Temat tygodnia
Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje w 2023 roku
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Na rynku pracy będzie przybywać "owiec". Właśnie wchodzi rekomendacja U

1 kwietnia 2015 roku wchodzi w życie Rekomendacja U opracowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nowe przepisy mają za zadanie uporządkować rynek usług bankowo-ubezpieczeniowych (bancassurance). Rynek pracy sektora finansowego od kilku miesięcy przygotowuje się do tych zmian.
Kategoria: Wiadomości
01.04.2015
Fot. Frantisek Duris / Unsplash

Od kilku miesięcy na polskim rynku pracy przybywa tzw. "owiec", które starają się przystosować do nowych regulacji wydawanych przez KNF.

Kim jest zatem "owca"?

OWCA to skrót od frazy: "osoba wykonująca czynności agencyjne". Mówimy zatem o osobie fizycznej, która działa z reguły jako pracownik agenta ubezpieczeniowego (tzw. subagent). Do jego najważniejszych obowiązków należy m.in.:

  • pozyskiwanie nowych klientów;
  • wykonywanie czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia;
  • administrowanie umowami ubezpieczenia
  • organizowanie i nadzorowanie czynności agencyjnych.

Aby zostać "owcą", należy zdać egzamin, który przeprowadza zakład ubezpieczeń zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14 października 2014 roku w egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 1485). Jak to wygląda w praktyce?

Aby uzyskać pełnomocnictwo funkcji OWCA, należy:

1. zapisać się na wybrane szkolenie agencyjne, które trwa ok. 104 godzin; obecnie wprowadzane są rozwiązania e-learningowe; platformy szkoleniowe współpracują z największymi towarzystwami ubezpieczeń w Polsce pod czujnym nadzorem KNF;
2. zdać egzamin, który ma formę testu;
3. poczekać na oficjalne zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego;
4. podpisać umowę z agentem ubezpieczeniowym.

Co ważne, osoba zostająca "owcą" nie musi rejestrować własnej działalności gospodarczej. Współpraca z agentem przyjmuje zazwyczaj charakter umowy zlecenia.

W wyniku wprowadzonej rekomendacji pracownicy banków, aby móc nadal sprzedawać produkty ubezpieczeniowe, masowo zostają "owcami". Ich liczba w ubiegłym roku (dane za wrzesień według "Gazety Wyborczej") wynosiła 37,4 tys. osób. Najnowsze dane KNF potwierdzają ogromny skok –  pod koniec lutego "owiec" było już prawie 83 tys. To ważna informacja. Banki elastycznie dostosowują się do nowej, regulowanej rzeczywistości, przechodząc na model agencyjny sprzedaży ubezpieczeń.

Zobacz również