Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rynek fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej. 4 kluczowe wnioski

Zobacz oferty pracy

Przegląd najważniejszych aktywności w zakresie fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2021 oraz wyzwania i możliwości w nadchodzących miesiącach.
Kategoria: Wiadomości
22.03.2022
Zobacz
oferty pracy

Informacje na temat najważniejszych aktywności w zakresie fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w roku 2021 oraz wyzwań i możliwości w nadchodzących miesiącach przynosi raport „Investing in CEE: Inbound M&A report 2021/2022” przygotowany przez Mazars i Mergermarket. 

Oto kilka kluczowych wniosków:

1. Europa Środkowo-Wschodnia nadal atrakcyjna 

Wartość transakcji fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest najwyższa od 5 lat. Liczba transakcji M&A w regionie Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęła poziom 889 w 2021 roku, co daje 32% wzrost względem poprzedniego roku. Zwiększyła się również łączna wartość transakcji, która wyniosła 67,5 mld euro. Wszystko wskazuje na to, że podmioty zawierające transakcje odkładają na bok obawy związane z Covid-19, rosnącą inflacją i niestabilnymi rynkami energetycznymi, co prowadzi do silnego napływu transakcji przychodzących. To obiecujący początek 2022 roku.

Michel Kiviatkowski, Lider Doradztwa Finansowego Mazars w Europie Środkowo-Wschodniej i Partner Zarządzający Mazars w Polsce:

"Nasze badanie pokazuje, że nabywcy nie zrażają się nadal występującymi wyzwaniami i próbują rozszerzać działalność. Region może pochwalić się zróżnicowaną gospodarką. Bazując na silnym potencjale informatycznym, rosnącej klasie konsumentów o średnich dochodach i dużych zasobach naturalnych, stanowi atrakcyjny obszar dla inwestycji i rozwoju, ponieważ firmy starają się przekształcić swoje łańcuchy dostaw w wyniku zaburzeń spowodowanych pandemią.”

2. Wciąż dominują cztery kraje

W czołówce pod względem wolumenu transakcji M&A w 2021 r. to znajduje się Polska (z łączną liczbą 192 transakcji), Rosja (146), Austria (119) i Czechy (86). Są to te same cztery kraje, które zajęły pierwsze miejsca pod względem wolumenu transakcji w 2020 roku. Pod względem łącznej wartości transakcji na pierwszym miejscu znalazła się Rosja z ujawnionymi transakcjami o łącznej wartości 20,4 mld euro. Austria, Polska i Czechy zajęły odpowiednio drugie, trzecie i czwarte miejsce. Wyróżniają się Czechy, gdzie łączna wartość transakcji wzrosła prawie czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,3 mld euro, głównie dzięki jednej transakcji z branży technologicznej.

3. Branża technologiczna liderem

Branża technologiczna odpowiadała za najwięcej transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej w 2021 roku. Wartość wzrosła niemal czterokrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym do 10,1 mld euro, a wolumen o 86%. Do wzrostu aktywności przyczynił się przyspieszający trend cyfryzacji, a także wzrost popytu na nearshoring IT w wyniku pandemii Covid-19.

4. Wysokie wyceny w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dane Mergermarket pokazują, że mediana mnożnika wyceny dla Europy Środkowo-Wschodniej we wszystkich sektorach wyniosła 11x w okresie 2020-21, nieznacznie wyprzedzając Europę Zachodnią z 9,69x. Jednym z minusów klimatu wysokich wycen jest to, że może on sprzyjać nierealistycznym oczekiwaniom ze strony sprzedających – szczególnie, gdy na rynek wystawiane są firmy rodzinne.

Napływający inwestorzy coraz częściej szukają możliwości nearshoringu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – a Polska jest często postrzegana jako punkt wejścia na rynki regionu.

– Miejsce Polski w Europie oznacza, że jest to dobra lokalizacja dla produkcji, która w ciągu ostatnich dziesięcioleci została przeniesiona do Chin, Turcji i innych krajów.  Koszty transportu są niższe i istnieje mniejsze ryzyko blokad związanych z Covid-19 w łańcuchach dostaw. Ponadto wysoko wykwalifikowana siła robocza, duży rynek wewnętrzny i rozwinięte sieci dostawców to dodatkowe powody, dla których nasi klienci rozważają przeniesienie produkcji do Polski – komentuje Jacek Byrt, Partner kierujący Działem Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce.

Perspektywy na nadchodzące miesiące

Jak pokazuje badanie, region szczyci się urozmaiconą gospodarką, bazując na silnym potencjale informatycznym, rosnącej klasie konsumentów o średnich dochodach i dużych zasobach naturalnych. I choć płace wzrastają w tym regionie, pozostają one niższe niż w krajach zachodnich, dzięki czemu stanowi on atrakcyjny obszar inwestycji i ekspansji, ponieważ firmy starają się przekształcić swoje łańcuchy dostaw w następstwie zaburzeń spowodowanych pandemią.

Czynniki kształtujące rynek transakcji w 2022 r. będą prawdopodobnie obejmować:

  • wysokie i zmienne ceny energii (w szczególności ceny hurtowe gazu),
  • inflację,
  • wyższe koszty kredytów (banki centralne poza strefą euro już podnoszą stopy procentowe),
  • napięty rynek pracy,
  • napięcia w stosunkach z Rosją,
  • pojawienie się nowych wariantów Covid-19.

W tym kontekście oczekuje się, że wzrost PKB osłabnie po odbiciu obserwowanym w 2021 r., a wzrost w regionie Europy Wschodniej w 2022 r. wyniesie 3,8% w porównaniu z 4,9% w 2021 r., jak podaje MFW.

Wojna na Ukrainie wywołała poważny kryzys humanitarny w regionie, zwłaszcza w krajach sąsiednich, które otworzyły swoje drzwi dla uchodźców. Chociaż konflikt spowolni tempo wzrostu zarówno w regionie, jak i na świecie, mało prawdopodobne jest, aby miał on bezpośredni wpływ na fuzje i przejęcia w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zmienność na rynkach energii, akcji i instrumentów dłużnych, podobnie jak inflacja spowodowana dalszymi zakłóceniami w łańcuchu dostaw, będzie jednak stanowić wyzwanie dla podmiotów zawierających umowy w regionie i poza nim.

Źródło: Raport „Investing in CEE: Inbound M&A report 2021/2022”, Mazars i Mergermarket, 2022. 

Ekspert: Jacek Byrt
Partner odpowiedzialny za usługi doradztwa finansowego Mazars
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również