Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2016/2017
Podziel się:
Podatki

Wybierz karierę w tej branży, jeżeli…

  • Chcesz stać się częścią teamu odpowiadającego za architekturę procesów podatkowych
  • Posiadasz doświadczenie na stanowisku specjalisty ds. podatków
  • Lubisz pracować w międzynarodowym środowisku i chcesz dowiedzieć się, jak kształtują się podatki w innych krajach

Postępująca globalizacja oraz konsekwencje kryzysu finansowego stanowią najważniejsze czynniki wpływające na współczesny świat podatków. Najbliższe lata uważa się za ważny sprawdzian dla międzynarodowych organizacji, które będą musiały zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak m.in. własna przejrzystość podatkowa (ang. tax transparency). W związku z przemianami na globalnej scenie biznesowej dział podatkowy zyskuje na znaczeniu w strategiach przedsiębiorstw, które muszą sprawnie połączyć kwestie podatków korporacyjnych z raportowaniem finansowym.

– Po różnych wydarzeniach ostatnich lat, zwiazanych z Panama Papers czy też rozliczeniami podatkowymi Apple’a czy Starbucksa, transparentność podatkowa staje sie coraz ważniejszym zagadnieniem podatkowym, do którego naturalnie przywiązujemy ogromną wagę. Przejrzystość naszego procesu jest kluczowa dla utrzymania naszej reputacji rzetelnego podatnika. Warto dodać, że obecnie pojawia się coraz wiecej wymogów audytowych ze strony Unii Europejskiej czy różnych organizacji (np. OECD). W związku z tym musimy dokładać wszelkich starań, by w przejrzysty sposób pokazać wszelkie obliczenia i aktywności związane z płaceniem podatków – wyjaśnia Piotr Kuberka, Tax Process Owner w Shell Business Operations.

Zarządzanie podatkami uważa się obecnie za jeden z najciekawszych obszarów szeroko rozumianych finansów przedsiębiorstw z uwagi na ciągłe i daleko idące zmiany. Dla specjalistów pracujących w międzynarodowych centrach biznesowych zlokalizowanych w Polsce to nowe, zdecydowanie bardziej zaawansowane podejście oznacza więcej możliwości rozwoju zawodowego oraz atrakcyjniejszą ścieżkę kariery. Co istotne, obszar podatków dotyczy bardzo ważnego zagadnienia, z którym muszą liczyć się wszystkie organizacje, czyli zarządzania ryzykiem. Bez odpowiednio zaimplementowanej i zgodnej z prawem podatkowym polityki podatkowej przedsiębiorstwom grożą nie tylko konsekwencje prawne i finansowe, ale również utrata budowanej przez lata reputacji.

Aby móc sprawnie zarządzać rozliczeniami podatkowymi, organizacje potrzebują doświadczonych ekspertów, potrafiących wykorzystać nowe technologie i zaprojektować procesy podatkowe od poczatku do końca. Dzięki wsparciu Solution Ownerów, Process Ownerów oraz Tax Architektów działy operacyjne odpowiadające za podatki mogą w odpowiedni sposób zajmować się przepływem informacji finansowej w ramach dużych organizacji transnarodowych.

– Mój team zajmuje sie globalnymi procesami podatkowymi obsługiwanymi przez ponad 500 specjalistów w naszych czterech centrach operacyjnych znajdujących się w Krakowie, Manili, Chennai i Kuala Lumpur. Przygotowujemy dla naszych kolegów pełny end-to-end opis procesu, obejmujący w szczególności instrukcje procesowe, role w procesie, kontrole oraz metryki. Procesy, które przygotowujemy i którymi zarządzamy, wykorzystywane są do zarządzenia ponad 60 mld dolarów podatków, które Shell rozlicza rocznie na całym świecie – mówi Piotr Kuberka. – Do naszych głównych obowiązków należy stworzenie procesu, zarządzanie nim i dokonywanie bieżących usprawnień. Obserwujemy również uważnie trendy dotyczące zmian w przepisach podatkowych, nowych wymogów audytorskich czy technologii. Jednym słowem staramy się być konkurencyjni.

Ścieżka kariery

Karierę w międzynarodowej organizacji z reguły zaczyna się od stanowiska młodszego specjalisty ds. podatków wykonującego zadania wspierające pracę bardziej doświadczonych kolegów, by później samodzielnie móc prowadzić podatkowo daną spółkę jako specjalista. Kolejnym krokiem jest nadzorowanie różnych projektów z zakresu podatków jako starszy specjalista. Podatki cechuje złożona struktura, dlatego, zdobywszy silne podstawy w obszarze operacyjnym, karierę można kontynuować w kilku innych specjalizacjach. Większego doświadczenia zawodowego wymaga z pewnością wspomniana już dziedzina architektury podatkowej, ale to nie jedyny dział, w którym poszukuje się ekspertów ds. podatków.

– W Shell Business Operations zespoły zajmują się wsparciem systemowym oraz procesowym i czuwają nad integralnoscią całego systemu podatkowego naszej grupy kapitałowej oraz nad naprawą ewentualnych błędów. Ponadto zajmujemy się również dynamicznie rozwijajacym się obszarem zintegrowanego zarządzania danymi niezbędnymi w procesie rozliczeń podatkowych – dodaje Piotr Kuberka.

