Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Top of the top, czyli najlepsi pracodawcy w 2019 roku

Zobaczcie, które firmy w ubiegłym roku najczęściej pojawiały się na podium rankingów najlepszych pracodawców i jakie były kryteria wyboru tych najlepszych z najlepszych. Pod lupę wzięliśmy trzy rankingi.
Kategoria: Wiadomości
07.01.2020

Czym kierować się przy wyborze pracodawcy? Studenci w badaniu AIESEC "Pracodawca Roku" jako kluczowe czynniki wyboru top pracodawców wskazali: aktywność firmy na rynku, popularność, wysokość zarobków, zgodność branży z ich zainteresowaniami, styl i atmosferę pracy, możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia oraz opinię znajomych. Z kolei dla 92% repondentów badania "Międzynarodowy krajobraz radości w pracy 2019" to przyjazna atmosfera w pracy jest najbardziej istotna przy wyborze pracodawcy. Inne badanie, przeprowadzone przez Randstad, wskazuje, że to atrakcyjne wynagrodzenie i benefity mają największe znaczenie dla poszukujących pracy. Ten sam raport pokazuje, że co drugi kandydat nie podejmie pracy w firmie o złej reputacji – pomimo lepszych warunków płacowych.

To, jak firma jest postrzegana przez potencjalnych kandydatów ma coraz większe znaczenie. Owiane złą sławą firmy, mimo wysiłków wewnętrznych, pozostają daleko w tyle rankingów, w których coraz częściej respondentami są ludzie z ulicy, a nie pracownicy. Opinia osoby, która została niemile przywitana przez recepcjonistkę w oczekiwaniu na rozmowę kwalifikacyjną może zaważyć o tym, czy grono jej znajomych zaaplikuje do danej firmy w przyszłości. W końcu liczy się atmosfera! Stek kłamstw w internecie przy profilu danej firmy – obraźliwych dla pracodawcy, może skutecznie zniechęcić tych, którzy ślepo wierzą w moc słów zapisanych na internetowych stronach. To, jak dana firma traktuje pracowników, kandydatów i klientów i sposób, w jaki buduje swój wizerunek na zewnątrz w największym stopniu decyduje dziś o jej miejscach w rankingach i liczbie aplikujących o pracę. 

1. Randstad Employer Brand Research 2019

Randstad Employer Brand Research jest badaniem percepcji marki pracodawcy, które odzwierciedla atrakcyjność 150 największych pracodawców w kraju, znanych co najmniej 10% populacji.

Historia rankingu: Badania Randstad Employer Brand Research zostały zainicjowane w 2000 roku w Belgii. W Polsce odbywają się od 9 lat. 

Kto decydował o wynikach? W badaniu wzięło udział 10 362 respondentów z Polski – osób pracujących, uczących się lub poszukujących pracy w wieku od 18 do 65 lat. W badanej próbie aż 48% stanowiły osoby z pokolenia X (35-54 lata). Wywiady w formie ankiet internetowych zostały przeprowadzone między 18 grudnia 2018 r. i 2 stycznia 2019 r.

W jaki sposób przeprowadzono badanie? Każdy z respondentów oceniał znajomość 30 firm ("czy znasz tę firmę?), później w odniesieniu do firm znanych określał ich atrakcyjność ("czy chciałbyś pracować w danej firmie?), a następnie określał źródła atrakcyjności (oceniał poszczególne aspekty zatrudnienia, m.in. dobrą sytuację finansową firmy, najnowsze technologie, dobrą reputację, możliwość rozwoju zawodowego, miłą atmosferę pracy). 

TOP 5 najlepszych pracodawców
Miejsce Pracodawca
1. Samsung Electronics Polska
2. Toyota Motor Manufacturing Poland
3. Fujitsu Technology Solutions
4. Volkswagen Motor Polska
5. Volvo Polska

Więcej o badaniu na stronie randstad.pl

2. AIESEC Pracodawca Roku

Celem badania przeprowadzonego przez organizację studencką AIESEC jest analiza perspektyw środowiska studenckiego na rynek pracy. Badanie, które zostało przeprowadzone w 2019 roku określa pracodawcę roku poprzedniego. 

