Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Precz z mitem nudnej księgowości!

Krzywdzący stereotyp zawodu księgowego jest weryfikowany przez samo życie. Pracodawcy oczekują dziś od księgowych dużo więcej niż jeszcze przed kilkoma laty. A oczekiwania to... wyzwania!
Kategoria: Wiadomości
27.09.2010

Mechaniczne wklepywanie faktur, mrówcza praca nad stosem papierów i nużące grzebanie w przepisach - większości z nas z tym właśnie kojarzy się praca w księgowości. Z jakichś względów zawód księgowego uważa się za jeden z najnudniejszych na świecie. Odtwórczy, monotonny, bez miejsca na własną inicjatywę, nie dający poczucia wpływu na rzeczywistość. Ten negatywny stereotyp szczególnie ostro kontrastuje z wizerunkiem pracy w kontrolingu. Według obiegowego poglądu kontroling to ta "lepsza", bardziej rozwojowa i ambitna dziedzina finansów, w zestawieniu z którą księgowość przegrywa w przedbiegach.


Tymczasem prawda jest taka, że o ile kontrolerzy uważają księgowość za mało ciekawą, o tyle księgowi często mówią to samo o... kontrolingu! Wszystko jest kwestią osobistych predyspozycji i zainteresowań. To, co jednych zniechęca od zawodu księgowego, dla innych stanowi jego największą zaletę. Czy "grzebanie" w przepisach naprawdę jest tak mało porywające? Nie dla Marzeny Bulskiej, księgowej z wieloletnim doświadczeniem, prowadzącej Biuro Rachunkowe BOOLSKA.PL.


- Stała styczność z przepisami jest dla mnie największym plusem mojej pracy. Analiza aspektów prawnych rachunkowości czy zagadnień podatkowych to bardzo wciągające zajęcie. Szczególnie, że występuje tutaj wiele niejednoznaczności - przykładowo ustawa o podatku dochodowym może pokazywać różne zagadnienia w innym świetle niż ustawa o rachunkowości. Znajdowanie rozwiązań dobrych dla firmy, a jednocześnie zgodnych z obowiązującym prawem, to prawdziwe wyzwanie - uważa Bulska.


Łamigłówka i adrenalina


Trudno też narzekać na nudę, kiedy wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie.


- Wiele osób uważa, że księgowi mogą wykonywać swoje obowiązki mechanicznie i bez dłuższego zastanowienia. Tymczasem w tym zawodzie nigdy nie można spocząć na laurach. Nieustannie trzeba trzymać rękę na pulsie: śledzić zmiany w przepisach, interpretacje urzędów, analizować nowe zagadnienia pojawiające się w miarę rozwoju danej firmy - podkreśla Marzena Bulska. Jej zdaniem praca w zawodzie księgowego wręcz wymusza ciągły rozwój i kształcenie się, co tylko przemawia na jej korzyść.


Zobacz oferty pracy na stanowisku księgowy w procesie AR (dział należności/accounts receivable) » 


Rozwiązywanie prawnych łamigłówek to nie jedyny aspekt księgowości, który nadaje jej koloryt. Kontrole urzędów, audyty, zamknięcia miesiąca czy roku - w takich sytuacjach trudno narzekać na brak adrenaliny! Trzeba też pamiętać, że choć księgowemu dużo czasu zabiera praca z dokumentami i komputerem, to przede wszystkim pracuje on z ludźmi. Dopytuje, wyjaśnia, uzgadnia, wspólnie ze współpracownikami poszukuje rozwiązań różnych problemów. Od jego zdolności interpersonalnych często zależy bardzo wiele - choćby wtedy, gdy ma do czynienia z egzekwowaniem należności. W księgowości nieraz trzeba się też wykazać żyłką detektywa. Co zrobić, gdy do rąk trafia faktura za zakupy, do których nikt w firmie się nie przyznaje? Jak rozwiązać problem perfum czy drogiej kolacji dopisanych do wydatków służbowych? Księgowy mierzy się z różnymi problemami, a jego praca każdego dnia może przynosić wiele niespodzianek!


W stronę biznesu


Księgowość tylko opisuje zastaną rzeczywistość, a kontroling ma wpływ na jej kształtowanie - to kolejny często powtarzany argument "przeciw" pracy w zawodzie księgowego. Kontroling jest uważany za ciekawszy, bo specjaliści w tej dziedzinie uczestniczą w podejmowaniu kluczowych decyzji w firmie i są ważnym wsparciem dla biznesu. Okazuje się jednak, że takie ostre przeciwstawienie staje się coraz mniej zasadne. Rola księgowości w organizacji ulega bowiem dużym przemianom. Potwierdza to Adam Preiss, dyrektor Biura Rachunkowości i Usług Finansowych ArcelorMittal Poland.


Zobacz oferty pracy w kontrolingu »  


- Jeszcze do niedawna powszechnie uznawano, że praca na stanowisku księgowego to jedynie funkcja obsługująca firmę. Od kilku lat obserwujemy jednak wyraźną zmianę, dowartościowującą pracę, jaką księgowi wykonują w organizacji. Dziś ich wysiłek to już funkcja nieocenionego wsparcia dla każdej firmy. Często wyniki pracy księgowego istotnie wpływają bądź wręcz determinują strategiczne decyzje biznesowe, np. w zakresie rozwoju organizacji - mówi Preiss.


Od osób na samodzielnych stanowiskach, a szczególnie od głównych księgowych wymaga się obecnie inicjatywy i elastyczności. Księgowy ma przecież pracować nie dla urzędów, lecz dla firmy! W ramach obowiązującego prawa może on więc proponować takie rozwiązania, które z punktu widzenia działalności danej organizacji będą najbardziej efektywne. Z księgowości mogą na przykład wychodzić propozycje zmian sposobu rozliczeń z klientami lub elementów systemu wynagradzania pracowników, które zapewnią firmie korzyści podatkowe. Formułując rekomendacje dla różnych obszarów działalności organizacji, księgowy wychodzi poza tradycyjną rolę "sumienia" firmy, stając się prawdziwym partnerem dla biznesu.

Zobacz również