Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Szpilki, szminki i sukcesy, czyli o czołowych organizacjach kobiet w biznesie

Spotykają się, wspierają, wymieniają doświadczeniami i wizytówkami. W spotkaniach organizowanych przez organizacje kobiet w biznesie uczestniczą zarówno lwice biznesu, jak i małe płotki, które dopiero zbierają się na odwagę, by otworzyć własną firmę. Zobaczcie, jakie inicjatywy tego typu działają w Polsce.
Kategoria: Wiadomości
19.12.2019
Fot. Unsplash

Cel wszystkich organizacji kobiet w biznesie jest ten sam: wyrównanie szans w biznesie, wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących prowadzenia własnej firmy, budowanie pewności siebie u kobiet, choćby poprzez promocję pozytywnych przykładów. Bez krzty rywalizacji. 

Fundacja Sukces Pisany Szminką 

Misja: Kompleksowe wspieranie kobiet, dostarczanie im fachowej wiedzy niezbędnej do rozwoju osobistego i zawodowego oraz motywowanie ich do podejmowania odważnych działań i spełniania marzeń.

Działania: Fundacja prowadzi największy ogólnopolski program wzmacniania aktywności zawodowej kobiet Sukces TO JA, który oparty jest na dwóch kluczowych obszarach: poszerzaniu kompetencji i wiedzy oraz umożliwieniu wymiany doświadczeń i znalezienia inspiracji, co roku organizuje konkurs Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku (właśnie skończyło się zbieranie nominacji do XI edycji). 

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet

Misja: Edukacja i wsparcie kobiet w biznesie, bez względu na to, od ilu lat prowadzą firmę, czy chcą ją założyć, czy pracują na etacie. Celem jest rozwijanie kobiecej społeczności zawodowej, inicjowanie programów akceleracyjnych i biznesowych, popularyzowanie kobiecych sieci anielic biznesu i instrumentów finansowania dla startupów.

Działania: 

 • Biznes w Kobiecych Rękach to kompleksowy program akceleracyjny, który adresowany jest do kobiet z pomysłem na biznes i z planem założenia swojej firmy. Program trwa przez 7 miesięcy i realizowany jest przy wsparciu członkiń Klubu Mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet oraz w oparciu o networking, który stymuluje współpracę biznesową. Na program składają się: szkolenia SkillShare, spotkania networkingowe, sesje Be the Change i mentoring biznesowy
   
 • Projekt ip4women ma na celu poprawę równowagi płci w zakresie składania wniosków patentowych. Jest to szkolenie e-learningowe dopasowane do potrzeb kobiet, dające szansę na aktywne uczestnictwo w składaniu wniosków patentowych i rozwiązań dla przemysłu. 

Sieć Przedsiębiorczych Kobiet organizuje mnóstwo wydarzeń: szkoleń i konferencji. 

Vital Voices Chapter Poland

Vital Voices Chapter Poland reprezentuje międzynarodową organizację Vital Voices Global Partnership, którą w 1997 roku założyły Hillary Clinton i Madeleine Albright.

Misja: inwestowanie w kobiety o potencjale przywódczym. Fundacja przeszkoliła już ponad 500 kobiet w Polsce w zakresie przywództwa. Pomaga korporacjom w formułowaniu strategii Corporate Social Responsibility.

Działania:

 • Program „Jestem Liderką” adresowany do uczennic w wieku 16-19 lat, którego celem jest wspieranie rozwoju talentów przywódczych, obalanie stereotypów dotyczących kobiet oraz promowanie kobiecego stylu przywództwa.
   
 • LeadersIN - zamknięty międzykorporacyjny program mentoringowy. 
   

 • Otwarty Program Mentoringowy skierowany do kobiet przedsiębiorczych, na stanowiskach zarządczych oraz specjalistycznych. 

Geek Girls Carrots

Globalna społeczność kobiet kochających technologię!

Misja: Organizacja chce przełamać stereotypy, wprowadzając większą różnorodność do świata technologii. Skupia się na kobietach w branży technologicznej i kobietach-przedsiębiorcach.

Działania: Geek Girls Carrots organizuje spotkania, na których gromadzą się ludzie, aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem i inicjuje projekty, takie jak publikacja „Raportu o kobietach w IT”, hackathony lub program mentorski. Organizacja prowadzi również warsztaty programistyczne, motywuje do odkrywania języka Python i uczenia maszynowego, trendów UX, metod Agile i Scrum, Java, JavaScript i innych.

Klub SheXO Deloitte

Misja: klub został stworzony z myślą o kobietach biznesu i ich rozwoju osobistym oraz zawodowym. Celem jest udostepnienie kobietom przestrzeni do regularnej wymiany myśli, rozwijania cech przywódczych oraz networkingu.

Działania: regularne spotkania, których uczestnicy wymieniają się wiedzą, spotykają z wybitnymi ekspertami z wielu dziedzin z Polski i ze świata, a także z autorami interesujących i inspirujących publikacji. Klub organizuje spotkania biznesowe, szkoli, tworzy i analizuje badania i trendy rynkowe, wydaje publikacje, które pogłębiają wiedzę z zakresu rozwoju zawodowego kobiet, a także organizuje konferencje. 

Kluby Kobieta i Pieniądze

Misja: wspieranie kobiet w edukacji finansowej, zarabianiu i pomnażaniu pieniędzy.

Działania: W ramach klubów w różnych miastach Polski odbywają się spotykania, na których kobiety mogą wymieniać się doświadczeniami i edukować wg metody 7 Kroków Edukacji Finansowej Dla Kobiet, której autorką jest Dominika Nawrocka.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również