Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2014/2015
Podziel się:
CFA

Cechy kwalifikacji:

  • Kwalifikacja dedykowana osobom planującym karierę w obszarze inwestycyjnym
  • Trzy poziomy egzaminów opartych zarówno na testach, jak i case studies
  • Certyfikat chętnie wybierany przez osoby posiadające już doświadczenie zawodowe

Praca w branży doradztwa inwestycyjnego wymaga odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. Każdy analityk inwestycyjny powinien wykazywać się nie tylko doskonałą znajomością dostępnych na rynku instrumentów finansowych, ale również posiadać obszerną wiedzę z zakresu analizy finansowej. Potwierdzeniem wysokich kompetencji w tym zakresie jest CFA (The Chartered Financial Analyst) – kwalifikacja zawodowa rozpoznawalna przez wielu profesjonalistów na całym świecie.

– Kwalifikacja CFA jest przeznaczona dla osób, które planują karierę w sektorze usług finansowych, w szczególności w dziedzinie zarządzania portfelem inwestycyjnym, analizy finansowej, doradztwa inwestycyjnego, bankowości inwestycyjnej, zarządzania instrumentami pochodnymi oraz zarządzania inwestycjami finansowymi – informuje Monika Grabek, Executive Director w CFA Society Poland.

Obecnie CFA jest zdecydowanie najbardziej cenioną kwalifikacją zawodową przeznaczoną dla profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem portfelami inwestycyjnymi zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucji.

– W środowisku bankowości inwestycyjnej i na rynku papierów wartościowych CFA uznawany jest za międzynarodowy standard i najbardziej elitarną kwalifikację zawodową – dodaje Monika Grabek.

Zakres wiedzy

Egzaminy organizowane przez CFA Institute przeprowadzane są w języku angielskim i składają się z trzech poziomów. Teoretycznie można zatem uznać, iż zdobycie kwalifikacji CFA nie jest szczególnie czasochłonne i wymagające. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości jest to kwalifikacja, której zdobycie wymaga zarówno posiadania bardzo szerokiej wiedzy teoretycznej, jak i odpowiednich kompetencji.

– Najlepsze rezultaty daje weryfikowanie w praktyce zagadnień poznanych podczas przygotowań do egzaminów. Zakres wiedzy, który obejmują egzaminy CFA, jest bardzo rozległy. Można zatem poszerzyć wiedzę i stać się ekspertem w wielu obszarach świata finansów – przyznaje Magdalena Sańka, Learning and Development Manager w UBS.

O wysokich wymaganiach stawianych przed wszystkimi kandydatami świadczy między innymi niski poziom zdawalności egzaminów certyfikacyjnych. Jak podaje CFA Institute, w ostatnich 10 latach pozytywne wyniki z egzaminów otrzymywało zaledwie 42 proc. specjalistów, planujących uzyskać ten certyfikat. Zaliczenie wszystkich trzech etapów egzaminu oraz 4-letnie doświadczenie w instytucjach finansowych to podstawowe warunki uzyskania tytułu CFA. Od momentu rozpoczęcia procesu ubiegania się o kwalifikację CFA kandydat ma siedem lat na spełnienie obu wymogów.

Czas trwania

Proces zdobywania kwalifikacji CFA, mimo niewielkiej liczby egzaminów, jest bardzo czasochłonny. Przyczyniają się do tego zarówno wysokie wymagania merytoryczne, jak i niska częstotliwość organizowania egzaminów. Chociaż w Polsce egzaminy są realizowane co 6 miesięcy, każdego roku przystąpić można tylko do jednego etapu. Oznacza to, że na zdobywanie kwalifikacji CFA należy przeznaczyć co najmniej 3 lata.

– Materiał jest bardzo obszerny, a przygotowanie się do zdania egzaminu CFA wymaga wielu miesięcy wytężonej pracy. Niemniej jednak jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy m.in. od posiadanej wiedzy, indywidualnych kompetencji i motywacji do nauki – zapewnia Monika Grabek.

Jak podaje CFA Institute, na naukę trzeba przeznaczyć co najmniej 250 godzin, aby przyswoić nowy materiał oraz utrwalić posiadaną wiedzę z wielu obszarów tematycznych. To bardzo czasochłonny proces, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż kandydaci łączą zazwyczaj pracę zawodową z ubieganiem się o tę kwalifikację.

– Pozwolę sobie zacytować członka stowarzyszenia CFA Society Poland, który podczas spotkań ze studentami powtarza, że w przypadku drogi do uzyskania tytułu CFA najważniejszy jest jeden talent… talent do ciężkiej pracy – przypomina Monika Grabek.

