Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Doradztwo biznesowe
Mówi się, że w XXI wieku nie ma biznesu bez technologii. Zobaczcie, jak wobec tego zmienia się specyfika pracy doradcy biznesowego. O ścieżkach kariery w tej branży opowiadają pracownicy Accenture.

W XXI wieku nie ma biznesu bez technologii. Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość stawia liczne wyzwania przed właścicielami firm, którzy w rezultacie szukają wsparcia u specjalistów. Współczesne doradztwo biznesowe nie jest jednak wykorzystywane jedynie w sytuacjach kryzysowych. Od konsultantów oczekuje się szybkiego reagowania na zmiany i dalekowzroczności, która pozwala na poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań i przewidywanie zmian rynkowych. Doradcy powinni nie tylko doraźnie rozwiązywać palące kwestie, lecz także wskazywać nowe rozwiązania – trendy rynkowe, które pozwolą klientowi być o krok przed konkurencją.

– Skupiamy się na tym, by zaspokoić potrzeby klientów, a te potrafią być bardzo zróżnicowane – mówi Rafał Milewski, Dyrektor Financial Services, Business and Technology Integration w Accenture. – Pracę z klientem zaczynamy od analizy zagadnienia, z którym się do nas zgłasza, a następnie wracamy do niego z propozycjami rozwiązań. Określamy optymalny sposób i czas dojścia do wyznaczonego celu oraz przechodzimy do etapu wdrażania projektu, na bieżąco korygując nasze założenia i metody działania, jeśli jest to wymagane. Jeszcze do niedawna standardowym podejściem było opracowanie strategii i wdrażanie produktów w ramach długotrwałych projektów. Istniało wówczas duże ryzyko, że efekt końcowy nie będzie spełniał oczekiwań klienta. Teraz jesteśmy w stanie szybko zareagować na zmiany i obrać właściwy kierunek.

Praca doradcy biznesowego ma charakter projektowy, co oznacza, że wraz z zespołem musi wypracować produkt na czas, w dodatku zgodnie z oczekiwaną jakością i w ramach określonego budżetu. Praca ta przynosi jednak wiele satysfakcji, gdyż konsultanci są często zaangażowani w innowacyjne projekty dla globalnych firm i mają realny wpływ na zmiany w organizacjach, z którymi współpracują. Jeśli projekt dotyczy wdrożenia rozwiązań informatycznych, konsultanci wspierani są przez programistów, dzięki którym nawet najbardziej skomplikowane technologicznie pomysły mogą ujrzeć światło dzienne. Kluczowym celem projektów technologicznych jest automatyzacja, która pozwala zaoszczędzić czas i skupić się na zadaniach wymagających kreatywnego myślenia.

– Kiedyś potrzebowaliśmy kilkunastu osób do wykonania testów oprogramowania. Teraz nasza rola polega na tym, by dobrze napisać scenariusze testowe i je zautomatyzować – mówi Rafał Milewski. – Dzięki temu wdrażanie oprogramowania jest szybsze i tańsze. 

Różnorodność zadań w ramach projektów sprawia, że zakres obowiązków analityków czy konsultantów zmienia się nie tylko wraz z każdym projektem, lecz także w trakcie jego trwania.

– Jest to szczególnie korzystne dla młodych osób, które znajdują się na początku swojej kariery. Dzięki temu uczymy się i rozwijamy w przyspieszonym tempie – mówi Patrycja Cupryś, Management Consulting Analyst w Accenture.

Ścieżki kariery

W doradztwie biznesowym trudno określić modelową ścieżkę kariery, ponieważ każda firma posiada unikalny model organizacyjny. Wiele z nich tworzy dedykowane zespoły, które odpowiadają za realizację projektów w poszczególnych branżach, np. usługach finansowych, firmach produkcyjnych czy telekomunikacyjnych bądź też w obszarach kompetencyjnych, takich jak technologia, analityka czy UX design.

