Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rośnie liczba finansistów studiujących finanse i rachunkowość

ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) stowarzyszenie specjalistów w dziedzinie finansów i rachunkowości odnotowuje systematyczny wzrost liczby swoich członków, rośnie również liczba studiujących te dziedziny.
Kategoria: Wiadomości
18.05.2010

Świadczy to o dużej podaży wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie rachunkowości i finansów, pożądanych przez rynek pracy, zwłaszcza w kontekście aktualnej globalnej chwiejnej sytuacji gospodarczej.


Liczba członków ACCA na całym świecie w marcu 2010 r. osiągnęła poziom 140 000 i była o 6,5 proc. wyższa w porównaniu z końcem 2008 r., gdy stowarzyszenie liczyło 131 500 osób.  W tym samym czasie liczba studentów kierunków finansowych na świecie wzrosła z 366 000 do 404 000, co oznacza dynamikę na poziomie 10,4 proc.


 - W Polsce tytuł członkowski posiada już ponad 1000 osób a kolejne 3000 jest w trakcie zdobywania kwalifikacji. W obecnych niełatwych czasach dla gospodarki światowej, zdrowy wzrost liczby studentów i członków dowodzi, że praca w finansach jest sposobem na atrakcyjną międzynarodową karierę - mówi Małgorzata Sawicka, Dyrektor Zarządzająca ACCA w Polsce.


- Typowy profil członka ACCA to najczęściej dyrektor finansowy (CFO), a nawet CEO świetnie poruszający się w świecie finansów międzynarodowych . Nasze kwalifikacje są rozpoznawalne w branży finansowej na całym świecie a umiejętności specjalistów w dziedzinie finansów stają się teraz bardziej cenne niż kiedykolwiek wcześniej, gdyż  są pomocne w przywracaniu równowagi w gospodarce światowej. Pomogą również dużym jaki i małym przedsiębiorstwom zarządzać finansami w taki sposób aby stabilność i rozwój firmy nie zostały naruszone - wyjaśnia Małgorzata Sawicka.


Dzięki stale rozszerzającej się globalnej sieci ACCA i doskonałej reputacji, jaką cieszą się członkowie stowarzyszenia już w 170 krajach na świecie, ACCA uznawane jest coraz powszechniej przez pracodawców za wiodącą globalną organizację zrzeszającą specjalistów w dziedzinie finansów i rachunkowości.


- ACCA wniosło znaczący wkład do publicznej debaty na tematy, którymi żyje świat, m.in. w zakresie porządku obrad szczytu państw grupy G20, w szczególności wzywając do przyjęcia międzynarodowych standardów rachunkowości, a także zabierając głos w kwestiach poruszanych w trakcie XV Konferencji stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP15) oraz wypowiadając swoje stanowisko na temat znaczenia audytu, regulacji finansowych i dostępu do źródeł finansowania - komentuje Helen Brand, Prezes ACCA.


W ciągu ostatniego roku ACCA otworzyło nowe biura w Brukseli, Bangladeszu, Chengdu i Makau, a także podjęło współpracę z kolejnymi renomowanymi organizacjami, m.in. z Global Reporting Initiative (GRI), Economic and Social Research Council (ESRC) oraz International Association for Accounting Education and Research (IAAER). ACCA współdziałało także ze stowarzyszeniem Certified General Accountants Association  of Canada (CGA Canada) i CPA Australia przy tworzeniu raportu Economist Intelligence Unit na temat małych przedsiębiorstw i dostępu firm do źródeł finansowania. ACCA powiązane jest obecnie 57 relacjami partnerskimi z organizacjami z całego świata zajmującymi się zagadnieniami z dziedziny finansów i rachunkowości.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również