Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2015/2016
Podziel się:
CFA

Dlaczego ta kwalifikacja?

  • Kwalifikacja wprowadzająca w złożony i bogaty świat finansów
  • Wyselekcjonowana wiedza i międzynarodowa rozpoznawalność kwalifikacji
  • Ogromna przydatność także poza branżami rynku kapitałowego i inwestycji

W wyniku ostatniego kryzysu finansowego poszukuje się nowej jakości w obszarze dostarczanych analiz i raportów finansowych. Eksperci z obszaru rekrutacji nazywają tę jakość krytycznym myśleniem. Firmy coraz częściej chcą zatrudniać finansistów, którzy, posiadając matematyczne i analityczne umiejętności, potrafią równocześnie spojrzeć na kwestie finansowe z szerszej perspektywy. Tych umiejętności potrzebuje cała branża finansowa, która dynamicznie się odradza po okresie globalnego spowolnienia gospodarczego. Potwierdzeniem najwyższych standardów w obszarze inwestycyjnym jest tytuł CFA. Co ważne, certyfikat ten nie zamyka się wyłącznie na dziedziny związane bezpośrednio z procesem inwestycyjnym.

– Program CFA to najbardziej wszechstronna ze znanych mi kwalifikacji finansowych. Jego posiadacze tworzą elitarne grono osób mogących pochwalić się szerokim zakresem wiedzy inwestycyjnej i doskonałym zrozumieniem otaczających ich procesów gospodarczych. Posiadanie tytułu CFA, a często już sam fakt zdania pierwszego poziomu egzaminów, są na całym świecie interpretowane jako oznaka trudnego do osiągnięcia poziomu jakości i profesjonalizmu – przyznaje Wojciech Łyjak, Główny Trener w A4 Training.

W bankowości inwestycyjnej oraz na rynku papierów wartościowych CFA uznaje się za międzynarodowy standard i prestiżową kwalifikację zawodową. Jak wylicza Wojciech Łyjak, w Polsce tytuł CFA przyznano do tej pory ok. 500 osobom. W skali globalnej legitymuje się nim przeszło 125 tysięcy osób.

Zakres wiedzy

Egzaminy organizowane przez CFA Institute przeprowadzane są w języku angielskim i składają się z trzech poziomów. W ramach pierwszego etapu studenci poznają szerokie spektrum narzędzi inwestycyjnych, tajniki raportowania i analizy finansowej. Drugi obszar uczy zastosowania tych narzędzi w praktyce inwestycyjnej oraz porusza wiele zagadnień związanych z klasyfikacją aktywów. Zdając natomiast ostatni etap, finansiści potrafią już korzystać z metod analitycznych i wyciągać wnioski potrzebne w obszarze portfolio managment i wealth planning.

– Największym atutem kwalifikacji CFA jest jej szeroki zakres tematyczny. Zdający egzaminy muszą wykazać się wiedzą z tak odmiennych obszarów, jak sprawozdawczość finansowa, wycena instrumentów pochodnych czy makroekonomia – mówi Wojciech Łyjak.

Warto również podkreślić, że Instytut CFA corocznie aktualizuje zawartość materiałów, na bazie których przeprowadzane są egzaminy.

– Po kryzysie roku 2008 istotnie zmodyfikowano partie dotyczące instrumentów dłużnych, zwiększając nacisk kładziony na zagadnienia ryzyka kredytowego oraz zasady funkcjonowania instrumentów opartych na kredytach hipotecznych – przyznaje Wojciech Łyjak.

Istotnym aspektem tej kwalifikacji, który porusza się już w pierwszym etapie, są zagadnienia etyczne.

– Etyka stanowi jeden z najważniejszych obszarów tematycznych sprawdzanych na wszystkich poziomach egzaminów CFA. Zarówno członkowie Instytutu, jak i kandydaci przystępujący do egzaminów muszą przestrzegać zbioru zasad dotykających takich obszarów ich życia zawodowego, jak relacje z klientami, pracodawcami, rozwiązywanie konfliktów interesów czy wydanie rekomendacji analitycznych – wyjaśnia Wojciech Łyjak.