– Najbardziej efektywna jest nauka poprzez pracę, dlatego z pewnością warto już w trakcie studiów wykonać pierwszy krok i zgłosić się na praktyki w wybranej firmie. Można to również zrobić tuż po zakończeniu studiów – mówi Rafał Milewski. – Przykładamy dużą wagę do rozwoju zawodowego nowych pracowników. Dlatego każdy z nich otrzymuje konkretne zadania do wykonania, mając jednocześnie zapewnione niezbędne wsparcie, dzięki któremu nie jest pozostawiony samemu sobie.

Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia można zostać analitykiem, który zajmuje się np. wspieraniem zespołu sprzedażowego, pracą nad business case’ami, pomaganiem klientowi w adaptacji do zmian czy budową nowych rozwiązań technologicznych. Następnie można awansować na stanowisko konsultanta, który zarządza już małym zespołem – zyskuje coraz większą niezależność w działaniu, ale jednocześnie jest odpowiedzialny za grupę, nie tylko za siebie. Na dalszym etapie można zostać managerem, do którego obowiązków należy już wdrażanie całych projektów lub ich większych części, od początku do końca. Manager prowadzi projekt samodzielnie, ale ma do dyspozycji zespół, którego członkowie posiadają określone umiejętności i doświadczenie. Od managera oczekuje się zazwyczaj, aby potrafił również sam pozyskiwać nowe zlecenia.

– Jasna ścieżka rozwoju i awansu to na pewno ważna zaleta dużych organizacji. Najważniejsze jednak jest to, że stwarzają one wiele możliwości samodzielnego pokierowania swoją karierą, sprawdzenia się w pracy dla różnych branż, różnych projektów, a nawet w różnych krajach – podkreśla Rafał Milewski.

Poszukiwane umiejętności

Od kandydatów do pracy w roli doradcy biznesowego oczekuje się przede wszystkim wysoko rozwiniętych umiejętności interpersonalnych oraz chęci ciągłej nauki.

– Trzeba lubić ludzi – to podstawa działania w konsultingu – mówi Rafał Milewski. – W pracy z klientami, podczas wdrożeń kluczowa jest dobra komunikacja.

W związku z tym, że doradcy biznesowi często realizują projekty dla klientów zagranicznych i tworzą międzynarodowe zespoły, ważna jest także bardzo dobra znajomość języków obcych, świadomość różnic kulturowych oraz otwartość. W procesie rekrutacji bierze się oczywiście pod uwagę także umiejętności analityczne oraz predyspozycje do pracy w zespole. Entuzjastyczne usposobienie jest zdecydowanym atutem.

– Warto mieć też zainteresowania: te w nurcie studiów, ale nie tylko – dodaje Rafał Milewski. – Hobby pozwala zobaczyć w nas osobę z krwi i kości, co niejednokrotnie może pomóc przełamać pierwsze lody czy zbudować ciekawą relację w zespole. Praca jest ważna, ale to relacje z innymi ludźmi wzbogacają nas najbardziej. 

Autor: "Kariera w Finansach i Bankowości"

"Kariera w Finansach i Bankowości" to przewodnik stworzony z myślą o studentach i absolwentach, którzy chcieliby związać swoją przyszłość zawodową z sektorem finansowym – unikalne kompendium wiedzy o trendach w tej branży.

Patrycja Cupryś

Management Consulting Analyst w Accenture, Accenture-old

Wykształcenie: Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Największy dotychczasowy projekt: Kompleksowy program dla globalnej firmy logistycznej, na który składało się 9 projektów optymalizacji i automatyzacji różnych obszarów F&A.

Dlaczego warto pracować w Accenture: Accenture oferuje bardzo różnorodne ścieżki rozwoju, rozbudowany program szkoleń oraz możliwość współpracy z globalnymi, prestiżowymi klientami. W Accenture korzystamy z najnowocześniejszych metod pracy i technologii oraz pomagamy je tworzyć.

