Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Shell Business Service Centre Krakow

Artykuł sponsorowany
Kategoria: Wiadomości
10.10.2012


Dział Podatków Pośrednich w krakowskim oddziale Shell powstał w 2008 roku i od tego czasu rozwija się, przejmując funkcje pełnego rozliczenia podatków pośrednich spółek Shell zlokalizowanych na całym świecie.


Zgodnie ze strategią firmy, stajemy się Centrum Podatków Pośrednich i obecnie tworzymy ponad 90-osobowy zespół ekspertów odpowiedzialnych za przygotowywanie deklaracji podatkowych i sporządzanie płatności (głównie VAT i akcyzy) dla spółek zarejestrowanych w Europie, jak również w Azji, Australii i USA. Zakres transakcji biznesowych, z którymi mamy do czynienia jest unikalny na polskim rynku - daje wgląd w operacje jednego z globalnych liderów branży paliwowej w wielu różnych modelach biznesowych: od spółek wydobywczych, rafinerii, spółek dystrybucyjnych, aż po firmy zajmujące się flotą samolotową i morską. Jest to również możliwość poznania w praktyce podatków pośrednich wielu krajów oraz pracy w świetnej atmosferze w międzynarodowym środowisku.


Aby przybliżyć specyfikę pracy w tym dziale, prezentujemy wypowiedzi naszych pracowników.


Jakie szanse stwarza praca w naszym zespole?

Ania: Pracuję w zespole podatkowym Shell od 3 lat. W tym czasie miałam okazję zdobyć szeroką wiedzę z zakresu podatku VAT, zajmując się rozliczeniami dla oddziałów koncernu zlokalizowanych w wielu krajach Europy. Zyskałam nie tylko możliwość wykorzystania dotychczas zdobytej wiedzy, ale też szansę poszerzania jej, pracując w wielokulturowym środowisku. Międzynarodowy charakter działań biznesowych jest jedną z największych zalet pracy w tym dziale. Poza nawiązaniem cennych kontaktów biznesowych, poznałam wielu przyjaciół zarówno w kraju jak i za granicą.


Czym różni się praca w dziale podatkowym w Shell od pracy w biurze rachunkowym?

Darek: Shell pozwolił mi wyjść zza biurka, z konserwatywnego systemu hierarchii poznańskiego biura rachunkowego i otworzyć się na nowe wyzwania i inne kultury. Wcześniej wykonywałem monotonną pracę polegającą na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, gdzie szefowa stała nade mną i sucho wydawała polecenia. Potem rozpocząłem pracę w Shell - cóż za zmiana! Wreszcie mogłem być sobą - proponować rozwiązania, współpracować z szefem na zasadzie partnerskich relacji, gdzie moje zdanie jest zawsze uważnie wysłuchane. Moja praca jest ciekawa, począwszy od procesu przygotowywania deklaracji, przez uczestnictwo w projektach i wyjazdach służbowych oraz szkoleniach a kończąc na wymianie wiedzy z zakresu prawa podatkowego różnych krajów Unii Europejskiej. To zupełnie nowa jakość pracy.


Jaki powinien być poziom wiedzy kandydata, który chce ubiegać się o pracę w naszym dziale?

Kasia: Poszukujemy zarówno osób ze sporym doświadczeniem podatkowym jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Osobom z doświadczeniem oferujemy samodzielne stanowisko obsługujące poszczególne spółki z grupy Shell i całość rozliczeń podatkowych VAT z nimi związanych. Na tych mniej doświadczonych czekają stanowiska związane z prostszymi procesami w zakresie przygotowywania danych do deklaracji, które jednocześnie stwarzają szansę stopniowego poszerzania wiedzy, z czym wiąże się możliwość rozwoju i w dalszej perspektywie awansu.


Czy kandydat posiadający wiedzę tylko z zakresu polskiej wiedzy podatkowej poradzi sobie na stanowisku podatkowym w międzynarodowej firmie?

