Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rozwój zawodowy to nie tylko awans - wywiad

O młodym pokoleniu, które liczy na szybki awans oraz o tym, jakie ciekawe programy rozwojowe oferuje Metro Services swoim pracownikom rozmawiamy z Nataszą Jasińską, Senior HR Specialist.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Wiadomości
21.02.2018

Jakie są Państwa plany rekrutacyjne w 2018 roku?

Natasza Jasińska, Senior HR Specialist: 2018 to kolejny już rok, w którym na bieżąco rekrutujemy nowych pracowników, ze względu na dynamiczny rozwój firmy i rosnący zakres świadczonych przez nasze centrum SSC usług finansowo-księgowych oraz krajów w ramach METRO, które wspieramy. Dzięki temu, że mamy także możliwość usprawniania procesów i tworzenia nowych rozwiązań, a zakres naszych usług się zwiększa, nieraz powstają też zupełnie nowe stanowiska, które wcześniej nie istniały w naszej firmie.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów bez doświadczenia zawodowego w 2018 roku? 

Stanowisko jest w zasadzie jedno: Junior Accountant, czyli Młodsza Księgowa lub Księgowy. Osoby bez doświadczenia zawodowego, jeśli tylko znają dość dobrze język angielski (a jeśli znają niemiecki lub inny język europejski, tym bardziej nas to cieszy), nie boją się myśleć analitycznie i chcą zdobyć potrzebne na co dzień kompetencje zawodowe, śmiało mogą do nas aplikować. 

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów z minimum 5-letnim doświadczeniem zawodowym?

Tak jak wspomniałam, nieraz pojawiają się u nas ciekawe stanowiska eksperckie, między innymi związane z usprawnianiem procesów czy zarządzaniem projektami. Osobom z dużym doświadczeniem w księgowości możemy zaoferować stanowiska takie jak Accountant, Senior Accountant czy Consultant, który stanowi dla danego działu księgowego wsparcie merytoryczne. Ponieważ czasem rośnie też liczba zespołów operacyjnych w naszej firmie, zdarza nam się też poszukiwać Team Leaderów.

Jakich kompetencji miękkich brakuje zwłaszcza młodym kandydatom na rynku pracy?

Nie jestem pewna, czy to kompetencje miękkie są tym, czego najbardziej brakuje młodym kandydatom – ale jeśli miałabym się na coś zdecydować, to chyba po prostu na chęć współpracy z innymi i ciągłego uczenia się.

Młode osoby często chcą też bardzo szybko awansować i może nie zdają sobie sprawy, że kiedyś dojście np. do stanowiska samodzielnej księgowej zajmowało kilkanaście lat!

A przecież do emerytury mają o wiele więcej czasu, niż w ogóle żyją na świecie i dobrze przez wiele lat mieć do czego dążyć, a rozwój zawodowy to nie tylko awans. Wracając jednak do kompetencji w ujęciu ogólnym, znajomość języków obcych wciąż stanowi problem.

Jakie programy rozwojowe oferują Państwo młodym pracownikom w 2018 roku?

W Metro Services mamy dość rozbudowaną ścieżkę kariery, która umożliwia rozwój nie tylko „pionowy”, ale też poznawanie pracy w różnych obszarach. Oferujemy też dużo szkoleń wewnętrznych, zarówno procesowych i merytorycznych, jak i miękkich, a w tym momencie pracujemy nad ustrukturyzowanym programem rozwoju talentów. Bardzo ważny aspekt to też wiedza, którą pracownicy w zespołach po prostu przekazują sobie nawzajem i doświadczenie, którym się dzielą, a także możliwości indywidualnego i zespołowego proponowania i wdrażania usprawnień w pracy.

Dlaczego inwestycja w pracowników to, Państwa zdaniem, inwestycja w przyszłość?

To proste – bez pracowników żadna firma po prostu nie ma przyszłości. W pracy często przyświeca mi dobrze znany cytat: „Co jeśli zainwestujemy w pracowników i odejdą?” – „A co, jeśli w nich nie zainwestujemy, a zostaną?”. 

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Natasza Jasińska
Senior HR Specialist Metro Services

Praktyk HR z 8-letnim doświadczeniem, specjalizujący się w rekrutacji, employer brandingu, szkoleniach miękkich i budowaniu zaangażowania pracowników. Jako miłośniczka języków obcych, czasem z przyjemnością zajmuje się również tłumaczeniami pisemnymi.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również