Perspektywy rozwoju

Na zdobycie kwalifikacji CFA najczęściej decydują się osoby posiadające już doświadczenie zawodowe, które chcą poszerzyć swoją wiedzę branżową lub uzyskać oficjalne potwierdzenie jej posiadania. Coraz częściej zdarza się, że to pracodawca zachęca swoich pracowników do uzyskania tej kwalifikacji w ramach dalszego rozwoju zawodowego, pokrywając przy tym wysoki koszt, jaki wiąże się z uzyskaniem tego certyfikatu.

– Wykwalifikowani pracownicy oraz ich rozwój są kluczem do sukcesu biznesu. Dlatego UBS finansuje międzynarodowe certyfikaty, których zdobycie jest gwarantem globalnych standardów. W ostatnich dwóch latach ponad 50 pracowników UBS skorzystało z tej możliwości rozwoju – informuje Magdalena Sańka.

Osoby posiadające kwalifikację CFA pracują najczęściej na stanowisku analityka inwestycyjnego lub Fund Managera w jednostkach świadczących usługi z zakresu doradztwa inwestycyjnego, takich jak domy maklerskie czy towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Ze względu na prestiż, z którym wiąże się posiadanie tej kwalifikacji, CFA bywa także przedmiotem zainteresowania innych pracowników sektora finansowego, takich jak analitycy finansowi czy szerzej – ekonomiści.

Marzena Rybicka

Kontroler Finansowy, UBS

W UBS Wealth Management od 2009 r.

Absolwent: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, University of Applied Science in Deggendorf
Kierunek studiów: Finanse i Rachunkowość
Egzaminy ACCA zakończone w 2014 r.
Po godzinach: sport, psychologia

Największy dotychczasowy projekt: analizowanie spółek giełdowych z europejskiego sektora ubezpieczeń (m.in. modelowanie i wycena spółek, pisanie raportów, udział w konferencjach inwestorskich) oraz przygotowanie analiz finansowych na rynek szwajcarski

Joanna Urbaniak: Czy decyzja o zdobyciu kwalifikacji CFA ma związek z Twoim dotychczasowym rozwojem?

Marzena Rybicka: Egzamin CFA obejmuje wiele obszarów finansów. Ponieważ studiowałam i ukończyłam kierunek Finanse i Rachunkowość, szczególnie interesujące były dla mnie tematy związane z analizą finansową, finansami korporacyjnymi oraz wyceną aktywów. Z wiedzy zdobytej na różnych poziomach CFA korzystałam zarówno pracując w UBS w dziale analiz rynku akcji, jak również obecnie będąc kontrolerem finansowym w dziale finansów dla Wealth Management UBS.

W jaki sposób przygotowujesz się do egzaminów?

Do egzaminów przygotowywałam się samodzielnie, korzystając z książek Curriculum oraz Kaplan Schweser. Wypracowałam własną metodę polegającą na czytaniu materiałów i robieniu krótkich notatek, a następnie przechodziłam to testów dostępnych w tych publikacjach. Przygotowania do egzaminów uczą samodyscypliny i wymagają poświęcania czasu wolnego.

Czy wymagany zakres wiedzy jest według Ciebie bardzo szeroki?

Obszar tematyczny jest bardzo rozległy i obejmuje wiele tematów z dziedziny finansów. Do każdej części trzeba solidnie się przygotować, niemniej uważam, że należy skupić się na tematach, które najbardziej nas interesują i im poświęcić najwięcej czasu. Egzaminy CFA nie polegają tylko na nauczeniu się na pamięć materiału. Od początku musimy myśleć, jak w przyszłości wykorzystamy wiedzę w praktyce. Połączenie wiedzy teoretycznej i praktycznej daje zdecydowanie najlepsze rezultaty, co przekłada się na osobistą satysfakcję zarówno podczas podchodzenia do egzaminów, jak i w codziennej pracy.

Jakich korzyści może dostarczyć kwalifikacja CFA?

Wiedza zdobyta podczas zdawania egzaminów CFA pozwala zrozumieć świat finansów, podnosi kwalifikacje oraz ułatwia poruszanie się na rynku pracy. Jest to prestiżowy certyfikat rozpoznawalny przez instytucje finansowe na całym świecie. Mnie pozwala na swobodne poruszanie się w zagadnieniach Wealth Management UBS.

Dziękuję za rozmowę.

Egzaminy:

Level I – Tools

1 Tools and concepts that apply to investment valuation and portfolio management
2 Basic concepts regarding asset classes, securities, and markets
3 CFA Institute Code of Ethics and Standards of Professional Conduct

Level II – Asset valuation

1 Application of tools and concepts of investment valuation
2 Industry and company analysis
3 Analysis of investment vehicles and instruments
4 CFA Institute Code of Ethics and Standards of Professional Conduct

Level III – Portfolio Management

E2 Management of institutional and individual portfolios
P2 Management of specific asset class portfolios
F2 CFA Institute Code of Ethics and Standards of Professional Conduct

Źródło: CFA Institute, www.cfainstitute.org