Największe plusy mojej pracy: Różnorodne i innowacyjne projekty, praca w międzynarodowych zespołach, możliwość intensywnej nauki i stałego podnoszenia kwalifikacji oraz możliwość podróżowania po całym świecie.

Moje plany zawodowe: Pogłębianie wiedzy i budowanie ekspertyzy w tematyce procesów F&A, Robotic Process Automation oraz Technology Business Management.


 

Redakcja: Jak wyglądała ścieżka Pani kariery?

Patrycja Cupryś: Moja historia z Accenture zaczęła się w wakacje po pierwszym roku studiów magisterskich. Zostałam stażystką w Capability Network (CN) - jednostce globalnej, której zadaniem jest wspieranie lokalnych zespołów na całym świecie. Do moich obowiązków należało przygotowywanie analiz i prognoz dotyczących kluczowych składników produktywności zarówno w całym CN, jak i w poszczególnych zespołach. Bardzo spodobała mi się atmosfera pracy oraz możliwości rozwoju w Accenture, dlatego po 9-miesięcznym stażu postanowiłam kontynuować moją karierę w tej firmie. Poznanie specyfiki poszczególnych działów pomogło mi zdecydować, w którym zespole chciałabym pracować. Dołączyłam do zespołu CFO Press Value, jako analityk. Zadania, które obecnie wykonuję są związane z moim kierunkiem studiów (finanse i rachunkowość), i najlepiej odpowiadają moim zainteresowaniom.

Czy o pracy w biznesie marzyła Pani już w dzieciństwie?

Nie, w dzieciństwie tak jak większość osób miałam zdecydowanie bardziej abstrakcyjne pomysły dotyczące mojej przyszłej pracy. Sam pomysł studiów finansowych i pracy w biznesie wyklarował się w liceum, kiedy miałam już większą świadomość swoich mocnych stron, zainteresowań i preferencji.

Czy pamięta Pani swój pierwszy dzień pracy?

Oczywiście, pamiętam bardzo dobrze, ponieważ było to stosunkowo niedawno. Tak jak dla każdej osoby rozpoczynającej nową pracę było to jednocześnie stresujące, ale też intersujące doświadczenie. Już tego pierwszego dnia musiałam przyswoić bardzo dużą ilość informacji w bardzo krótkim czasie. Poznałam wiele osób, z którymi miałam okazję później pracować. Wszyscy byli bardzo pomocni i serdeczni. Doświadczeni konsultanci, eksperci w swoich dziedzinach, bardzo chętnie dzielili się ze mną swoją wiedzą, najlepszymi praktykami w firmie. Szczególnie w tych pierwszych dniach mogłam liczyć na ich duże wsparcie, co niewątpliwie zmniejszyło stres związany z pierwszym dniem w pracy.

Czy wiedza zdobyta podczas studiów była dla Pani przydatna w pracy w Accenture?

Myślę, że szczególnie przydała mi się umiejętność analitycznego myślenia oraz ogólna wiedza księgowa. Na studiach mogłam też nauczyć się trzech języków obcych, co bardzo pomaga mi teraz w pracy. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że dzięki studiom miałam pewną podstawę wiedzy i umiejętności. Jednak, szczególnie na początkowym etapie pracy, musiałam poświęcić dużo nauki, by szybko dostosowywać się do nowej roli.

Jakie umiejętności przydają się Pani w pracy?

Na początku zaznaczę, że praca w globalnym zespole doradztwa biznesowego wiąże się z zaangażowaniem w różnorodne projekty, dlatego najważniejsze są umiejętności personalne i chęć uczenia się. Istotna jest także elastyczność, umiejętność szybkiego dostosowywania się do zmian i analizy danych. W trakcie pracy projektowej często musimy przetwarzać bardzo dużą ilość informacji, w związku z tym te wszystkie dane musimy połączyć w logiczny sposób i później wykorzystać je do wykonywania zadań.

