Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

"Mini-ACCA" na początek kariery

Kwalifikacji zawodowych w finansach jest już całkiem sporo, ale... będzie jeszcze więcej! ACCA uruchamia nowy program Foundations in Accountancy - pierwsze egzaminy już w grudniu 2011.
Kategoria: Wiadomości
17.02.2011

Żeby było ciekawiej, wcale nie chodzi tu o jeden dyplom. Foundations in Accountancy to tak naprawdę zbiór czterech kwalifikacji o różnym stopniu zaawansowania:

  • Introductory Certificate in Financial and Management Accounting,
  • Intermediate Certificate in Financial and Management Accounting,
  • Diploma in Accounting and Business,
  • Certified Accounting Technician Qualification (CAT).

Certyfikat CAT znajdował się już wprawdzie w ofercie edukacyjnej ACCA, jednak teraz jego program został zmodyfikowany. Całkowitą nowością są natomiast trzy pierwsze dyplomy. Zdobycie formalnego potwierdzenia kwalifikacji w zakresie rachunkowości będzie możliwe już od podstawowego poziomu wiedzy.Skrojone na miarę potrzeb


Dlaczego ACCA zdecydowało się na takie rozwiązanie? Według Alana Hatfielda, dyrektora ds. nauczania w tej organizacji, pracodawcy coraz częściej chcą mieć pewność, że w działach finansowych zatrudniają kompetentnych pracowników również na stanowiskach szeregowych i pomocniczych (tzw. technicznych). Cóż innego może dać im taką pewność, jeśli nie certyfikaty poważanego na całym świecie stowarzyszenia finansistów? Dzięki różnym poziomom kwalifikacji w ramach Foundations in Accountancy przedsiębiorstwa będą mogły lepiej dostosować zarówno rekrutację, jak i szkolenia pracowników do swoich potrzeb biznesowych.


Zobacz oferty kursów i szkoleń ACCA »


Nowy program wychodzi też naprzeciw potrzebom pracowników. Nawet jeśli ktoś dopiero rozpoczyna przygodę z księgowością, ma możliwość uzyskania formalnego potwierdzenia swoich kompetencji. Nie da się ukryć, że taki "papier" może znacznie podnieść wartość pracownika na rynku pracy. FiA oznacza również niespotykaną dotąd elastyczność. Przystępując do egzaminów po raz pierwszy, można wybrać dowolny poziom, w zależności od aktualnego stanu wiedzy i wyzwań zawodowych. Po uzyskaniu jednego dyplomu można natomiast uzupełniać egzaminy i zdobywać kolejne kwalifikacje na wyższych stopniach zaawansowania. Alan Hatfield podkreśla, że studenci mogą zakończyć program w dowolnym czasie, wybierając tę kwalifikację, która najlepiej koresponduje z przebiegiem ich kariery i aspiracjami.Z FiA do ACCA


Istotny jest również brak jakichkolwiek warunków wstępnych - w programie Foundations in Accountancy może zarejestrować się każdy, niezależnie od profilu wykształcenia i dotychczasowego doświadczenia zawodowego. Jest to więc ciekawa alternatywa dla osób nie spełniających kryteriów dostępu do kwalifikacji ACCA.


Zobacz oferty pracy na stanowisku księgowy z kwalifikacją ACCA »


Jednocześnie po uzyskaniu Diploma in Accounting and Business łatwo jest "przeskoczyć" do głównej kwalifikacji ACCA. Kluczowe dla uzyskania tego dyplomu trzy egzaminy (FAB, FMA i FFA) niczym nie będą się bowiem różnić od egzaminów F1, F2 i F3 (na poziomie Fundamentals w ACCA). Posiadacz Diploma in Accounting and Business będzie więc mógł rozpocząć realizację programu ACCA od egzaminu F4.Dla kogo?


Foundations in Accountancy to program obejmujący zarówno rachunkowość finansową, jak i zarządczą, kładący nacisk na wysokie standardy profesjonalne i etyczne. Na trzecim poziomie kwalifikacja uwzględnia także szeroki kontekst prawny, ekonomiczny i instytucjonalny pracy finansisty. Z pewnością mogą zainteresować się nią nie tylko księgowi, lecz także pracownicy zatrudnieni w kontrolingu na tzw. stanowiskach entry-level.


Można się spodziewać, że nowe certyfikaty będą miały szczególnie dużą wartość w sektorze BPO/SSC. Istnieje tu ogromna ilość stanowisk, na których praca nie jest bardzo złożona, a jednak odpowiedzialna i wymagająca wyjątkowej dbałości o jakość. Nie bez znaczenia jest też międzynarodowe środowisko pracy i zagraniczni klienci. Te czynniki sprawiają, że w centrach usług szczególnie cenne są „globalne" certyfikaty, rozpoznawane i uznawane na całym świecie.Nie tylko arystokraci


Dobrze, że osoby planujące karierę w finansach mają teraz do wyboru więcej ścieżek podnoszenia kompetencji. Nie wszyscy przecież chcą i mogą porywać się od razu na kwalifikację ACCA czy CIMA. Członkowie tych stowarzyszeń to tak naprawdę swoista arystokracja wśród finansistów. A do arystokracji z definicji należy raczej wąska grupa...


Zobacz oferty kursów i szkoleń ACCA Kraków »


Foundations in Accountancy wydają się być dobrą propozycją zarówno dla tych, którzy nie mają aż tak wysokich ambicji, jak i dla tych, którzy chcą od czegoś zacząć, a być może później wypłyną na szerokie wody. Ale to, jak jest naprawdę - czy nowe certyfikaty rzeczywiście spotkają się z zainteresowaniem pracowników oraz czy zostaną docenione przez pracodawców - pewnie będzie można ocenić dopiero za kilka lat.


W pracy nad artykułem wykorzystano materiały ze strony internetowej ACCA.

Zobacz również