Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Polsko-brytyjska współpraca szansą dla młodych przedsiębiorców i studentów

Dzisiaj w Ambasadzie Brytyjskiej odbyła się konferencja pt. "Polsko-brytyjska współpraca szansą dla młodych przedsiębiorców i studentów".
Kategoria: Wiadomości
08.12.2017

Mowę powitalną wygłosiła I Sekretarz Ambasady Emma Baines, następnie zaś głos zabrał Tadeusz Kościński - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, który wyraził swoje wsparcie dla inicjatywy.

Konferencja została podzielona na trzy panele dyskusyjne dotyczące współpracy pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze edukacji, finansów oraz innowacji. Misją było promowanie atrakcyjności Polski pod względem nowych możliwości i szans. W roli panelistów wystąpili m.in. Piotr Dytko (Prezes KGHM Cuprum), Krzysztof Wiater (Partner Zarządzający DLA Piper), Krzysztof Kaczmarczyk (Doradca Zarządu KGHM Polska Miedź) oraz Stefan Marcu (Partner Zarządzający AT Kearney). Na widowni zasiadło 40 ekspertów oraz 60 studentów reprezentujących najlepsze polskie uczelnie ekonomiczne.

Spotkanie obfitowało we wnioski dotykające wielu płaszczyzn polsko-brytyjskiej współpracy. Eksperci, zabierając głos, mimowolnie powracali do kwestii powrotu blisko miliona polskich obywateli pracujących na Wyspach Brytyjskich, wśród których znajdują się również wysoko wykwalifikowani specjaliści z zakresu finansów. Dodatkowo, wszystkie dyskusje odbywały się pod flagą nieuchronnie zbliżającego się Brexitu, którego pierwsze oficjalne porozumienia pojawiające się właśnie w grudniu 2017 studzą emocje i odsuwają na bok widmo hard Brexitu. 

Rozważania panelistów dotyczące atrakcyjności inwestycyjnej Polski również nastrajały optymistycznie, szczególnie w świetle prognoz na 2018 rok. Eksperci obecni na konferencji byli zgodni: pozycja Polski jako biznesowej destynacji pozostaje niezagrożona przynajmniej przez najbliższy rok, ale pojawiły się głosy ostrzeżenia przed ewentualnym spowolnieniem koniunktury w 2019. Ponadto na rodzimym gruncie wciąż daleko nam do osiągnięcia takiego poziomu rozwoju gospodarczego, by można było mówić o interesujących przejęciach zagranicznych firm przez polskie podmioty - na ten moment nadal pozostajemy rynkiem ekspansji innych krajów, choć niewątpliwie ta pozycja również niesie za sobą pewne korzyści. 

Co eksperci doradzali młodym finansistom, którzy stoją u progu kariery? Praca za granicą brzmi ekscytująco i stanowi nie lada wyzwanie, ale to w Polsce już w wieku trzydziestu lat można osiągnąć tyle, co na Wyspach czy za Oceanem zbliżając się do pięćdziesiątki. Międzynarodowa kariera na dłuższą metę może okazać się bardziej wyczerpująca, a poziom życia topowych specjalistów w Polsce nie różni się od tego poza granicami kraju. 

Konferencja została zorganizowana przez Klub Inwestora SGH oraz Korporację Handlu Zagranicznego w ramach VI edycji projektu "British-Polish Investment Alliance".

Zobacz również