Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kariera w Finansach i Bankowości 2016/2017
Podziel się:
CIMA

Wybierz tę kwalifikację, jeżeli...

  • Zamierzasz wzmocnić swoją pozycję w dziale fi nansowym
  • Rozważasz karierę w rachunkowości zarządczej
  • Myślisz o członkostwie w globalnym stowarzyszeniu zrzeszającym finansistów

Międzynarodowy certyfikat CIMA stawia sobie za zadanie poświadczenie, że ekspert jest w stanie wydobyć ze zgromadzonych danych wartość istotną dla organizacji. CIMA znajduje się w czołówce najważniejszych standardów świata finansów dzięki swojemu globalnemu zasięgowi. Certyfikat, łączący aspekty biznesu i rachunkowości, stanowi zbiór profesjonalnych narzędzi, które pozwolą każdemu przedsiębiorstwu podejmować strategiczne i operacyjne decyzje biznesowe. Wydawaniem dyplomu poświadczającego te ponadprzeciętne umiejętności zajmuje się InstytutCIMA (skrót od Chartered Institute of Management Accountants), zrzeszający ekspertów z obszaru rachunkowości zarządczej. Aktualnie w jego strukturach w 179 krajach znajduje się 229 tys. studentów i członków.

– Zawsze chciałem pracować w zawodzie, który wymaga ode mnie nieustannego kształcenia się. Zdobycie profesjonalnej kwalifikacji CIMA odbywa się na trzech poziomach: operacyjnym, skupiającym się na analizie, księgowaniu, porządkowaniu; zarządzania, na którym zgłębia się tajniki prowadzenia projektu czy dogłębną analizę sprawozdań finansowych; oraz najwyższym, strategicznym, dotyczącym tematyki zarządzania ryzykiem. Zatem w rachunkowości zarządczej ciągle spotykam się z nowymi wyzwaniami, narzędziami i wiedzą łączącą różne punkty widzenia – podkreśla Stanley Urban, niezależny doradca, Senior Financial Change Management Advisor.

Certyfikat CIMA ma na celu kształcenie czterech podstawowych kompetencji, które są podkreślane w różnym stopniu w zależności od wybranego poziomu kwalifikacji. Po pierwsze, nacisk kładzie się na umiejętności techniczne, na które składa się wiedza rachunkowa i koncepcje finansowe. Drugą kompetencją jest zaplecze biznesowe – w zależności od dziedziny eksperta musi on znać szeroki kontekst działalności całej spółki. Po trzecie, kontakty międzyludzkie i związane z nimi zdolności negocjacyjne oraz umiejętność współpracy. Ostatnia kompetencja dotyczy przywództwa, umiejętności niezbędnej w roli lidera biznesowego.

Nowością zasługującą na uwagę w kontekście kwalifikacji CIMA jest dalsze zacieśnienie współpracy z AICPA (skrót od The American Institute of CertifiedPublic Accountants). Wcześniej, już od kilku lat po zdobyciu CIMA, można było również posługiwać się globalnym tytułem CGMA (skrót od Chartered Global Management Accountant). Teraz stowarzyszenia postanowiły połączyć siły i od 2017 r. będą zrzeszać na zasadzie joint venture ponad 600 tys. profesjonalistów z branży księgowości i rachunkowości zarządczej.

– Sam należę do obu organizacji i osobiście głosowałem za ich połączeniem. Stworzenie największej organizacji finansistów na świecie to szansa na networking oraz profesjonalne wsparcie członków. Częste spotkania ludzi, którzy mówią tym samym językiem biznesowym, pomogą im np. w rozwiązywaniu problemów etycznych – uważa Stanley Urban.

Zakres wiedzy

Każda osoba musi posiąść wiedzę opartą na trzech filarach: Przedsiębiorstwo, Efektywność oraz Finanse. Wewnątrz każdego z tych obszarów znajdują się kolejne trzy wspomniane już wcześniej poziomy: operacyjny, zarządzania i strategiczny. Taki układ ma na celu zachęcenie studentów do ciągłego angażowania się w rozwój na każdym z tych poziomów. Dla każdego z etapów przewidziany jest osobny egzamin, a efektem jego ukończenia jest zdobycie dyplomu. Raz na pięć lat instytut aktualizuje sylabus w oparciu o ścisłą współpracę z pracodawcami. Ma to na celu zapełnienie luki kompetencyjnej na rynku pracy. Ostatnia aktualizacja miała miejsce w 2015 r., kiedy to instytut rozszerzył zagadnienia egzaminacyjne m.in. o problematykę big data, zrównoważony rozwój czy raportowanie zintegrowane.

Czas trwania

Zarówno przygotowanie, jak i proces zdobywania kwalifikacji CIMA należą do czasochłonnych, mogą bowiem trwać od 2 do nawet 4 lat (w przypadku studentów łączących naukę z pracą zawodową w pełnym wymiarze). Instytut ma jednak świadomość swoich wysokich standardów i dlatego daje słuchaczom możliwość dostosowania tempa nauki i podchodzenia do egzaminów według indywidualnych potrzeb. W każdej chwili proces certyfikacyjny może zostać wstrzymany i wznowiony. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są metodą komputerową, a do tzw. 90-minutowych testów obiektywnych (objective test questions; OTQs) przystępuje się na żądanie, a więc w dowolnym czasie przez cały rok.