Konieczna jest także bardzo duża samodzielność, ale z drugiej strony, także umiejętność pracy w zespole. Pracujemy w międzynarodowych zespołach projektowych, co sprawia, że kluczowa jest komunikacja i otwartość na ludzi. Bardzo przydatna jest świadomość różnic kulturowych oraz, co oczywiste, znajomość języków obcych. Głównie pracujemy w języku angielskim, ale dużym plusem jest też znajomość innych języków. Nasi klienci są w różnych miejscach na świecie, co wymaga od nas także gotowości do podróżowania.

Jakie podróże udało się Pani odbyć w trakcie pracy?

Do tej pory byłam w Rumunii, Niemczech, Austrii a aktualnie regularnie wyjeżdżam też do Wielkiej Brytanii.

Jaki jest zakres Pani obowiązków?

Projekty Konsultingowe są bardzo dynamiczne, dlatego mój okres obowiązków zmienia się w każdym projektem, jak również w trakcie ich trwania. Uważam, że jest to szczególnie korzystne dla młodych osób, które znajdują się na początku swojej kariery, ponieważ ta częsta zmiana obowiązków sprawia, że uczymy się i rozwijamy w przyspieszonym tempie.

Do przykładowych obowiązków analityka w naszym zespole należy:

  • pomoc w tworzeniu strategii suplementacji modeli dla centrów usług wspólnych,
  • pomoc w optymalizacji modeli operacyjnych dla globalnych klientów z różnych sektorów,
  • dokumentowanie aktualnych procesów finansowych,
  • analiza zależności między stanem aktualnym a najlepszymi praktykami,
  • projektowanie procesów biznesowych,
  • wspieranie klienta w adaptacji do zmian i nowych rozwiązań technologicznych,
  • pomoc w tworzeniu strategii dla lokalizacji centrów usług wspólnych, czyli tzw. Location Selection,
  • wspomaganie projektów z zakresu Enemy Technology, czyli np. Robotic Process Automation.

Należy zaznaczyć, że obowiązki anaityków zmieniają się w zależności od projektu, który aktualnie wspieramy.

Jakie są dalsze losy osoby na Pani stanowisku?

Rola doradcy biznesowego jest na tyle wymagająca i kompleksowa, że żeby rozwijać się w tej branży konieczna jest świadomość zmian i nowych trendów, co wiąże się z ciągła nauką i podnoszeniem swoich kwalifikacji, ale to jest taka nieformalna ścieżka rozwoju.

W Accenture mamy możliwość kreowania swojej ścieżki kariery, w czym pomaga nam mentor, który zna nasze preferencje, osobowość, umiejętności, ale także aktualne trendy. W dodatku jest osobą rozeznaną w możliwościach rozwoju w samej firmie. Mentor pomaga pracownikom podejmować kluczowe decyzje dla ich kariery, ale też wspomaga ich na bieżąco.

Jakie obecnie są najciekawsze wyzwania w Pani pracy?

Największym wyzwaniem jest pozostanie na czasie, ponieważ liczba nowych technologii, rozwiązań wrasta, więc ta chęć uczenia się, ciekawość otaczającego nas świata jest bardzo istotna. Wymaga to poświęcenia czasu, czytania artykułów, publikacji, książek związanych z nowymi tematami. Warto uczestniczyć w różnych warsztatach i szkoleniach. Należy też stale dbać o własną kreatywność, co może być wyzwaniem. Tylko dzięki połączeniu wiedzy, nowych metod i kreatywności możemy zaproponować naszym klientom innowacyjne rozwiązania.

Jaki wpływ na Pani pracę mają nowe technologie?

