Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Scotiabank to najlepszy bank A.D. 2012

Prestiżowy miesięcznik "The Banker" wytypował najlepsze banki na świecie. Laureatów The Banker Awards 2012 ogłoszono w ubiegły czwartek, 28 listopada.
Kategoria: Wiadomości
03.12.2012
To już trzynasta edycja rankingu nazywanego również Bank of the Year, przeprowadzanego rokrocznie przez czytany w ponad 180 krajach miesięcznik "The Banker" (po raz pierwszy ukazał się w 1926 roku). Redakcja "The Banker" wchodzi w skład brytyjskiego wydawnictwa "Financial Times".

Biorące udział w rankingu instytucje finansowe w krótkim kwestionariuszu były zobowiązane przedstawić wyczerpujące dane dotyczące przychodów, aktywów, tzw. współczynnika wypłacalności Tier 1 (kapitał zakładowy plus rezerwy lub zyski nierozdzielone) oraz wskaźnika ROE (skrót od ang. return on equity, tzw. wkaźnik rentowoności). Oceniano również innowacyjność banków i ich obecność na lokalnych rynkach - od wprowadzania nowych technologii, poprzez wprowadzanie nowego rodzaju usług i produktów dla klientów, po rozwój nowych gałęzi biznesowych.

Badanie zostało przeprowadzone w 149 krajach, z pominięciem Cypru, Grecji (ze względu na jej niepewną sytuację gospodarczą i balansowanie na krawędzi bankructwa), Republiki Mali oraz Gwinei Bissau (ze względu na sytuację polityczną).

Laureaci The Banker Awards 2012:
  • Scotiabank - otrzymał tytuł Banku Roku 2012. Bank zamknął ubiegły rok z ROE 18,8 proc. i do lipca br. poprawił nawet swój wynik o 1,5 punktu procentowego. COE Scotiabank, Rick Waugh, powiedział, że na sukces jego organizacji ogromny wpływ miało zaplanowane i przemyślane zarządzanie ryzykiem.
  • Nordea - skandynawski bank okazał się liderem w krajach Europy Zachodniej. Jego ROE nie spadł poniżej 8 punktów procentowych na kwartał od czasów kryzysu 2008 roku. Dla Christiana Clausena, Group Chief Executive, sukces jego banku ma swoje korzenie w skandynawskim kryzysie kredytowym z lat 90. W tamtym okresie bank postawił na bankowość relacyjną i postawił klienta w samym centrum swojej kultury organizacyjnej.
  • Raiffeisen Bank International - zwycięzca w Europie Środkowo-Wschodniej. "The Banker" wskazał, że bank znacząco wzmocnił swoją pozycję po przejęciu Polbanku w Polsce. Od kilku lat Raiffeisen inwestuje w rolę lidera w tym regionie Europy. W latach 2010-11 wprowadził na Słowacji i w Czechach nową markę - ZUNO bank, której w ciągu dwóch ostatnich lat zaufało aż 110 tys. klientów.
  • DBS - ten singapurski bank pokonał konkurencję w rejonie Azji i Pacyfiku, osiągając rekordowe zyski na poziomie 2,48 miliardów dolarów amerykańskich.
  • QNB - Qatar National Bank to nie tylko najmocniejszy gracz na Bliskim Wschodzie, ale również jeden z najdynamiczniej rozwijających się banków na świecie.
  • United Bank for Africa - UBA oparł się nigeryskiemu kryzysowi sektora bankowego, jaki miał miejsce w 2009 roku, nie potrzebując wsparcia ze strony rządu. Działa obecnie w 18 krajach na swoim kontynencie, zostawiając w tyle konkurencję - nigeryjskie banki zazwyczaj krytykowane są za opieszałą politykę poza granicami kraju.
W rankingu wyróżniono również Standard Chartered Bank w sektorze bankowości transakcyjnej za produkty szyte na miarę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Bank pokonał gigantów w zakresie usług transakcyjnych - Deutsche Bank, JPMorgan, Merrill Lynch oraz Citi.
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również