Czas trwania

Proces zdobywania kwalifikacji CFA, mimo niewielkiej liczby egzaminów, jest bardzo czasochłonny. Przyczyniają się do tego zarówno wysokie wymagania merytoryczne, jak i niska częstotliwość organizowania egzaminów. Chociaż w Polsce egzaminy są realizowane co 6 miesięcy, każdego roku przystąpić można tylko do jednego etapu. Oznacza to, że na zdobywanie kwalifikacji CFA należy przeznaczyć co najmniej 3 lata.

Jak podaje Instytut CFA, na naukę trzeba poświęcić co najmniej 300 godzin, aby przyswoić nowy materiał oraz utrwalić posiadaną wiedzę z wielu obszarów tematycznych. Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż kandydaci łączą zazwyczaj pracę zawodową z ubieganiem się o tę kwalifikację, mówimy o naprawdę niełatwym zadaniu. Jednakże dzięki nauce kandydaci zyskują nie tylko cenioną wiedzę specjalistyczną, ale też orientację ogólną w świecie biznesu i umiejętność rozumienia oraz rozwiązywania złożonych problemów.

Perspektywy rozwoju

CFA staje się standardem na polskim rynku pracy. Dlatego coraz częściej międzynarodowe organizacje, inwestując w rozwój swoich specjalistów, starają się pokryć wysoki koszt, który wiąże się z uzyskaniem tego certyfikatu. Osoby posiadające tytuł CFA pracują w sektorze usług finansowych na rynku kapitałowym, jak i poza branżą. Globalna rozpoznawalność tytułu i prestiż daje możliwość planowania kariery w wielu międzynarodowych instytucjach.

– Posiadacze tytułu CFA zajmują przede wszystkim pozycje zarządzających portfelami inwestycyjnymi oraz analityków inwestycyjnych. Są wśród nich również doradcy, konsultanci oraz profesjonaliści zarządzający ryzykiem. Coraz częściej wśród kandydatów, jak i osób legitymujących się tytułem CFA, spotyka się finansistów pracujących poza sektorem finansowym, np. w działach inwestycyjnych dużych firm wydobywczych, energetycznych czy produkcyjnych, gdzie ważna jest wyselekcjonowana wiedza przydatna w każdej organizacji – podsumowuje Wojciech Łyjak.

Wojciech Łyjak

Główny Trener

W A4 Training od 2012 r.

Ukończyłem: Finanse i Bankowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie
Z sektorem finansowym jestem związany od: 2002 r.
Posiadam: CFA oraz ACCA
Specjalizuję się w: tworzeniu i prowadzeniu szkoleń z zakresu finansów, w szczególności szkoleń przygotowujących do egzaminów CFA
Karierę zaczynałem jako: specjalista ds. polityki rachunkowości w jednym z wiodących banków w Polsce
Lubię swoją pracę, ponieważ: uwielbiam patrzeć, jak moi klienci zdobywają nową wiedzę i uzyskują nowe umiejętności
Poza pracą: sporty zimowe, kryminały i bycie tatą dwójki dzieci

Ilu obecnie członków liczy sobie Instytut CFA?

W Polsce tytuł CFA przyznano do tej pory ok. 530 osobom. W skali globalnej legitymuje się nim przeszło 125 tysięcy osób.

Na jakie wartości w obszarze finansowym kładzie nacisk certyfikat CFA?

Etyka stanowi jeden z najważniejszych obszarów tematycznych sprawdzanych na wszystkich poziomach egzaminów CFA. Zarówno członkowie instytutu, jak i kandydaci przystępujący do egzaminów, muszą przestrzegać zbioru zasad dotykających takich obszarów ich życia zawodowego, jak relacje z klientami, pracodawcami, rozwiązywanie konfliktów interesów czy wydanie rekomendacji analitycznych.

Dlaczego warto posiadać ten certyfikat na rynku pracy XXI wieku?

Program CFA to najbardziej wszechstronna ze znanych mi kwalifikacji finansowych. Jego posiadacze tworzą elitarne grono osób, mogących pochwalić się szerokim zakresem wiedzy inwestycyjnej i doskonałym zrozumieniem otaczających ich procesów gospodarczych. Posiadanie tytułu CFA, a często już sam fakt zdania pierwszego poziomu egzaminów, są na całym świecie interpretowane jako oznaka trudnego do osiągnięcia poziomu jakości i profesjonalizmu.

