Temat tygodnia
czyli jak napisać CV funkcjonalne, chronologiczne i kreatywne.
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Na rynku pracy będzie przybywać "owiec". Właśnie wchodzi rekomendacja U

1 kwietnia 2015 roku wchodzi w życie Rekomendacja U opracowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nowe przepisy mają za zadanie uporządkować rynek usług bankowo-ubezpieczeniowych (bancassurance). Rynek pracy sektora finansowego od kilku miesięcy przygotowuje się do tych zmian.
Kategoria: Wiadomości
01.04.2015

Od kilku miesięcy na polskim rynku pracy przybywa tzw. "owiec", które starają się przystosować do nowych regulacji wydawanych przez KNF. Kim jest zatem "owca"? OWCA to skrót od frazy: "osoba wykonująca czynności agencyjne". Mówimy zatem o osobie fizycznej, która działa z reguły jako pracownik agenta ubezpieczeniowego (tzw. subagent). Do jego najważniejszych obowiązków należy m.in.:

  • pozyskiwanie nowych klientów;
  • wykonywanie czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia;
  • administrowanie umowami ubezpieczenia
  • organizowanie i nadzorowanie czynności agencyjnych.

Aby zostać "owcą", należy zdać egzamin, który przeprowadza zakład ubezpieczeń zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 października 2014 roku w egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1485). Jak to wygląda w praktyce?

Przeczytaj o najważniejszych zmianach Rekomendacji U »

Aby uzyskać pełnomocnictwo funkcji OWCA, należy:
1. zapisać się na wybrane szkolenie agencyjne, które trwa ok. 104 godzin; obecnie wprowadzane są rozwiązania e-learningowe; platformy szkoleniowe współpracują z największymi towarzystwami ubezpieczeń w Polsce pod czujnym nadzorem KNF;
2. zdać egzamin, który ma formę testu;
3. poczekać na oficjalne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego;
4. podpisać umowę z agentem ubezpieczeniowym.

Co ważne, osoba zostająca "owcą" nie musi rejestrować własnej działalności gospodarczej. Współpraca z agentem przyjmuje zazwyczaj charakter umowy zlecenia.

W wyniku wprowadzonej rekomendacji pracownicy banków, aby móc nadal sprzedawać produkty ubezpieczeniowe, masowo zostają "owcami". Ich liczba w ubiegłym roku (dane za wrzesień według "Gazety Wyborczej") wynosiła 37,4 tys. osób. Najnowsze dane KNF potwierdzają ogromny skok –  pod koniec lutego "owiec" było już prawie 83 tys. To ważna informacja. Banki elastycznie dostosowują się do nowej, regulowanej rzeczywistości, przechodząc na model agencyjny sprzedaży ubezpieczeń.

Zobacz oferty pracy w ubezpieczeniach »

Zobacz również