Marta: Przed rozpoczęciem pracy w Shell miałam obawy. Znałam się jedynie na polskiej księgowości i podatkach, nie miałam natomiast wiedzy nt. systemów podatkowych innych krajów UE. Zostałam miło zaskoczona. Po wstępnych szkoleniach zaczęłam pracę od rozliczania podatku VAT dla czeskiej spółki Shell i odkryłam wiele podobieństw między procesem uzgadniania i rozliczania podatku VAT w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej. Nie ukrywam, że zdobyta wcześniej wiedza w biurze rachunkowym bardzo mi pomogła. Teraz mija drugi rok pracy w Shell i wciąż zdobywam nowe kwalifikacje. Bardzo się cieszę, że odważyłam się na ten krok w karierze, bo widzę perspektywy na dalszy rozwój w Shell w dziale Finance Operations.


Jakie są najciekawsze wyzwania działu podatkowego w Shell?

Beata: Dla mnie cennym doświadczeniem było zdobywanie wiedzy z zakresu przepisów unijnych dotyczących VAT (112 Dyrektywa). Z ogromnym zainteresowaniem odkrywałam podobieństwa i różnice między naszą ustawą i Dyrektywą. Nie mniej inspirującym wyzwaniem na co dzień jest praca z osobami z różnych zakątków świata. Zanim trafiłam do Shell, takie kontakty wydawały mi się trudne, teraz czerpię z nich wiele satysfakcji, wpływają na mój osobisty rozwój i umiejętność radzenia sobie w międzynarodowym środowisku pracy.


Co najbardziej sobie cenisz w pracy w tym dziale?

Kasia: Przede wszystkim panującą tu przyjazną atmosferę. Ludzie są bardzo otwarci, mijając się na korytarzu obdarzają się uśmiechem. To sprawia, że pracując w jednej firmie czujemy się swobodnie. Ta atmosfera powoduje, ze lubię wstawać rano do pracy... nawet w poniedziałki! Oprócz pozytywnego klimatu pracy, cenię też sobie możliwości rozwoju. W mojej czteroletniej karierze w Shell miałam szanse pracy dla różnych spółek koncernu oraz opcję wyjazdu na zagraniczny projekt. Obok codziennych obowiązków mogłam też angażować się w interesujące inicjatywy, takie jak np.: udoskonalanie procesów podatkowych w oparciu o metodologię Continuous Improvement, prowadzenie szkoleń czy uczestniczenie w spotkaniach z ekspertami podatkowymi z zagranicy. Warto też podkreślić, że Shell jest doskonałym miejscem dla młodych mam. Wracając do pracy po urlopie macierzyńskim nie musiałam się martwić, czy moje stanowisko nie zostało już zajęte przez kogoś innego - takie sytuacje w Shell się nie zdarzają. Firma oferuje szczególną ochronę dla młodych rodziców, kiedy w życiu przychodzi czas na zmiany i priorytety prywatne nabierają nowego znaczenia.


Zespół Podatków Pośrednich jest w fazie szybkiego rozwoju - stąd, obok wymagań wiedzy podatkowej, kładziemy duży nacisk na samodzielność i umiejętność komunikacji niezbędną w codziennej współpracy z osobami z innych zespołów, krajów i kręgów kulturowych. Tworzymy zespół ludzi ambitnych, dążących do własnego rozwoju, którzy poprzez partnerską współpracę, wiedzę i profesjonalizm stanowią wartość dodaną dla Shell. Zainteresowanych dołączeniem do Działu Podatków Pośrednich w Shell zachęcamy do przesłania aplikacji. W ciągu roku pojawia się u nas wiele nowych ciekawych stanowisk.


Autor: Maciej Fryt, Operations Manager Tax, Shell Business Service Centre Kraków


Tu pracują ludzie z pasją. 
Dołącz do nas - Manage Indirect Tax!
Shell Business Service Centre - oferty pracy
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również