Sektor finansowy dynamicznie się zmienia. Jak CFA przygotowuje do tych zmian?

Instytut CFA corocznie aktualizuje zawartość materiałów, na bazie których przeprowadzane są egzaminy. Przykładowo, po kryzysie roku 2008 istotnie zmodyfikowano partie dotyczące instrumentów dłużnych, zwiększając nacisk kładziony na zagadnienia ryzyka kredytowego oraz zasady funkcjonowania instrumentów opartych na kredytach hipotecznych.

Na jakich stanowiskach finansowych CFA jest najbardziej pożądaną kwalifikacją?

Posiadacze tytułu CFA zajmują przede wszystkim pozycje zarządzających portfelami inwestycyjnymi oraz analityków inwestycyjnych. Są wśród nich również doradcy, konsultanci oraz profesjonaliści zarządzający ryzykiem. Coraz częściej wśród kandydatów, jak i osób legitymujących się tytułem CFA spotyka się finansistów pracujących poza sektorem finansowym, np. w działach inwestycyjnych dużych firm wydobywczych, energetycznych czy produkcyjnych.

Jakie wartości i kompetencje wnoszą do organizacji profesjonaliści posiadający tytuł CFA?

Przede wszystkim wszechstronną wiedzę finansową oraz umiejętność kompleksowej analizy trudnych zagadnień inwestycyjnych.

Które obszary tej kwalifikacji wydają się najcenniejsze z punktu widzenia współczesnych finansów?

Największym atutem kwalifikacji CFA jest jej szeroki zakres tematyczny. Zdający egzaminy muszą wykazać się wiedzą z tak odmiennych obszarów, jak sprawozdawczość finansowa, wycena instrumentów pochodnych czy makroekonomia. Nie chciałbym wskazywać obszarów najbardziej cennych. Uważam, że wszystkie są równie wartościowe, ciekawe i przydatne w pracy każdego finansisty.

Jacek Kuczewski

Członek Rady Nadzorczej

W ASM GROUP od 2012 r.

Absolwent: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Kierunek studiów: Finanse i Bankowość
Egzaminy CFA rozpoczęte w: 2015 r.

Czy CFA spełniła Twoje oczekiwania?

Moja przygoda z CFA rozpoczęła się w tym roku, a więc mogę jednoznacznie potwierdzić, że na ten moment odpowiedź jest pozytywna. Przygotowując się do egzaminu zdobywam i odświeżam wiedzę, którą pomaga mi wypełniać obowiązki zawodowe oraz jest naturalnym uzupełnieniem posiadanej kwalifikacji ACCA. Ponadto, wybór CFA nie był przypadkowy i, zanim wypełniłem zgłoszenie, zapoznałem się z sylabusem i zebrałem opinie kolegów, którzy zdobyli kwalifikacje.

Jak kwalifikacja CFA podchodzi do zagadnień etycznych?

Etyka jest ważnym elementem pytań egzaminacyjnych i wymaga od kandydatów zapoznania się z regulacjami instytutu w tym zakresie oraz zdobycia pewnej ogólnej wrażliwości w tym zakresie. CFA kładzie duży nacisk na wypracowanie i propagowanie etosu, który zapewni rozwój i pozytywny odbiór profesji w długim terminie.

Czy CFA zwiększa Twoim zdaniem szanse na awans?

Jeżeli mamy na myśli szeroko rozumiany awans, to zdecydowanie tak. W moim wypadku, rozpoczęcie CFA ma na celu utrzymanie kompetencji na poziomie pozwalającym spełniać obowiązki zawodowe i wysoką elastyczność na rynku pracy.

Komu poleciłbyś rozpoczęcie kwalifikacji CFA?

Kwalifikację CFA zdobywają głównie osoby związane z branżą inwestycyjną, więc naturalna rekomendacja kierowana jest to tych osób, które uczestniczą w procesach inwestycyjnych lub kończą szkołę i planują swoją karierę w tej branży. Natomiast spotykam coraz więcej osób będących na ścieżce CFA, które podobnie jak ja stykają się z tematami inwestycji w ramach współpracy z doradcami, funduszami i bankami lub dla których tematyka inwestycji to pasja.