CIMA wprowadziła także dodatkowe 3-godzinne egzaminy wieńczące każdy poziom (integrated case studies; CS), oparte na kompleksowym studium przypadku konkretnej firmy, do których można podchodzić w czterech sesjach w roku.

Perspektywy rozwoju

Dyplom CIMA jest honorowany na całym świecie i stanowi potwierdzenie profesjonalizmu, zaangażowania i umiejętności analitycznych z podejmowaniem decyzji zarządczych. W momencie połączenia się z AICPA w 2017 r. osoby posiadające certyfikat będą członkami gigantycznej globalnej organizacji.

– AICPA zrzesza przede wszystkim ekspertów z dziedziny rachunkowości finansowej, czyli m.in. kontrolerów oraz audytorów. Dzięki dostępowi do bazy wiedzy CIMA takie osoby będą w stanie przenieść się do rachunkowości zarządczej i np. rozpocząć pracę w przemyśle. CIMA przygotowuje ludzi, czy to pochodzących z audytu, czy przychodzących prosto po studiach, do pracy w zawodach powiązanych z obszarem rachunkowym – podsumowuje Stanley Urban.

Marcin Muliński

Dip MA, Student CIMA

Ukończyłem: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Kierunek studiów: Finanse i Rachunkowość
Posiadam: CIMA Diploma in Management Accounting (2016), CIMA E2, P2, w trakcie przygotowań do F2
Kwalifikację poleciłbym: Kontrolerom finansowym, analitykom biznesowym i finansowym.
Dzięki CIMA dowiedziałem się: Jak praktycznie stosować modele wspomagające zarządzanie i proces podejmowania decyzji.

Dlaczego Twoim zdaniem certyfikat CIMA jest kwalifikacją potrzebną w obszarze finansów?

Po pierwsze, co oczywiste, pozwala wyróżnić się na rynku pracy. Natomiast z drugiej strony dzięki CIMA mam potwierdzenie, że faktycznie wiedza, którą posiadam, jest kompleksowa i spełnia wyższe standardy niż tylko dyplom uczelni wyższej. Które obszary tej kwalifikacji uważasz za najbardziej rozwijające? Główna jej siła płynie z tego, że trzeba połączyć rachunkowość finansową i zarządczą, a przy tym faktycznie należy myśleć o tym, jak te elementy ze sobą współgrają przy tworzeniu analiz i rozwiązywaniu problemów. Dla mnie to właśnie jest najmocniejszą stroną tej kwalifikacji.

Czy CIMA jest efektywnym narzędziem w pracy i na rynku pracy?

Rozmawiając z potencjalnymi pracodawcami zauważam, że CIMA jest rozpoznawaną kwalifikacją i jest odbierana pozytywnie, chociaż nie spotkałem się z tym, żeby jakakolwiek organizacja jej wymagała na stanowiskach z mniejszym doświadczeniem. Z kolei patrząc od drugiej, praktycznej strony – tak, zdarzało mi się wielokrotnie wykorzystywać taką wiedzę z zakresu tworzenia analiz finansowych, szczególnie w oparciu o cash flow i inne tego typu narzędzia.

Jak przygotowujesz się do egzaminu i czy jesteś w stanie pogodzić pracę z nauką?

Moja sprawdzona metoda to rozłożenie całego książkowego materiału przy pomocy planerów udostępnianych przez CIMA. Aktualnie wiem, że wypuszczone zostały nowe, interaktywne narzędzia, dzięki którym można samodzielnie stworzyć plan działania. Osobiście próbowałem szacować, ile godzin potrzeba na dobre przygotowanie do wcześniejszych egzaminów. Myślę, że w praktyce, przy połączeniu pracy i nauki, można zrealizować program kształcenia nawet w cztery lub pięć tygodni. Nauka kosztuje trochę wyrzeczeń, ponieważ kilka popołudni trzeba spędzić nad książkami, jednakże z pewnością warto. Co ważne, egzaminy sprawdzają rozsądny zakres wiedzy, więc można śmiało się z nimi mierzyć.

Lista egzaminów (podajemy w oryginale)

Certificate in Business Accounting
Fundamentals of Business Economics BA1
Fundamentals of Management Accounting BA2
Fundamentals of Financial Accounting BA3
Fundamentals of Ethics, Corporate Governance and Business Law BA3

Operational Level
Organisational Management E1
Management Accounting P1
Financial Reporting and Taxation F1

Management Level
Project and Relationship Management E2
Advanced Management Accounting P2
Advanced Financial Reporting F2

Strategic Level
Strategic Management E3
Risk Management P3
Financial Strategy F3

Źródło: CIMA, 2015 Syllabus overview