Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Młodzi typują idealnych pracodawców w finansach i doradztwie

W badaniu "MBE Student Index" wzięli udział studenci i absolwenci planujący karierę w szeroko rozumianych finansach. Wskazywali oni idealnych pracodawców w tych branżach, które w ich oczach stanowiły najlepszy kierunek rozwoju zawodowego.
Kategoria: Wiadomości
16.04.2012

Firma Ernst& Young wygrała zarówno w obszarze audytu, jak i w liczbach bezwzględnych (w skali całego badania).


- Wysoka pozycja w ogólnym rankingu Ernst & Young i pozostałych liderów rynku usług audytorskich (czyli Deloitte, PwC i KPMG) wiąże się z tym, że właśnie z audytem najwięcej młodych ludzi wiąże swoją przyszłość. Badanie dostarcza jednak ciekawych informacji na temat każdej branży z osobna. Osoby wkraczające dziś na rynek pracy będą kształtować jego przyszłość, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób postrzegają one pracodawców, co jest dla nich ważne i jakie mają oczekiwania - zauważa Ewelina Gwizdowska, Project Manager z firmy MBE group.Źródło: MBE STUDENT INDEX: Finanse i Bankowość 2011


Marka pracodawcy czy produktu? 


Okazuje się, że studenci często oceniają wartość firmy jako pracodawcy przez pryzmat jej pozycji rynkowej, za idealne miejsca do pracy uznając liderów w poszczególnych branżach. Nie bez znaczenia jest też strategia marketingowa. Najlepszym przykładem jest bankowość. Studenci uznający bankowość detaliczną za branżę idealną najczęściej wskazywali jako preferowanego pracodawcę Bank PKO BP, który ma historycznie najmocniejszą pozycję w tym segmencie bankowości. Wśród tych, którzy chcieliby pracować w bankowości korporacyjnej, PKO BP znalazł się natomiast na dalszej 12. pozycji. Najwięcej wskazań za to uzyskał BRE Bank.


- Mocna pozycja BRE Banku w tym segmencie może wynikać ze strategii przyjętej w odniesieniu do swoich usług. Pod marką BRE Bank oferowane są usługi dla klientów korporacyjnych, podczas gdy klientom detalicznym dedykuje się marki mBank i Multibank. Potwierdza to wysoka druga pozycja mBanku w rankingu studentów wiążących swoją przyszłość z bankowością detaliczną - zaznacza Szymon Książkiewicz z portalu KarierawFinansach.pl


Chcą rozwoju, ale i stabilnej pracy


Co właściwie kryje się pod pojęciem „idealny pracodawca"? To ten, który najwięcej płaci, czy ten, który zapewnia błyskawiczną karierę? Ani jedno, ani drugie. Młodzi ludzie planujący karierę w finansach od idealnego pracodawcy oczekują przede wszystkim zapewnienia możliwości profesjonalnego rozwoju i szkoleń (75 proc. wskazań). Wysoko, aż na drugim miejscu znalazła się stabilność zatrudnienia (47 proc).


- Cieszy mnie ten głód wiedzy i umiejętności. Osoby rozpoczynające karierę nie wybierają drogi na skróty. Wiedzą, że są na rynku pracy warci tyle, ile potrafią. Ale oprócz nastawienia na rozwój kompetencji w badaniu widać wyraźnie efekt zagrożenia kryzysem i wysokiego bezrobocia wśród młodych. Studentom i absolwentom brakuje dziś poczucia bezpieczeństwa. Oczekują, że idealny pracodawca im to zapewni - komentuje Agnieszka Mazurek z Goldman Recruitment.


Konkurencyjne wynagrodzenie - choć nie na pierwszym miejscu - również znalazło się wśród najważniejszych cech preferowanych pracodawców (46 proc. wskazań). Studenci i absolwenci wysoko cenią też przyjazną atmosferę pracy, perspektywę wysokich zarobków w przyszłości oraz możliwość pogodzenia życia zawodowego z prywatnym (wszystkie trzy otrzymały ponad 40 proc. wskazań). Mało ważne z kolei okazały się dla nich takie aspekty jak odpowiedzialność społeczna firma czy jej atrakcyjna lokalizacja.


