wiedzę przed rozpoczęciem kariery w sektorze finansowym.

– Nauka przebiega niezwykle szybko. Szkolenia prowadzą traderzy, którzy są od dawna związani z tą branżą. To nie jest wiedza, którą można wyczytać w książkach. Nic nie zastąpi takich ćwiczeń na symulatorze pod okiem zawodowego tradera, który na bieżąco może śledzić nasze postępy, wytłumaczyć niezrozumiałe kwestie i wesprzeć swoim bogatym doświadczeniem. Pełne zaangażowanie jest jedyną drogą do tego, żeby się czegoś nauczyć – zaznacza Keith Jones. 

Trading i sport – punkty wspólne

Uczestnikami kursów ZISHI Cornerstone coraz częściej zostają profesjonalni sportowcy. Okazuje się, że ich DNA dobrze wpisuje się w profil idealnego tradera. 

– Rozpoczęliśmy współpracę z wieloma klubami i organizacjami zawodowymi, m.in. Saracens Rugby Club i Chelsea Football Club, ponieważ zauważyliśmy, że istnieje wiele podobieństw między profesjonalnymi sportowcami a traderami. Wszyscy są zdyscyplinowani, potrafią postępować zgodnie z instrukcjami i dużą wagę przywiązują do etyki zawodowej. Wielu młodych ludzi koniec końców nie zostaje zawodowymi piłkarzami, graczami krykieta czy zawodowymi sportowcami innych dyscyplin. Takie sportowe pasje dają ludziom bardzo ciekawy pakiet umiejętności. Nasze szkolenia, które trwają 5-6 tygodni pozwalają sportowcom przekonać się, na czym polega trading. Liczymy, że część z nich złapie bakcyla – mówi Keith Jones. 

Z drugiej strony, czyli opinie uczestników programu ZISHI

Kacper Krotecki:

Nigdy wcześniej nie brałem udziału w tak merytorycznie przygotowanych szkoleniach i warsztatach, które w znaczący sposób rozszerzyły moją wiedzę i umiejętności dotyczące szeroko pojętego rynku instrumentów pochodnych. Nauczyłem się wielu przydatnych rzeczy dotyczących zarządzania ryzykiem na rynku, czy sztucznej inteligencji, a także wykształciłem wiele umiejętności miękkich wymaganych i potrzebnych na obecnym rynku pracy. Szkolenia wyróżniały się przede wszystkim tym, że każdy z prelegentów był bardzo dobrze przygotowany i potrafił zaciekawić danym tematem. Uważam, że każdy, kto ma możliwość wzięcia udziału w szkoleniach przeprowadzanych przez specjalistów z OSTC powinien z tej okazji skorzystać.

Joanna Polowczyk:

Szkolenia były przeprowadzone w profesjonalny, przystępny sposób, prostym językiem, przez co nawet jeśli nie posiadało się dużej wiedzy, można był zrozumieć dany temat. Miałam możliwość sama spróbować gry na giełdzie w kontrolowanych warunkach z użyciem specjalnie skonstruowanych do tego narzędzi. Przekonałam się, że granie na giełdzie to o wiele rozleglejszy temat niż mi się wcześniej wydawało. 

Mateusz Piotrowski:

Szkolenia prowadzone przez OSTC dały mi zupełnie inny obraz spojrzenia na opcje finansowe. Zapoznałem się z oprogramowaniem traidingowym, co było dla mnie najciekawsze. Przekonałem się, jak wygląda praca tradera i mogłem sprawdzić się w tej roli. Dużą zaletą była możliwość rozmowy z doświadczonymi pracownikami OSTC, dzięki czemu mogłem dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak wygląda praca w tak dużej firmie finansowej.

Aleksander Kubiak:

Miło wspominam szkolenia prowadzone przez OSTC, które odbywały się w Londynie. Nauczyłem się bardzo wiele na temat całości rynku finansowego w Londynie. Mogłem porównać go z tym, co dzieje się w Polsce, jak przebiegają procesy i jaką to wszystko tworzy całość. Zwłaszcza, że te firmy na co dzień współpracują ze sobą i partycypują na tym samym rynku w różnych jego częściach. Zwiedziliśmy wiele instytucji i pokazano nam jak wygląda praca wysokiej klasy specjalistów. 

dr Bartosz Kabaciński:

Jako pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu bardzo wysoko oceniam organizację wizyty studyjnej w siedzibie OSTC, która stworzyła uczestnikom doskonałą możliwość konfrontacji wiedzy z praktyką. Poznaliśmy bardzo wiele aspektów działalności OSTC, poczynając od tematyki compliance, wsparcia traderów, poprzez zarządzanie ryzykiem, zagadnienia market makingu, kończąc na rozwijanej przez OSTC działalności badawczej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Każde z zagadnień prezentowane było przez innego pracownika OSTC a po każdym wystąpieniu pojawiła się dyskusja. Studenci zadawali pytania dotyczące nurtujących ich kwestii, a wspólna przerwa lunchowa stworzyła przestrzeń bliższego poznania się z osobami pracującymi w OSTC, wliczając kadrę zarządzającą. 

Ekspert: Aleksander Kubiak
Starszy Doradca Finansowy Asystent Sprzedaży Współwłaściciela Phinance S.A.

 

 

Ekspert: Joanna Polowczyk
Stażystka w Dziale Finansów GSK

Studentka I roku II stopnia Rachunkowości i Finansów Biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 

Ekspert: dr Bartosz Kabaciński
Adiunkt, Katedra Finansów Przedsiębiorstw Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Ekspert: Kacper Krotecki

Student I roku studiów II stopnia na kierunku Zarządzanie, studia licencjackie ukończone na kierunku Finanse i Rachunkowość Biznesu. Brał udział w szkoleniu przeprowadzanym przez Billa Beaglesa w Poznaniu dotyczącym opcji finansowych.

Ekspert: Keith Jones
Co-Head ZISHI

Pierwsze swoje kroki stawiał w świecie tradingu, pracując dla back office niemieckiego banku inwestycyjnego Helaba, następnie jako Trade Support w Credit Suisse. Już od początku wiedział, że zależy mu na przejściu do front office. Postanowił podjąć ryzyko i przekredytował hipotekę, aby prowadzić transakcje na własny rachunek. Zaczynał w roku 2000, gdy OSTC operowało jeszcze jako Trading Connections.

Z biegiem czasu Keith zaczął pracować z zespołem traderów w ramach znanego obecnie modelu OSTC. Niedawno przeniósł się do działu eLearning firmy. Pomaga też kierować ZISHI i czuje dumę, mogąc angażować się w rozwój wielu rozmaitych marek OSTC. 

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również