Historia rankingu: Badanie Pracodawca Roku jest niezależnym badaniem ankietowym przeprowadzanym przez AIESEC Polska od ponad 20 lat.

Kto decydował o wynikach? W badaniu wzięło udział 3000 studentów z ponad 30 uczelni w 13 miastach w Polsce – głównie studenci III roku studiów licencjackich, a także IV i V roku studiów magisterskich kierunków ekonomiczno-biznesowych. 

W jaki sposób przeprowadzono badanie? Każdy student biorący udział w badaniu mógł wybrać maksymalnie trzy firmy zasługujące na miano Pracodawcy Roku 2018 przyporządkowując im trzy kolejne miejsca. W trakcie analizy wyników każdej firmie wskazanej na 1 miejscu przypisano 3 punkty, firmie wskazanej na drugim miejscu przypisano 2 punkty, a firmie wskazanej na trzecim miejscu przypisano 1 punkt. W przypadku pozycji ex aequo uwzględniono liczbę zgłoszeń danego pracodawcy na pierwszym miejscu w celu zróżnicowania wyników. Uszeregowanie wszystkich punktów zebranych przez każdą firmę w kolejności od liczby największej do najmniejszej pozwoliło na stworzenie rankingu firm od pozycji nr 1 (zwycięzcy) do pozycji nr 50.

TOP 5 Pracodawców Roku 2018
Miejsce Pracodawca
1. Google
2. EY
3. Deloitte
4. PwC
5. Jeronimo Martins

Więcej o badaniu na stronie aiesec.pl/pracodawcaroku.

3. Great Place to Work

Historia rankingu: Great Place to Work w Polsce powstał w 2008 roku. Rok później została opublikowana pierwsza polska lista Najlepszych Miejsc Pracy.

Kto decyduje o wynikach: Najważniejszy jest głos pracowników, ponieważ 2/3 końcowej oceny to wynik anonimowej ankiety wypełnianej przez samych pracowników (na całym świecie Great Place to Work® stosuje tę samą ankietę).

W jaki sposób powstaje lista/ranking? Lista powstaje w oparciu o wynik w anonimowej ankiecie (58 szczegółowych pytań, które składają się na tzw. Wskaźnik Zaufania) oraz wynik audytu kulturowego (w oparciu o materiał przekazany przez firmę). Opinie pracowników to 2/3 oceny końcowej, wynik audytu kulturowego to pozostała 1/3 finalnej oceny.

TOP 5 Najlepszych Miejsc Pracy (Polska 2019) - powyżej 500 pracowników
Miejsce Pracodawca
1. Cisco Poland
2. Sii Polska
3. Akamai Technologies Poland
4. Objectivity
5.  Ochnik S.A.
TOP 5 Najlepszych Miejsc Pracy (Polska 2019) - poniżej 500 pracowników
Miejsce Pracodawca
1. Prisjakt Poland
2. Microsoft Sp. z o.o.
3. SAS Institute Sp. z o.o
4. Schibsted Tech Polska
5. Amgen w Polsce

Więcej o badaniu na stronie: greatplacetowork.pl

A na zakończenie...

Wyniki rankingów najlepszych pracodawców w Polsce różnią się w zależności od tego, w jaki sposób zostały przeprowadzone i kto brał w nich udział. Podium każdego z rankingów zajmują inne firmy, dlatego wyłonienie jednej – top of the top – wydaje się niemożliwe.

Poza tym, czy o tym, kto jest najlepszym pracodawcą, może decydować liczba głosów? Czy najlepszymi mogą być tylko najwięksi - światowe brandy, kultowe marki? A może najlepszą, bo respektującą work-life balance, oferującą dobre wynagrodzenie, możliwość rozwoju i świetną atmosferę jest pani Krysia z małego biura rachunkowego? Niestety, nie znajdziecie jej w rankingach. 

W nowym, 2020, roku życzymy Wam znalezienia najlepszego pracodawcy! Takiego, który najlepszy będzie właśnie dla Was.  

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również