Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Studia MBA nie gwarantują już wysokich płac?

Tytuł MBA, również w Polsce odbierany jako najkrótsza droga do wysokiego wynagrodzenia, nie jest już gwarantem finansowego sukcesu - wynika z rankingu MBA opracowanego przez "Financial Times".
Kategoria: Wiadomości
28.01.2013
Jeszcze w latach 90. studia MBA w Stanach Zjednoczonych należały do najbardziej prestiżowych programów, które były mocnym punktem w CV niejednego managera na wysokim stanowisku, co wiązało się z sutym wynagrodzeniem i premiami. Młodsi koledzy, którzy rozpoczęli studia w 2008 czy 2009 roku nie mogą powiedzieć tego samego - ich wynagrodzenia są obecnie o połowę mniejsze w stosunku do płac menedżerskich z lat 90. To jedno z głównych spostrzeżeń tegorocznego rankingu "Financial Times" - Global MBA.

Raport pokazuje również, że pomimo braku gwarancji wysokich zarobków studia MBA stają się coraz droższe.  Studenci, którzy wpisali się na listę w 2012 roku płacili o 62 proc. więcej za czesne niż osoby rozpoczynające studia Master of Business Administration w 2005 roku.

Ranking pokazuje jednak, że na coraz wyższe płace w biznesie mogą liczyć kobiety. Pomimo że ich wynagrodzenia po trzech latach od ukończeniu programu są niższe od wynagrodzeń mężczyzn, to po raz pierwszy  różnica w płacach ze względu na płeć jest tak niewielka. Jak podaje "FT"na podstawie rankingu z 2012 roku, absolwentki 100 najlepszych uczelni biznesowych na świecie zarabiały średnio 110 tys. dolarów rocznie w stosunku do 132 tys. dolarów płacy mężczyzn. W tym roku ich pensje wzrosły do 126 tys., przy czym mężczyźni zarabiali średnio po 136 tys.

Zobacz ranking polskich uczelni MBA opracowany przez serwis KarierawFinansach.pl.
Przejdź do Rankingu MBA »
Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również