Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Polscy programiści i finansiści najchętniej zatrudniani przez firmy z USA, Wielkiej Brytanii czy Niemiec

W jakich krajach zatrudniano pracowników z zagranicy i jak klimat gospodarczy wpłynął na zwolnienia i wynagrodzenia? Na wszystkie te pytania odpowiada Global Hiring Report 2023.
Kategoria: Wiadomości
01.02.2024

Polscy specjaliści pożądani za granicą 

W 2023 r. Polska znalazła się na dziesiątym miejscu pod względem liczby wniosków wizowych. Talenty z Polski były najchętniej zatrudniane przez firmy w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Cyprze, w Szwecji i Niemczech. Do najpopularniejszych branż opanowanych przez polskich specjalistów należały: IT i usługi, finanse czy gry komputerowe. Najbardziej pożądani na globalnym rynku pracy w ubiegłym roku byli nżynier oprogramowania, programista czy backend developer.

- Nasz raport jasno pokazuje, że rekrutacja jest zjawiskiem globalnym. Dziś firmy nie ograniczają się do zatrudniania pracowników tylko w swoim kraju. Praca zdalna pozwala im korzystać ze światowych zasobów i wybierać talenty bez ograniczeń. To trend, który będzie się umacniał we współczesnym, zdominowanym przez technologię świecie – zauważa Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Natomiast polskie firmy w 2023 roku kadrę kompletowały nie tylko w Polsce, ale także w Brazylii, Argentyniei Stanach Zjednoczonych. Najszybciej rozwijającymi się rynkami dla rodzimych firm były Meksyk, Argentyna, Brazylia, Kanada i Wielka Brytania. Wśród najpopularniejszych branż znalazły się natomiast: technologie i usługi informatyczne, oprogramowanie komputerowe, gry komputerowe, doradztwo IT, marketing i reklama. Najbardziej poszukiwane stanowiska to przede wszystkim programista, zwłaszcza programista back-end, inżynier oprogramowania i co co ciekawe Influencer.

Szersze spojrzenie

W większości badanych regionów w minionym roku wynagrodzenia wzrosły lub pozostały średnio na niezmienionym poziomie. W skali światowej nastąpił ogólny spadek liczby wypowiedzeń (z wyjątkiem USA). W listopadzie 2023 r. odnotowano globalnie 52% mniej wypowiedzeń w porównaniu do stycznia 2023 r.

Praca zdalna zostaje z nami

Pomimo umacniającego się trendu powrotu do biur, jednocześnie wciąż dobrze ma się praca zdalna. Konsekwentnie jej dostępność wychodzi poza branżę IT – poza rolami technicznymi z dobrodziejstw trybu home office korzystają też sektor sprzedaży czy branża kreatywna.

- Świat nieodwracalnie zmienił się po pandemii. Także świat pracy. Mimo, że po kilku latach wracamy znów na znane wcześniej tory i wiele firm zachęca pracowników do powrotu do biura, praca zdalna zostanie już z nami. Dla wybranych sektorów jest jak powietrze, bez niej nie udałoby się budować efektywnych zespołów złożonych z zaangażowanych w obowiązki pracowników. Pozwala też rozwijać globalne zatrudnienie, czemu jako Deel bardzo kibicujemy – mówi Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Czytaj także – Trendy i wyzwania w kontrolingu. Jakich zarobków mogą spodziewać się kontrolerzy w 2024 roku?

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również