Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Ryzyko na tapecie. Czego kryzys nauczył banki

Funkcja zarządzania ryzykiem jest dziś w centrum uwagi zarządów banków na całym świecie. Jednocześnie jest to jeden z bardziej perspektywicznych kierunków rozwoju w ramach instytucji finansowych. I nie tylko.
Kategoria: Wiadomości
13.05.2011

W wyniku globalnego kryzysu finansowego zarządy banków zwiększyły nadzór nad funkcją ryzyka - to jeden z ważniejszych wniosków z badania Ernst & Young przeprowadzonego dla Instytutu Finansów Międzynarodowych. Potwierdziło to 83 proc. respondentów - przedstawicieli kadry zarządzającej największych instytucji finansowych na świecie skupionych w tej organizacji. 89 proc. ankietowanych zauważyło też znaczące wzmocnienie w ostatnim czasie roli CRO (Chief Risk Officer - dyrektor ds. ryzyka). Okazało się, że połowa badanych osób zajmujących tę funkcję raportuje bezpośrednio do prezesów, a 21 proc. ma podwójną linię raportowania - do CEO i dedykowanego zespołu ds. ryzyka.


Zobacz oferty pracy na stanowisku Chief Risk Officer »  


Iwona Kozera, partner zarządzający Grupą Rynków Finansowych w Ernst & Young, zauważa, że również w Polsce rola funkcji ryzyka w zarządzaniu instytucjami finansowymi istotnie wzrosła w wyniku doświadczeń recesji.


- W zdecydowanej większości funkcje ryzyka są wydzielone i podlegają CRO, który jest członkiem Zarządu. Organy nadzorujące bądź powołują specjalne komitety ds. ryzyka bądź też zwiększają nadzór nad obszarem ryzyka kompleksowo, w ramach agendy prac całych rad nadzorczych - mówi Kozera.Procedury pod lupą


Banki zweryfikowały także dotychczasowe modele zarządzania ryzykiem. Aż 92 proc. respondentów wskazało, że po kryzysie w ich organizacji przeprowadzono zmiany w zarządzaniu i kontroli ryzyka płynności. To właśnie ten obszar ryzyka większość z nich uznaje za kluczowy - dla 88 proc. badanych potrzeba skupienia się na zarządzaniu ryzykiem płynności to najważniejsza nauka wyniesiona z recesji.


Zobacz oferty pracy w kontrolingu »


To nie jedyne zmiany. 93 proc. uczestników badania Ernst & Young wskazało, że wdrożyli oni nowe testy warunków skrajnych (tzw. wewnętrzne stress testy). Powodem zmian była potrzeba stworzenia takich modeli, które będą w mniejszym stopniu niż dotychczas opierać się na historycznych danych i założeniach.Kariera w ryzyku


Zwiększające się znaczenie zarządzania ryzykiem sprawia, że jest to bardzo perspektywiczny obszar rozwoju dla pracowników zainteresowanych karierą w obszarze finansów. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie obserwuje Agnieszka Ostrowska, lider zespołu specjalizującego się w rekrutacjach w obszarze bankowości korporacyjnej i ryzyka kredytowego w Antal International.


- Bankowość opiera się na ściśle określonych wymogach kontrolnych, zarówno zewnętrznych (przepisy prawa, nadzór bankowy), jak i wewnętrznych (procedury, wymagania właścicieli zagranicznych). Bardzo mocno sformalizowane reguły powodują, że różnego rodzaju raportowanie, badanie ryzyka, modelowanie cały czas się rozwija, a tym samym staje się dziedziną, w której popyt na pracowników będzie się zwiększał - prognozuje Ostrowska.Dla doświadczonych i początkujących


Jakiego profilu kompetencji poszukują pracodawcy? Pożądany na rynku specjalista ds. ryzyka to często osoba z wieloletnim doświadczeniem, także w innych działach, bo funkcja ta wymaga świetnej orientacji w różnych obszarach działalności organizacji. Ale szanse mają też osoby stawiające pierwsze kroki w karierze.


- Banki chętnie zatrudniają studentów czy absolwentów. Potencjał tej grupy wykorzystywany jest zazwyczaj jako pomoc dla ekspertów, na przykład przy wyszukiwaniu danych, ale też z zamiarem awansowania najlepszych - podkreśla Agnieszka Ostrowska. Wśród najbardziej pożądanych pracowników w przypadku szacowania ryzyka oraz modelowania znajdują się osoby z wykształceniem z obszaru matematyki, statystyki, ekonometrii itp. Z kolei w przypadku specjalistów ds. oceny ryzyka podmiotów gospodarczych, poszukuje się kandydatów z wykształceniem ekonomicznym. Niezależnie od szczegółowej dziedziny kluczowe w tej pracy są umiejętności analityczne.


Warto zauważyć, że zarządzanie ryzykiem staje się kluczową kwestią nie tylko dla instytucji finansowych. Swoich Risk Managerów coraz częściej posiadają międzynarodowe korporacje działające w rozmaitych branżach. Wzrastająca niepewność i złożoność otoczenia biznesowego w zglobalizowanej gospodarce sprawia, że jest to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów.

Zobacz również