Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

LeoPraktyki: poznaj siebie, daj się poznać pracodawcy

Planujesz zostać w przyszłości aktuariuszem? Myślisz o karierze w obszarze ubezpieczeń? Przeczytaj wywiad z uczestniczką programu praktyk - Małgorzatą Wąsiewicz i weź udział w LeoPraktykach, których organizatorem jest Grupa Generali.
Kategoria: Wiadomości
03.04.2013
Małgorzata Wąsiewicz
Studia: matematyka na Uniwersytecie Warszawskim
Departament, w którym odbywałam LeoPraktyki: aktuariat i reasekuracja.
Mój zakres obowiązków podczas LeoPraktyk: testowanie migracji danych do nowego systemu oraz opieka nad raportem rejestrującym wszystkie polisy.
Obecnie w Generali zajmuję się: tradycyjnymi ubezpieczeniami na życie oraz jestem odpowiedzialna za analizę procesów w nowo tworzonym systemie rejestrującym te polisy.
LeoPraktyki rozpoczęłam w: lipcu 2011.

Jak dowiedziałaś się o programie dla studentów LeoPraktyki?

Pod koniec III roku rozpoczęłam poszukiwania ciekawych programów praktyk w zakresie aktuariatu, który interesował mnie od dawna – miałam już wtedy sprecyzowane plany zawodowe na przyszłość. Na informację o LeoPraktykach natrafiłam w jednym z serwisów internetowych. Ich profil wydawał się bardzo ciekawy i zdecydowałam się zaaplikować do programu.

Co zadecydowało właśnie o wyborze praktyk w Grupie Generali?

Chęć rozwoju w tym obszarze, w którym chciałam się specjalizować zawodowo. Już na początku studiów myślałam o karierze aktuariusza, o którego licencję właśnie się staram. Chciałam zatem jak najwcześniej sprawdzić swoje oczekiwania w rzeczywistości i przekonać samą siebie, czy ten wymarzony zawód jest dla mnie. Kiedy zapoznałam się z profilem LeoPraktyk w Internecie, zaciągnęłam dodatkowych informacji i usłyszałam na ich temat bardzo pozytywne opinie. To mnie dodatkowo przekonało.

Jak wyglądał proces rekrutacji?

Pierwszym etapem było oczywiście wysłanie dokumentów aplikacyjnych, a następnie wypełnienie formularza online, który dotyczył wiedzy na temat spółek Generali oraz rynku ubezpieczeń. Później przeprowadzono ze mną rozmowę telefoniczną z przedstawicielem human resources, podczas której sprawdzono moje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Po pomyślnej weryfikacji zostałam zaproszona na spotkanie z dyrektorem departamentu. 

Czego dotyczyła rozmowa z managerem?

Podczas tej rozmowy miałam pytania na temat matematyki i matematyki ubezpieczeniowej. Pytania nie tylko sprawdzały moją wiedzą, jaką zdobyłam na studiach, ale również weryfikowały umiejętność logicznego myślenia w sytuacji stresowej.

Czyli rozmowa odbywała się w stresującej atmosferze?

Absolutnie nie. Rozmowa była zdecydowanie bardzo miła. Nie poczułam nawet, kiedy spotkanie z moim managerem dobiegło końca. I tak naprawdę – a była to, z tego, co pamiętam, moja druga rozmowa kwalifikacyjna w życiu – ta sytuacja okazała się na tyle komfortowa, że zapomniałam o fakcie… że jestem na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jakie było Twoje pierwsze wrażenie, kiedy rozpoczęłaś LeoPraktyki?

Byłam na pewno bardzo pozytywnie zaskoczona. Od razu poczułam wsparcie ze strony mojego przełożonego, który był moim opiekunem praktyk. Od samego początku zabierał mnie na spotkania podczas których rozmawialiśmy o mojej ścieżce rozwoju. Czułam się jak członek zespołu. Dodatkowo, dział HR firmy organizował spotkania dla uczestników programu LeoPraktyki, dzięki którym mieliśmy okazję dobrze się poznać i dowiedzieć się, kto czym zajmuje się w innym dziale i jakie ma obowiązki.

Czy rozwinęłaś podczas tego programu swoją wiedzę z obszaru matematyki ubezpieczeniowej i aktuariatu?

Tak, oczywiście. Każde powierzone mi zadanie zaczynało się od wstępu teoretycznego, podczas którego tłumaczono mi, jakie znaczenie ma każde zadanie, jaki jest jego wpływ na firmę, jego rolę i dlaczego warto je wykonać. Każde zadanie zatem z pewnością mnie rozwijało. Wakacje zatem okazały się dla mnie pracowite. Podczas LeoPraktyk rozwinęłam swoją wiedzę z zakresu aplikacji VBA lub SQL. Ta wiedza okazała się cennym punktem w moim CV.

Zostałaś przyjęta po zakończeniu praktyk do pracy w Generali. Czy zmieniłaś dział?

Nie. Przez cały czas pracuję w aktuariacie.

Dlaczego poleciałbyś LeoPraktyki swoim młodszym kolegom?

To nie są zwykłe praktyki. To czas, kiedy możemy poznać pracodawcę i dać się poznać pracodawcy; czas, kiedy możemy nauczyć się wielu praktycznych rzeczy i zweryfikować nasze zawodowe ideały - czy to, co chcemy robić w przyszłości, przynosi nam satysfakcję. To także świetna okazja, by poznać ciekawych ludzi, którzy mogą mieć nieoceniony wpływ na naszą karierę.


Dowiedz się więcej o LeoPraktykach
Generali jest firmą, która wciąż się rozwija i poszukuje nowych pracowników. Dlatego jak co roku ogłasza nabór do programu LeoPraktyki. Program letnich praktyk wrósł głęboko w tradycje polityki personalnej Generali. Jego celem jest dotarcie do osób dopiero rozpoczynających karierę zawodowa, czyli przede wszystkim studentów (I i II roku studiów magisterskich), posiadających solidną wiedzę teoretyczną oraz zainteresowanych zdobyciem doświadczenia w branży ubezpieczeniowej. Generali szuka osób otwartych, komunikatywnych, chętnych do podejmowania nowych wyzwań i szukania innowacyjnych rozwiązań.

Nabór na praktyki ogłaszany jest na stronie internetowej Generali. W pierwszym etapie oprócz wysłania CV i uzasadnienia chęci uczestnictwa w programie należy wypełnić specjalną aplikację, gdzie niezbędna jest podstawowa wiedza dotycząca rynku ubezpieczeń oraz Grupy Generali. W kolejnych etapach wyselekcjonowani kandydaci zapraszani są na spotkania z przedstawicielem Departamentu Personalnego oraz Managerami Departamentów, w których odbywać się będą praktyki.

Więcej informacji: www.generali.pl/kariera

Zobacz również