Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Test Talentów Gallupa – poznaj swoje mocne strony

Firmy, które poszukują na rynku najlepszych talentów często korzystają z narzędzi, które na etapie procesu rekrutacyjnego pozwolą uniknąć ryzyka błędu rekrutacyjnego, bądź je zminimalizować. Są stosowane np. w przypadku obsadzania ról kierowniczych lub bazujących na pracy zespołowej czy kontakcie z klientem. Jednym z takich narzędzi jest Test Talentów Gallupa.
Kategoria: Wiadomości
31.08.2023
Midjourney

Odkryj swoje mocne strony

W przeciwieństwie do wielu innych testów osobowości identyfikujących obszary wymagające usprawnień, Test Talentów Gallupa — a dokładniej: badanie CliftonStrengths, skupia się na poznaniu mocnych stron.

Badanie oparte jest na długoletnich badaniach, prowadzonych przez firmę Gallup, na podstawie których opracowano 34 najczęściej występujące talenty. Test Gallupa jest rozbudowaną analizą wrodzonych cech i predyspozycji, które zostały podzielone na cztery główne domeny: myślenie strategiczne, budowanie relacji, wywieranie wpływu i wykonywanie zadań.

Rozwijaj kompetencje

Test Talentów Gallupa został stworzony do celów rozwojowych. Sprawdzi się zatem podczas określania obszarów największej produktywności i takich, w których potencjalnie można uzyskać najlepsze rezultaty. Nie powinien jednak sugerować kierunku ścieżki zawodowej czy też weryfikować, czy obecnie realizowana jest tą właściwą.

Wszystkie talenty mogą się sprawdzić w niemal każdym zawodzie, choć są też profesje, które oferują większe lub mniejsze możliwości ich wykorzystywania. Co więcej, nasze talenty mogą mieć dwa oblicza – jedne sprawiają, że się rozwijamy, a inne, wręcz przeciwnie. W interpretacji wyników niezbędne jest wsparcie doświadczonego Trenera Gallupa.

Narzędzie dla pracodawcy

Pracodawca, który ma świadomość Twoich predyspozycji, może pokierować Twoją ścieżką kariery tak, żebyś mógł/a wykazać się adekwatnie do posiadanych cech i umiejętności.

Test Talentów Gallupa powinien jednak odnosić się do osób, które już są wewnątrz organizacji. Badanie może być oczywiście przeprowadzone na etapie rekrutacji, ale jego wyniki nie powinny być wykorzystywane do porównywania z innymi kandydatami i decydowania o finalnym zatrudnieniu.

Wzrost efektywności

Na podstawie Testu Talentów Gallupa przeprowadzonego w 2023 roku wśród 99% pracowników firmy Michael Page, określono 5 głównych talentów występujących w organizacji. Na tej podstawie zarząd zweryfikował ponownie zadania, które dotychczas stawiał przed pracownikami i część z nich uległa zmianie. Co więcej, przyczyniło się to do jeszcze bardziej efektywnej współpracy w zespołach i poprawie relacji między przełożonymi, a pracownikami.

Talent indywidualizacji – co oznacza?

Jednym z talentów Gallupa, który wystąpił wśród pracowników Michael Page jest talent indywidualizacji. To talent z tzw. domeny relacyjnej, związany z intuicją.

Osoby z talentem indywidualizacji mają umiejętność dostrzegania potencjału u innych oraz ich unikalnych cech, które mogłyby się sprawdzić w danym środowisku pracy.

Potrafią dzięki temu zauważyć, kto z kim będzie się dobrze porozumiewał i współpracował, tworząc dzięki temu efektywne zespoły.

Zastosowanie w praktyce

Przykładem efektywnego wykorzystania talentu indywidualizacji może być przypadek jednego z największych pracodawców sektora motoryzacyjnego na Dolnym Śląsku, gdzie udało się skrócić czas trwania procesu rekrutacyjnego aż o 60% i zwiększyć retencję pracowników, podnosząc tym samym wynik finansowy.

Źródło: informacja prasowa

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również