Moja praca jest ściśle związana z nowymi technologiami. Accenture nie tylko korzysta z nowych technologii, lecz także uczestniczy w ich tworzeniu. W ciągu ostatniego roku miałam możliwość uczestniczenia w projekcie stworzenia globalnego systemu służącego do raportowania zarządczego, co wymagało bliskiej współpracy z Accenture Technology. Obecnie pracuję na projekcie wdrożenia innowacyjnego oprogramowania, które umożliwia zarządzanie kosztami IT. Można powiedzieć, że najnowsza technologia towarzyszy mi w pracy każdego dnia i widoczne jest to również w narzędziach pracy, jakie otrzymujemy w Accenture. Począwszy od systemu raportowania pracy, systemu do planowania naszych podróży służbowych, kończąc na najnowszych platformach zmiany wiedzy, dokumentów w chmurach czy naszych systemów bezpieczeństwa.

Co w zawodzie doradcy biznesowego można uznać za sukces zawodowy?

Myślę, że za sukces można uznać każdy projekt zakończony pozytywną opinią klienta na temat naszej pracy. Każdy projekt pozwala na zdobycie nowych umiejętności. Co do sukcesów, to ogromne zaangażowanie mojego zespołu zaowocowało w tym roku zdobyciem 1 miejsca w kategorii Innovation.

Dlaczego warto wybrać tę ścieżkę kariery?

Uważam, że jest wiele czynników, które czynią nasz zespół najlepszym wyborem. Przede wszystkim jest to kompleksowość usług doradczych, jakie świadczymy i możliwość kreowania własnej ścieżki kariery według indywidualnych preferencji i zainteresowań. Capability Network składa się z 6 zespołów eksperckich, więc możliwości wyboru swojej ścieżki i specjalizacji jest bardzo wiele. Praca w Accenture daje możliwość spojrzenia poza obszar finansów, ponieważ przeprowadzamy kompleksową ocenę działalności przedsiębiorstwa.

Jakie są plusy Pani pracy?

Ogólnie uważam, że w plusów pracy w moim zespole i w całym Accenture jest bardzo wiele. Można do nich zaliczyć przede wszystkim zmienność obowiązków i różnorodność projektów, które umożliwiają szybki rozwój i intensywną naukę. Praca z globalnymi, prestiżowymi klientami w międzynarodowych zespołach daje możliwość poznania wielu ciekawych osób, nowych miejsc i innych kultur. Jest to ogromna nauka zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym. Realizujemy ciekawe, innowacyjne projekty, mamy realny wpływ na zmiany w organizacji naszego klienta. Dużym plusem jest też rozbudowany obszar szkoleń zarówno e-learningowych jak i stacjonarnych czy wyjazdowych. W ubiegłym roku miałam możliwość zdobyć 3 różne certyfikaty z zarządzania projektami.

Jaką radę mogłaby Pani dać osobom, które dopiero planują swoją karierę?

Przede wszystkim należy próbować nowych rzeczy, szczególnie na początku, kiedy nie jesteśmy jeszcze pewni, co chcemy robić. Warto aplikować na staże, praktyki i letnie akademie, które oferują firmy konsultingowe, aby zdobyć rozeznanie w branży i przekonać się, jaka ścieżka kariery najbardziej nam odpowiada. Zachęcam też do zdobycia doświadczenia za granicą w ramach programów wymian studenckich. Taki wyjazd nie tylko dodaje pewności siebie, lecz także uczy otwartości na zmiany, wrażliwości na różnice kulturowe, co w przypadku pracy w środowisku międzynarodowym jest bardzo ważne.

Jakie plany ma Pani na przyszłość zawodową?

W najbliższej przyszłości planuję pogłębianie mojej wiedzy finansowo-księgowej, również w tematyce Robotic Process Automation. 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

We współpracy z

Za sukces w zawodzie doradcy biznesowego można uznać to, że klient do nas wraca. Oznacza to, że jest zadowolony z wyników naszej pracy na tyle, by powierzyć nam kolejne zadania.

RAFAŁ MILEWSKI
Dyrektor Financial Services, Business and Technology Integration w Accenture