Idealna branża - mieć czy być?


Projekt MBE Student Index miał na celu zbadanie wizerunku nie tylko pracodawców, ale i branż składających się na szeroko rozumiany sektor finansowy. Za "idealną branżę" największa grupa studentów i absolwentów uznała audyt, a w dalszej kolejności: księgowość i doradztwo biznesowe. Za każdą z nich przemawiają jednak inne zalety. Audyt jest wybierany przede wszystkim ze względu na wysokie zarobki, możliwość przyszłej kariery oraz perspektywę ciągłej nauki i rozwoju zawodowego. Zupełnie inne kryteria decydują o popularności księgowości. Przyszli finansiści cenią przede wszystkim stabilność pracy w tej branży oraz łatwość godzenia życia zawodowego z prywatnym. Atutem jest  również duża liczba ofert na stanowiskach księgowych. W przypadku doradztwa biznesowego z kolei na pierwszy plan wysuwa się możliwość ciągłej nauki i rozwoju, a zaraz za nią - wysokie zarobki. Ważną zaletą tej ścieżki kariery są również duże szanse na kontynuowanie jej za granicą.


- W wynikach badania widać napięcie między rozwojem kariery i zarobkami a dążeniem do osiągnięcia tzw. work-life balance. Studenci zdają sobie sprawę, że są to sprawy trudne do pogodzenia. Im wyżej oceniają szanse na rozwój w danej branży, tym niżej - możliwość zachowania równowagi między życiem i pracą. Z zestawienia najpopularniejszych branż wynika jednak, że najwyraźniej na tym etapie życia chęć rozwoju wygrywa - zauważa Ewelina Gwizdowska.


Porównanie branż pod kątem cech uzasadniających wybór branży idealnejŹródło: MBE STUDENT INDEX: Finanse i Bankowość 2011


Idealny pracodawca - nie tylko dla audytorów


A jak przedstawiają się wyniki rankingu dla poszczególnych branż? Co ciekawe, Ernst & Young zwyciężył nie tylko w ogólnym zestawieniu i w obszarze audytu, ale też w trzech innych branżach. Za idealnego pracodawcę najczęściej uznają go osoby zainteresowane karierą w księgowości, doradztwie podatkowym oraz w obszarze zarządzania ryzykiem.


- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników rankingu. Cieszy nas, że studenci doceniają możliwości rozwoju w naszej firmie. Uważam, że młodzi ludzie u potencjalnych pracodawców poszukują dziś przede wszystkim: możliwości zdobywania różnorodnego doświadczenia, szkolenia oraz rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie taką ofertę mamy dla absolwentów - komentuje Anna Woźniak, menedżer ds. rekrutacji w Ernst & Young.


Dla studentów, wybierających bardziej niszowe usługi finansowe, takie jak  zarządzanie aktywami i księgowości funduszy liderem została ta sama firma - Grupa ING. Ranking wyłonił też preferowanych pracodawców w obszarze doradztwa: w transakcyjnym zwyciężył JP Morgan, w biznesowym - McKinsey, a w finansowym - Open Finance.


Idealny znaczy duży?


- Wyniki badania wskazują, że studenci i absolwenci z reguły najbardziej cenią największych pracodawców,  o stabilnej pozycji rynkowej, od lat zakorzenionych w branży - zauważa Agnieszka Mazurek z Goldman Recruitment.


Do takich z pewnością należy również Grupa PZU, najczęściej wskazywany idealny pracodawca w sektorze ubezpieczeń.


