Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

"Trafiają do nas coraz lepiej wykształceni młodzi pracownicy" - wywiad

O planach rekrutacyjnych na 2018 rok w firmie ROCKWOOL Global Business Service Center rozmawiamy z Anetą Maćkowiak, HR managerem.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Wiadomości
22.12.2017

Redakcja: Jakie są Państwa plany rekrutacyjne w 2018 roku?

Aneta Maćkowiak, HR manager: ROCKWOOL Global Business Service Center w 2017 roku wzrósł o 356%! 1 stycznia 2017 roku mieliśmy 43 pracowników, w grudniu już 153. Rok 2018 również zapowiada się interesująco – na luty i marzec planujemy zatrudnienie prawie 30 osób do działu finansów ze znajomością takich języków obcych jak czeski, litewski, chorwacki, włoski, czy rosyjski. Szukamy również osób chcących pogłębiać wiedzę w dziedzinie podatków. Prowadzimy też stały nabór na stanowiska stażowe – tutaj zachęcamy do aplikacji osoby bez doświadczenia, które chciałyby rozwijać się z międzynarodowej firmie i wspomóc pracę w zespołach finansowych. Dodatkowo rozwijamy nasz dział IT gdzie trwają rekrutacje na bardzo specjalistyczne stanowiska, takie jak MS CRM Dynamics Developer, Konsultanci SAP CO, SAP MM, SAP SD, SAP BASIS. Rozpoczęliśmy zatrudnianie do nowych działów: technologii (tutaj szukamy CAD Designerów oraz Inżynierów) a także do działu HR (gdzie czekamy na ambitnych rekruterów na rynki europejskie).

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów bez doświadczenia zawodowego w 2018 roku? 

Poszukujemy kandydatów bez doświadczenia na praktyki i staże w dziale finansowym. W tej chwili, w różnych działach, mamy ośmiu stażystów. Pozwalamy im na dużą elastyczność – ci, którzy studiują dziennie mogą z nami pracować ok. 20 godzin w tygodniu, a zaoczni nawet ok. 40. Są to płatne staże, a ich uczestnicy wspomagają nasz cały zespół. Bez doświadczenia możemy też zaproponować etat w zespole Master Data na stanowisko Młodszy Specjalista do spraw danych podstawowych. Tutaj głównym wymogiem będzie motywacja do pracy oraz dokładność i staranność, jako że osoba ta odpowiedzialna będzie za wprowadzenie istotnych informacji do bazy komputerowej, od której zależeć będzie praca innych działów.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów z minimum 5-letnim doświadczeniem zawodowym?

Szukamy osoby na stanowisko Corporate Tax Accountant z doświadczeniem w pracy w księgowości. Jesteśmy otwarci na kandydatów, którzy nie mają doświadczenia w podatkach, a chcieliby rozwijać się w tej dziedzinie.

Do globalnego działu HR szukamy doświadczonego rekrutera, który wsparłby całą grupę Rockwool w procesie rekrutacji i tworzenia ogłoszeń, a także dbania o wizerunek firmy.

Natomiast do działu IT, szukamy doświadczonego SAP CO Functional Lead’a z minimum 5-letnim doświadczeniem w module SAP CO oraz wdrażaniu projektów end to end.

Jakich kompetencji miękkich brakuje zwłaszcza młodym kandydatom na rynku pracy?

Trafiają do nas coraz lepiej wykształceni młodzi pracownicy. Jednak często brakuje im umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, umiejętność pracy w grupie czy zrozumienie różnic kulturowych. Firma ROCKWOOL Global Business Service Center oferuje szkolenia w tym zakresie, pozwala pracownikom kształcić się i rozwijać te umiejętności.

Jakie programy rozwojowe oferują Państwo młodym pracownikom w 2018 roku?

Dla pracowników bez doświadczenia oferujemy programy stażowe i praktyki zawodowe, gdzie pod okiem specjalistów mogą zdobywać pierwsze szlify z międzynarodowym środowisku. Pracownicy, którzy widzą swoją karierę w zarządzaniu ludźmi mają możliwość wzięcia udziału w projekcie Aspiring Team Leader Program, gdzie mogą bliżej poznać pracę kierownika działu. Osoby, które już zajmują kierownicze stanowiska cały czas się rozwijają poprzez udział w programie Leadership – pod okiem zewnętrznego coach’a doskonalą swoje umiejętności liderskie.

Dlaczego inwestycja w pracowników to, Państwa zdaniem, inwestycja w przyszłość?

Inwestowanie w rozwój pracowników to jednocześnie inwestycja w rozwój firmy. Zależy nam na świadczeniu usług na jak najwyższym poziomie. Żeby to osiągnąć musimy cały czas iść do przodu, badać nowe trendy, ulepszać technologie oraz elastycznie dostosowywać się do zmian. Pomóc mogą nam w tym szkolenia, które nie tylko pomagają pracownikom się rozwijać, lecz także podnoszą ich zadowolenie, a co za tym idzie – satysfakcję z pracy. Przygotowaliśmy dla pracowników kompleksowe ścieżki karier, zapewniające rozwój zarówno poziomy, jak i pionowy, wraz z dostosowanym pakietem szkoleniowym.

Inwestujemy w pracowników nie tylko poprzez szkolenia, lecz także poprzez dbanie o atmosferę w firmie.

Jesteśmy grupą skandynawską. Opieramy się na kilku ważnych wartościach takich jak: uczciwość, odpowiedzialność, efektywność, pasja i przedsiębiorczość, które pracownicy poznają już podczas szkoleń adaptacyjnych. Średnia wieku naszych pracowników to 30-32 lata. Staramy się dostosować do ich wymagań i oczekiwań. Np. raz w miesiącu wybieramy mood managera, czyli specjalistę od dobrego nastroju, który organizuje różne, pozazawodowe przedsięwzięcia. W lipcu świętowaliśmy światowy dzień czekolady, w listopadzie zorganizowaliśmy imprezę halloweenową, przygotowaliśmy wspólne wyjścia do kina czy na paintball. Takie spotkania cieszą się powodzeniem. Utrzymanie wśród pracowników motywacji i satysfakcji na wysokim poziomie jest dla nas priorytetem.

Ekspert: Aneta Maćkowiak
HR Manager ROCKWOOL Global Business Service Center

W RGBS na stanowisku HR Managera zaangażowana była w budowę centrum, odpowiedzialna za ponad 240 rekrutacji, zbudowanie programu adaptacyjnego, ścieżek rozwojowych dla pracowników, systemu wynagradzania oraz benefitów. Obecnie odpowiada również za szkolenia, komunikację wewnętrzną oraz projekty związane z budowaniem wizerunku pracodawcy. Pasjonują ją ludzie i podróże.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również