Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Nagroda dla Marka Belki podczas 43. Światowego Kongresu Dyrektorów Finansowych IAFEI

Profesor Marek Belka został tegorocznym laureatem nagrody Galerii Chwały Polskiej Ekonomii, przyznawanej przez Stowarzyszenie Dyrektorów Finansowych w Polsce – Finexa.
Kategoria: Wiadomości
25.10.2013
Galeria Chwały Polskiej Ekonomii to nagroda honorująca wybitnych ekonomistów za dokonania życia, które w istotny sposób przyczyniły się do transformacji i rozwoju polskiej gospodarki. Nagrodę wręczono 16 października podczas uroczystej gali wieczornej z okazji 43. Światowego Kongresu Dyrektorów Finansowych IAFEI, której gospodarzem była Finexa. W warszawskim Ufficio Primo wydarzenie to celebrowało ponad 300 gości Kongresu IAFEI oraz  niezależni eksperci ekonomiczni, przedstawiciele środowiska naukowego, politycy.
 
Tegorocznego laureata wybrało jury, którego skład tworzą znane postaci polskiej nauki i gospodarki: prof. Adam Budnikowski (Szkoła Główna Handlowa), Paweł Domosławski, prezes Finexa, Mieczysław Groszek, wiceprzewodniczący Związku Banków Polskich, Alicja Kornasiewicz, dyrektor zarządzający Morgan Stanley, Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, prof. Krzysztof Obłój (Uniwersytet Warszawski oraz Akademia im. L.Koźmińskiego), Henryk Orfinger, przewodniczący Rady Głównej Konfederacji Lewiatan i przewodniczący jury oraz prof. Witold Orłowski (Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej).

Zanim licznie zgromadzona publiczność poznała nazwisko laureata, laudację na jego cześć wygłosił Jacek Socha, ekonomista, współtwórca polskiego rynku kapitałowego, były minister skarbu państwa, a obecnie wiceprezes PwC. Dzięki ponad 30-letniej przyjaźni, jaka łączy obu panów, laudacja Jacka Sochy była wyjątkowym wystąpieniem, pełnym ciepłych, osobistych wspomnień i refleksji. Jacek Socha przypomniał także naukową karierę profesora, jego szczególne związki z łódzką społecznością akademicką oraz lata poświęcone służbie publicznej: w rządzie i w instytucjach finansowych. Podkreślał nie tylko znakomite wykształcenie laureata, ale także bogate doświadczenie, pragmatyzm i prawość charakteru, co sprawia, iż jest człowiekiem lubianym i szanowanym przez otoczenie.
 
Dziękując za wyróżnienie, Marek Belka żartował, iż kiedy otrzymuje się nagrodę za dokonania całego życia, można to interpretować jako sygnał, iż pora się wycofać. Ale on nie zamierza tego robić. Cieszy go praca, w tym ciekawość i uwaga, z jaką społeczność międzynarodowa przyjmuje jego wystąpienia na temat polskiej transformacji i naszego sukcesu gospodarczego. Zachęcał też profesjonalistów z innych branż do tworzenia własnych grup środowiskowych, w których spoiwem są praca, wspólne zainteresowania, osobiste relacje. 

Galeria Chwały Polskiej Ekonomii to nagroda ustanowiona w 2005 r. przez polską edycję miesięcznika Manager Magazin, a obecnie przyznawana przez Stowarzyszenie Dyrektorów Finansowych w Polsce FINEXA, największą polską organizację zrzeszającą dyrektorów finansowych. W minionych latach laureatami Galerii Chwały byli Leszek Balcerowicz, Wiesław Rozłucki, Henryka Bochniarz oraz – pośmiertnie – Władysław Grabski i Eugeniusz Kwiatkowski.
 
Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych laureatów, także sylwetka tegorocznego zostanie uwieczniona w postaci popiersia wykonanego w brązie przez artystę - plastyka. Odsłonięcie popiersia prof. Marka Belki będzie miało miejsce w listopadzie podczas inauguracji wystawy wszystkich rzeźb tworzących Galerię Chwały Polskiej Ekonomii. Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpi w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zobacz również