- Każde tego typu wyróżnienie jest dla nas niezwykle cenne - szczególnie, jeśli otrzymane jest od tak wymagającej grupy, jak studenci i absolwenci. Z całą pewnością jest to zasługa rozpoznawalności marki PZU na naszym rynku, ale także jasny sygnał, iż wszystkie zmiany dokonujące się w organizacji zaczynają być zauważalne: nasz debiut giełdowy, dołączenie do grona firm Index Respect, wdrożenia i unowocześnienia w zakresie HR - mówi Magdalena Kossakowska-Mazur, kierownik Zespołu ds. Marki Pracodawcy i Młodych Talentów w Grupie PZU.


Uczelnie - współpraca się opłaca


Ryszard Skarbek, Manager HR Business Partner SSC w Philip Morris (lidera rankingu w kategorii centrów usług finansowo-księgowych), podkreśla natomiast znaczenie bezpośredniego nawiązywania relacji z przyszłymi pracownikami.


- Czujemy się wyróżnieni i bardzo nas cieszy, że nasze wysiłki zostały dostrzeżone przez studentów. Europejskie centrum finansowe Philip Morris jest obecne na krakowskim rynku pracy od roku 2006 i wciąż się rozwija. Od początku przykładaliśmy dużą uwagę do współpracy z uczelniami wyższymi, szczególnie z krakowskim Uniwersytetem Ekonomicznym. Nasi menedżerowie z działów finansowych prowadzą na tej uznanej uczelni cykliczne warsztaty, na których rozwiązywane są rzeczywiste "problemy biznesowe" - relacjonuje.


Według Skarbka firma zawdzięcza sukces w rankingu także m.in. swojej kuturze organizacyjnej, indywidualnemu podejściu do rozwoju talentów i międzynarodowemu środowisku pracy.


- Rekrutujemy osoby nie tylko w Polsce, ale i bezpośrednio  za granicą. Według naszej oceny absolwenci polskich uczelni są bardzo skoncentrowani na swoim indywidualnym rozwoju, przyzwyczajeni do zdrowej rywalizacji, a równocześnie przykładają dużą wagę do zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym - dodaje Ryszard Skarbek.


Po wykładzie do biuraWarto zauważyć, że ten ostatni aspekt w przypadku osób rozpoczynających karierę przekłada się przede wszystkim na możliwość pogodzenia pracy z nauką. Respondenci odpowiadali na szereg pytań dotyczących ich oczekiwań związanych z zatrudnieniem, m.in. preferowanym czasem pracy. W odniesieniu do roku akademickiego największa grupa badanych wskazała na wymiar połowy etatu, za to w czasie wakacji zdecydowana większość z nich gotowa byłaby pracować 8 godzin dziennie.Pracodawcy wysoko ocenieni przez przyszłych finansistów wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Przykładowo, w Ernst & Young dni i godziny studentów są dopasowywane do ich obowiązków na studiach.


- Firmy, którym zależy na pozyskiwaniu talentów, powinny wypracować swoje podejście do tej specyficznej grupy, jaką są osoby stawiający pierwsze kroki na rynku pracy. Podstawową kwestią jest elastyczność - to klucz do budowania wizerunku pożądanego pracodawcy wśród młodych - podsumowuje Ewelina Gwizdowska.
O badaniu


Ogólnopolskie Badanie „MBE STUDENT INDEX - Finanse i Bankowość" to projekt MBE group zrealizowany przy współpracy merytorycznej z portalem KarierawFinansach.pl oraz firmą szkoleniową BPP Professional Education.


Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 1 października 2011 roku do 31 grudnia 2011 roku na próbie 2070 respondentów. Zrealizowano je metodą CAWI. Grupą docelową badania byli studenci i absolwenci, którzy zamierzają ukończyć lub ukończyli studia w latach 2010 - 2014 i którzy  zainteresowani są  pracą w branży finansowej. Celem było zbadanie postrzegania przez grupę docelową poszczególnych branż oraz marek pracodawców w ramach szeroko pojętej branży finansowej.


Rankingi pracodawców oraz branż  stworzone na  podstawie badania MBE STUDENT INDEX 2011 można znaleźć pod adresem: http://badanie.mbeindex.pl/


Partnerzy badania

Partnerzy medialni

Zobacz również