Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kobiety w bankowości
Jeszcze 100 lat temu Polki pozostające w związku małżeńskim nie miały prawa do posiadania własnych pieniędzy. Dziś kobiety nie dość, że same zarządzają domowym budżetem, to jeszcze w większości przypadków pracują i odnoszą zawodowe sukcesy. Bankowość to często wybierana przez nie branża i dlatego spotkamy w niej więcej kobiet niż mężczyzn.

Jeszcze 100 lat temu Polki pozostające w związku małżeńskim nie miały prawa do posiadania własnych pieniędzy. Do 1946 roku majątek żony, w tym także wiano i posag, należały formalnie do męża. Podobnie jak konto w banku.W innych krajach sytuacja wyglądała podobnie – zamężne Francuzki aż do 1965 r. podlegały dyktaturze mężczyzn w sprawach finansowych. Bez pisemnej zgody małżonka nie mogły też podpisać umowy o pracę. Dziś kobiety nie dość, że same zarządzają domowym budżetem,to jeszcze w większości przypadków pracują i odnoszą zawodowe sukcesy. Bankowość to często wybierana przez nie branża i dlatego spotkamy w niej więcej kobiet niż mężczyzn. Według najnowszych badań, panie stanowią od 60 do 80 proc. całej załogi w bankach. Chociaż ich domeną są głównie obsługa klienta, operacje, sprzedaż czy księgowość, to powoli pęka szklany sufit i kobiety pojawiają się coraz liczniej także na stanowiskach dyrektorskich czy w zarządach.

Kobiety-prezeski w światowych bankach

Rewolucja na najwyższych szczeblach kariery w bankowości już się dokonała. W 2013 roku Karnit Flug stanęła na czele centralnego banku w Izraelu, co było wydarzeniem bez precedensu. Rok później awansowano Janet Yellen na prezesa banku centralnego USA. Na kolejne spektakularne awanse kobiet w tej branży nie trzeba było czekać długo także w Azji – niespełna trzy miesiące po awansie Yellen, prezesem banku w Japonii została Chie Shimpo, a dwa tygodnie później w Korei Południowej – Kwon Seon Joo. Męska dominacja w sektorze bankowym skończyła się również
na Dalekim Wschodzie. W 2017 r. Citi mianował Carmen Haddad na szefa banku w Arabii Saudyjskiej, a od stycznia 2018 r. Emirates NBD Capital, największą grupą bankową w Zjednoczonych
Emiratach Arabskich, kieruje Mona Mohammed al-Tawil. Także na czele Narodowego Banku Polskiego mieliśmy już kobietę. Coraz więcej pań pojawia się w zarządach banków, a nawet na stanowiskach prezesów.

Wpływ kobiet na bankowość

Pozytywny wpływ kobiet na stanowiskach dyrektorskich na działalność banków potwierdza wiele badań naukowych. Autorzy publikacji „Board diversity and its effects on bank performance: An international analysis” (Journal of Banking & Finance) wskazują, że obecność kobiet na wysokich stanowiskach w tej branży przyczynia się nie tylko do wzrostu zysków, lecz także kreowania dodatkowej wartości w bankach. Badania przeprowadzone na próbie polskich banków spółdzielczych wykazały że te, które były zarządzane przez kobiety-prezesów odznaczały się zarówno wyższym współczynnikiem adekwatności kapitałowej, jak i wyższą relacją kapitału własnego do aktywów.

Mamy to "jak w banku"

Zmiany w sposobie myślenia są nieuniknione – wkrótce nikogo nie będzie dziwił ani widok pani prezes, ani kobiety zasiadającej w radzie nadzorczej czy zarządzie. Co jeszcze możemy zrobić, by mieć finansistki „jak w banku”?

  • Niwelowanie różnic w wynagrodzeniu. Postawa taka jak np. u Johana Lundgrena, CEO linii lotniczych EasyJet, wciąż nie stanowi powszechnej praktyki. W 2018 prezes zdecydował się na obniżenie swojej pensji do poziomu, który stanowił płacę jego poprzedniczki – kobiety. Oznaczało to dla niego roczną stratę w wysokości blisko 50 000 dolarów. Czy to wysoka cena za równość płci?
  • Przykład z góry. Mimo wspomnianych pań obejmujących wysokie stanowiska w bankach na Bliskim Wschodzie czy Polsce, wciąż czekamy na kobietę-CEO na szczycie któregoś z najbardziej liczących się w perspektywie globalnej banków. Trzymajmy kciuki za Marianne Lake, obecną CFO w JPMorgan, której nazwisko z pewnością pojawi się w kontekście takich spekulacji.
  • Standardy etyczne. Wydawać by się mogło, że rewolucja #MeToo zostawiła świat bankowości w spokoju, skupiając się na mediach i przemyśle rozrywkowym. Czy aby na pewno? Na jej efekty być może przyjdzie jeszcze trochę poczekać, ale już teraz należy dbać o to, by wszystkie pracownice banków każdego szczebla, a nie tylko kobiety na stanowiskach seniorskich, były traktowane na równi z mężczyznami.

O rozwój kobiet w tej branży w kierunkach managerskich i komfort pracy dba coraz więcej pracodawców. W wielu bankach inicjowane są programy, których celem jest wsparcie rozwoju zawodowego kobiet poprzez włączanie ich w realizację celów strategii. Przykładem może być inicjatywa Alior Banku - „BaBki w górę”, skierowana do kobiet na każdym szczeblu i we wszystkich obszarach banku na terenie całego kraju. W ramach akcji odbywają się liczne warsztaty z inteligencji emocjonalnej i motywowania oraz budowania własnej marki.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktorka strony KarierawFinansach.pl MBE group

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne (dziś Polska Press Grupa), Ringier Axel Springer i Marquard Media. W MBE group jest odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl.

Źródło: Garcia-Meca E., Garcia-Schanez I.-M., Martinez-Ferrero J., „Board diversity and its effects on bank performance: An international analysis”, Journal of Banking & Finance, 53, 2015.