Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Warto dbać o profesjonalną komunikację z rekruterem - wywiad

O planach rekrutacyjnych w firmie Vistra na 2018 rok dla osób z doświadczeniem i bez oraz o tym, dlaczego warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej rozmawiamy z Aleksandrą Gołębiewską, HR Specialist w Vistra Poland.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Wiadomości
17.01.2018

Redakcja: Jakie są Państwa plany rekrutacyjne w 2018 roku?

Aleksandra Gołębiewska, HR Specialist w Vistra Poland: Vistra zarówno w Polsce, jak i na świecie, rozwija się bardzo intensywnie, stąd na pewno w roku 2018 będziemy dalej powiększać nasze zespoły i zatrudniać nowych specjalistów. W obszarze rekrutacji skoncentrujemy się na dwóch ścieżkach – pierwsza to oferty skierowane do studentów i absolwentów chcących zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, druga natomiast dotyczy doświadczonych specjalistów. Dodatkowo, w związku z otwarciem kolejnego (piątego już) biura w Polsce, tym razem w Lublinie, nasze bieżące działania rekrutacyjne będą się mocno koncentrować na tym mieście, ponieważ chcemy tam zbudować przynajmniej 2-3 nowe zespoły księgowe.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów bez doświadczenia zawodowego w 2018 roku? 

Młodym osobom, które dopiero szukają miejsca do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego, oferujemy możliwość pracy na stanowisku stażysty, bądź asystenta w naszych działach księgowości oraz kadr i płac, a także w dziale prawnym. Najwięcej rekrutacji prowadzimy jednak na stanowiska Accounting Trainee oraz Accounting Assistant. W przypadku tych stanowisk wystarczy wiedza zdobyta na studiach, nie wymagamy doświadczenia zawodowego. Szczególną uwagę zwracamy za to na osobowość i umiejętność logicznego myślenia. Dużym atutem jest znajomość języków obcych – przede wszystkim angielskiego, ale szukamy też osób ze znajomością języka niemieckiego oraz hiszpańskiego.

Jakie są trzy najbardziej pożądane stanowiska, na które poszukują Państwo kandydatów z minimum 5-letnim doświadczeniem zawodowym?

Osoby z paroletnim doświadczeniem mogą u nas rozwijać się na stanowiskach specjalistów bądź starszych specjalistów w działach księgowości oraz kadr i płac. Poszukujemy także samodzielnych księgowych do działu księgowości projektowej, którego specyfika wymaga wykonywania pracy nie tylko w naszym biurze, lecz także bezpośrednio w siedzibie klienta. Podczas rekrutacji zwracamy uwagę na doświadczenie kandydata, ale również na jego umiejętność pracy z klientem, pracy w dynamicznym środowisku i znajomość języka angielskiego.

Jakich kompetencji miękkich brakuje zwłaszcza młodym kandydatom na rynku pracy?

O obecnym młodym pokoleniu napisano już setki artykułów czy książek. Krąży również mnóstwo obiegowych opinii, często stawiających ich w negatywnym świetle. Jednak czy faktycznie obecni młodzi ludzie aż tak bardzo różnią się od swoich starszych kolegów z czasów, gdy to oni wchodzili na rynek pracy?

Jedyne, na co zwróciłabym uwagę osobom rozpoczynającym karierę to patrzenie na siebie w dłuższej perspektywie niż „tu i teraz”. Ważne jest myślenie o długofalowym budowaniu swojej marki na rynku pracy.

Dlatego warto zwracać uwagę na profesjonalną komunikację z rekruterem i profesjonalne podejście do procesu rekrutacji. Trzeba pamiętać np. o uprzedzaniu o nieobecności na umówionym spotkaniu, ponieważ lekceważące podejście często zamyka drzwi w danej organizacji, a może i u danego rekrutera, na którego możemy się przecież kiedyś natknąć w zupełnie innym miejscu i momencie swojego życia. Nawet jeśli ostatecznie zdecydujemy się na ofertę innej firmy, zawsze warto jest zostawić po sobie dobre wrażenie i nie palić mostów.

Jakie programy rozwojowe oferują Państwo młodym pracownikom w 2018 roku?

Naszym stażystom w dziale księgowości oferujemy autorski cykl szkoleń Vistra Juniors Fast Track, który ma na celu przygotowanie uczestników do pracy na samodzielnych stanowiskach. Program umożliwia młodym osobom, które zdecydowały się rozpocząć swoją karierę w naszej firmie, poszerzenie swojej wiedzy i zdobycie cennego doświadczenia. Naszych stażystów traktujemy jak pełnoprawnych członków zespołu, chcemy aby mieli możliwość rozwoju w ramach organizacji i zostali z nami na dłużej. Vistra Juniors Fast Track bez wątpienia daje możliwość szybszego awansu w ramach struktur firmy.

Dlaczego inwestycja w pracowników to, Państwa zdaniem, inwestycja w przyszłość?

Kluczowymi elementami naszej kultury organizacyjnej są doświadczenie, ludzie, nauka, rozwój i atmosfera. Najważniejszym elementem tej układanki są bez wątpienia ludzie, bez nich nie byłoby pozostałych czterech filarów. Zawsze nastawiamy się na długofalową współpracę z naszymi pracownikami. Blisko 25% naszego zespołu to osoby, które są z nami 10 lat lub dłużej, które niejednokrotnie same zaczynały przygodę w Vistrze od stanowiska stażysty czy asystenta, a teraz są starszymi specjalistami czy menedżerami.

To co jest dla nas istotne, to danie naszym pracownikom pola do rozwoju zawodowego, dlatego inwestujemy w szkolenia, zajęcia językowe, umożliwiamy dofinansowanie kursów podnoszących kwalifikacje, czy studia podyplomowe. Wierzymy, że te inwestycje wracają do nas z nawiązką.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Aleksandra Gołębiewska
HR specialist Vistra Poland
Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również