Kompetencje zespołu odpowiedzialnego za zgodność procesów podatkowych z przepisami obejmują sporządzanie deklaracji podatkowych, księgowosci podatkowej, płatności czy też weryfikacji transakcji i ich dokumentacji. Co ważne, odpowiednie zarzadzanie obszarem podatkowym wewnątrz organizacji nie byłoby możliwe bez specjalistycznej technicznej wiedzy podatkowej, dlatego centra usług wspólnych inwestują w rozwój funkcji doradczej działu podatkowego, w którym zatrudnienie mogą znaleźć wykwalifikowani doradcy podatkowi.

Poszukiwane umiejętności

Przyszli specjaliści powinni cechować się dokładnością oraz posiadać rozwinięte kompetencje miękkie. Jednakże ze względu na profesjonalizację podatków organizacje poszukują kandydatów z szerszym wachlarzem kompetencji.

– Dysponujemy szeregiem systemów informatycznych oraz podatkowych, których funkcjonowanie musimy znać i rozumieć. W przypadku zmiany przepisów pomagamy je skonfigurować. Wymagamy zatem wiedzy procesowej dotyczącej działania procesu i powiazanych z nim aplikacji systemowych, jak np. SAP, zarządzania zmianą, zrozumienia specyfiki biznesu oraz powiązań z innymi procesami w organizacji. Ten zbiór wymagań nazwałbym po prostu perspektywą end-to-end – podsumowuje Piotr Kuberka.

Beata Kędzierska

E2E Process Design Analyst, Shell Business Operations

Ukończyłam: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Kierunek studiów: Geologia, Marketing i Zarządzanie, Rachunkowość i Finanse (studia podyplomowe)
Posiadam: Certyfikat księgowy Ministra Finansów
Planuję uzyskać: Tytuł doradcy podatkowego W obecnej pracy zaskoczyło mnie: Bezpieczeństwo, komfort pracy i globalny wymiar naszych działań.
Warto do nas aplikować, ponieważ: Shell oferuje przyjazną atmosferę, pracę wśród uśmiechniętych ludzi zawsze gotowych do pomocy, wiele możliwości rozwoju, dobry pakiet socjalny i elastyczne godziny pracy.

Jak trafiłaś do zespołu zajmującego się architekturą podatkową?

W 2009 r. rozpoczęła się moja przygoda w Shell Business Operations. Karierę zaczynałam od stanowiska operacyjnego w dziale podatkowym i uczestniczyłam w migracji procesów z Niemiec do Krakowa. Przez kilka lat przygotowywałam deklaracje podatkowe oraz raporty dedykowane różnym liniom biznesowym w Shell. Dzięki temu nie tylko poznałam, jak funkcjonują nasze systemy operacyjne, ale również zdobyłam wiedzę na temat naszego biznesu. W pewnym momencie złożono mi propozycję nie do odrzucenia – miałam wyjechać do Holandii. W ciągu trzech miesięcy współpracowałam z tamtejszymi doradcami podatkowymi i nawiązałam wiele wartościowych kontaktów biznesowych. Po powrocie chciałam wykorzystać swoje kompetencje w bardziej zaawansowanym obszarze podatków. Aplikowałam na stanowisko End-to-End Design Analyst. Uważam, że był to jeden z najlepszych wyborów w mojej karierze. Obecnie nie zajmuję sie przygotowywaniem deklaracji podatkowych, tak jak miało to miejsce w mojej porzedniej roli, ale projektuję i kształtuję globalne i lokalne procedury, według których mają przebiegać nasze procesy podatkowe.

Co najbardziej motywuje Cię do pracy?

Moje miejsce pracy daje mi wiele możliwości rozwoju i pogłębienia specjalistycznej wiedzy, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie legislacja wygląda zupełnie inaczej niż w Europie. Dzięki globalnej działalności mogę poznać różne rodzaje podatków oraz specyfikę ich kalkulacji.

Czy uważasz europejski system podatkowy za spójny? Jak zdobyłaś wiedzę dotyczącą różnic pomiędzy lokalnymi systemami podatkowymi?

Ogólnie rzecz biorąc w poszczególnych krajach europejskich system podatkowy funkcjonuje w oparciu o zbliżone zasady, choć oczywiście występują różnice np. w zakresie prowadzenia określonych transakcji. Wiedzę na temat różnic zdobywałam, pracując już w operacjach, gdzie musieliśmy analizować przepisy podatkowe w określonych krajach i uczestniczyć w podejmowaniu decyzji podatkowych. Doradcy podatkowi zadawali nam pytania, a każdy miał się wypowiedzieć i następnie ocenialiśmy, czy dana opinia jest prawidłowa. Wymagało to nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również zaangażowania poprzez samodzielną naukę i dociekliwość.

 

Porada rekrutera:

W rekrutacji do działu finansowego liczy się wiedza ekspercka w zakresie finansów. Dobra znajomość języka angielskiego również odgrywa kluczową rolę, gdyż specjaliści pracują w międzynarodowym środowisku.

Katarzyna Cyran, Recruitment and Marketing Advisor, Shell Business Operations