Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Workation zyskuje na popularności, czyli praca i wakacje w jednym

Wyjazd na wakacje nie zawsze musi oznaczać przerwy w pracy, gdy jest to praca zdalna. Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby wykonywać zawodowe obowiązki na odległość, przebywając w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Jak działa workation?
Kategoria: Wiadomości
18.07.2023
unsplash

Balans pomiędzy pracą a życiem a prywatnym

Pracownicy oczekują dziś od pracodawców przede wszystkim elastyczności, stawiając na swobodę w wyborze tego jak, gdzie i kiedy pracują. Firmy prześcigają się w oferowaniu kolejnych benefitów, jak dodatkowe dni wolne czy krótszy tydzień pracy.

Workation powstało z połączenia słów working (praca) i vacation (urlop) i na Zachodzie staje się coraz częstszą praktyką, a powoli ten trend pojawia się także w Polsce.

Dla pracowników najważniejsza, oprócz wynagrodzenia jest elastyczność. Nowym trendem w staje się work-life-integration, czyli integracja obu sfer życia – prywatnej i zawodowej. Jej zwolennicy podkreślają, że nie ma nic złego w tym, że pracownik w godzinach pracy odbierze prywatny telefon, czy na siłowni odpisze na służbową wiadomość. W czasie pandemii dom stał się i szkołą, i biurem. Nauczyliśmy się szybko przełączać z jednego trybu w drugi i ta zdolność z nami pozostała.

Praca zdalna już nikogo nie dziwi

Home office w wielu organizacjach nie jest już dziś benefitem, a zwyczajnym trybem świadczenia obowiązków służbowych. Formy pracy zdalnej (12 proc.) i hybrydowej (53 proc.) stają się coraz bardziej powszechne, pokazuje badanie PageGroup.

Co ciekawe zdarza się, że pracownicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę, nigdy nie przekroczyli progu biura swojej firmy. Według międzynarodowego badania Deel i Momentive w 2022 roku dzięki pracy zdalnej pracownicy byli w stanie oszczędzić więcej pieniędzy dzięki ograniczeniu wydatków na transport i posiłki. Około 60 % badanych wykazało wzrost pensji, a 64% przyznało, że łatwiej oszczędzać pracując z domu.

Global Hiring Report opracowany przez Deel pokazuje, że na listę najlepszych miast dla pracowników zdalnych podbijają Londyn, Toronto, Buenos Aires, Madryt i Bangalore w Indiach. Warszawa także ma potencjał do wysokiej pozycji na tej liście. Praca zdalna z innego kraju jest możliwa, ale firmy wciąż niezbyt chętnie się na to godzą. Istotne jest między innymi dobre łącze internetowe, VPN i sprawny sprzęt.

Młodsze pokolenie zwolennikiem workation

Badania Grant Thornton pokazują, że aż 75% polskich pracowników chciałoby wykonywać pracę zdalną, przebywając w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Workation to rozwiązanie odpowiadające głównie młodszym pracownikom. Cenią oni bardziej elastyczne warunki pracy i nie ukrywają, że potrzebują dłuższych wakacji niż ich starsi koledzy.

Portal turystyczny Holidu.co.uk zbadał 150 miast na świecie i dowiódł, że najlepszymi miejscami do świadczenia workation są Bangkok, New Delhi i Lizbona. Jeśli chodzi o Polskę, to Kraków zajął 19. Miejsce. Wśród kryteriów wzięto pod uwagę m.in. miesięczny koszt wynajmu pokoju, jakość i cenę internetu, atrakcje turystyczne, ceny produktów żywnościowych i czystość środowiska.

Workation, o którym coraz częściej słyszy się w polskich firmach, dlatego dla tych, którzy cenią sobie elastyczność i podróże może być idealnym kompromisem. Szczególnie, że niektórzy pracodawcy zapewniają nawet zakwaterowanie pracownikom zagranicą. Redakcja KwF będzie na bieżąco obserwować ten trend.

Źródło: informacja prasowa

 

 

 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również