Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Advanced Finance Functions
Pod pojęciem „Advanced Finance Functions” w centrach usług wspólnych kryją się zadania finansowe wymagające głębszej wiedzy specjalistycznej. Sprawdźcie, jakich kompetencji oczekuje się dziś od pracowników, którzy na co dzień obsługują zaawansowane procesy w centrach usług wspólnych.
fot. Unsplash

Pod pojęciem „Advanced Finance Functions” w centrach usług wspólnych kryją się zadania finansowe wymagające głębszej wiedzy specjalistycznej. Nie zawsze są one standardowe i powtarzalne i nie zawsze można je ująć w formie dokładnej instrukcji.

– W przypadku GSK Finance Hub Europe w Poznaniu są to usługi związane z analizą finansową, raportowaniem, szeroko pojętymi procesami kontrolingowymi, a także zadania z zakresu planowania i prognozowania, które świadczymy dla większości jednostek europejskich GSK – mówi Beata Niecikowska-Piłat, Finance Controlling Director dla segmentu Pharma w GSK. – Podstawowe procesy księgowe – takie jak księgowanie faktur, tzw. journali, a także przygotowywanie płatności – zlecamy firmie zewnętrznej, z którą współpracujemy od wielu lat.

W ramach zaawansowanych funkcji finansowych w centrach usług wspólnych można wyróżnić kilka specjalności, między innymi:

  • Close & Control (C&C): dział zajmuje się zamykaniem ksiąg i okresów rozrachunkowych w systemie, przygotowywaniem związanych z tym analiz, dokonywaniem kontroli finansowych, analizą rachunków, wyników, bilansu i przepływów finansowych. Dział ten blisko współpracuje z audytem wewnętrznym i zewnętrznym, jest czynnie zaangażowany w zamknięcie roku oraz przygotowanie sprawozdania finansowego.
  • Planning & Forecasting (P&F): zadaniem tego działu jest analiza wyników finansowych i formułowanie prognoz i planów na kolejne okresy: rok, dwa lub trzy lata.
  • Corporate & Specialist Finance (CF): dział, który zajmuje się procesami finansowymi na poziomie całej grupy. Zadania pracowników tego obszaru bardzo często dotyczą obsługi finansowo-księgowej inwestycji i bardziej skomplikowanych, specyficznych operacji księgowych.

Wyzwaniem centrów usług wspólnych, które obsługują zaawansowane procesy finansowe, jest przygotowanie pracowników do pracy w środowisku nowych technologii. Digitalizacja i postęp technologiczny w automatyzacji niektórych usług wymagają otwartości do nauki obsługi nowych systemów i narzędzi, jak również ciągłego odkrywania obszarów, które mogą podlegać automatyzacji.

– W przypadku zaawansowanych usług finansowych nie wszystko można zautomatyzować i zdigitalizować, ale wydaje mi się, że jest to przyszłość, która nas czeka – zaznacza Beata Niecikowska-Piłat. – Technologia już teraz w bardzo dużym stopniu ułatwia współpracę i przeprowadzenie pewnych procesów. Wprowadziliśmy wiele rozwiązań, które pozwalają nam np. usprawnić przebieg akceptacji dokumentów, gromadzenie podpisów. W okresie pracy zdalnej te systemy pomagały nam przeprowadzać wszystkie procesy, które wcześniej odbywały się na zasadzie kontaktu bezpośredniego.

Ścieżki kariery

Ścieżka kariery w obszarze Advanced Finance Functions wiedzie przez stanowiska: Junior Reporting Specialist, Reporting Specialist, Senior Reporting Specialist i Finance Controlling Specialist.

– Pracownicy na tych stanowiskach wykonują zadania, które są związane z szerokim przekrojem różnych procesów finansowych, a jednocześnie mają bezpośredni kontakt z osobami na wyższych stanowiskach, często również znajdujących się po stronie biznesu – tłumaczy Beata Niecikowska-Piłat.

Następnie można zostać Finance Controllerem, który bezpośrednio współpracuje z lokalnym dyrektorem finansowym na danym rynku. Finance Controlling Manager odpowiada za zarządzanie grupą kilku kontrolerów, z których każdy jest odpowiedzialny za zadania na innym rynku. Ostatnim, najwyższym stanowiskiem w strukturze jest Finance Controlling Director. O awansie decyduje to, w jaki sposób pracownik spełnia się w swojej obecnej roli, i jak jego umiejętności są oceniane przez managera i odbiorców jego usług.

– Ważne jest to, czy pracownik wykazuje się chęcią rozwoju i na ile jest zaangażowany w działania wykraczające poza zakres jego obowiązków – dodaje Beata Niecikowska-Piłat. Pracownicy są zachęcani do rozpoczęcia kwalifikacji ACCA lub CIMA, które pozwolą im zdobyć szeroki zakres wiedzy finansowej.

Poszukiwane umiejętności

U kandydatów do pracy w Advanced Finance Functions ceniona jest otwartość na nowe rzeczy, branie odpowiedzialności za własny rozwój i karierę, a także umiejętność budowania relacji. Praca w tym obszarze nie sprowadza się tylko do analizowania liczb, ale przede wszystkim do współpracy z ludźmi, dlatego kluczowe znaczenie ma umiejętność nawiązywania kontaktów i wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom odbiorców usług.

– Z umiejętności twardych ważna jest znajomość międzynarodowych standardów rachunkowości i zaawansowanych narzędzi z pakietu Office, mile widziana jest również znajomość SAP. Jednak są to takie aspekty, których można się nauczyć. Liczy się przede wszystkim podejście – otwartość, chęć nauki i korzystania z możliwości, które oferuje firma, a także nieograniczanie się do zadań w ramach swojego zakresu obowiązków i aktywne poszukiwanie nowych doświadczeń – zaznacza Beata Niecikowska-Piłat.

Wykształcenie w zakresie finansów czy ekonomii jest atutem, ale ważniejsze niż dyplom uczelni są często umiejętności, doświadczenie i wiedza, które są weryfikowane na etapie rozmów kwalifikacyjnych i w trakcie okresu próbnego.

– O pracę przy zaawansowanych procesach finansowych stara się wielu kandydatów, którzy swoje pierwsze zawodowe kroki stawiali w audycie. Mówi się często, że audyt jest kuźnią kadr. Umiejętności, które posiadają pracownicy tej branży, pozwalają im wykonywać zadania związane ze sprawozdaniami finansowymi, analizą, kontrolami i weryfikacją kontroli, co jest podstawą pracy choćby w dziale Close & Control – mówi Beata Niecikowska-Piłat.

Ze względu na to, że pracownicy działów finansowych w centrach usług wspólnych obsługują jednostki z całej Europy, język angielski jest podstawą komunikacji w takich firmach.

– Pracownicy polskiego Hubu GSK reprezentują około 40 różnych narodowości. W takim tyglu kulturowym wyraźnie widać, jak bardzo różnimy się chociażby pod względem sposobu komunikacji. To jest wzbogacające doświadczenie, uczące otwartości i czerpania z różnorodności – mówi Beata Niecikowska-Piłat.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Beata Niecikowska-Piłat
Finance Controlling Director dla segmentu Pharma GSK

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada 27 lat doświadczenia w finansach na różnych stanowiskach. Rozpoczynała pracę w firmie audytorskiej Deloitte & Touche, skąd po 2 latach przeniosła się do działu finansowego podwrocławskiej fabryki produkcji syropów glukozowo-fruktozowych należącej do amerykańskiej firmy Cargill. Sześć lat temu z Wrocławia przyjechała do Poznania i pracowała w firmie ADM m.in. jako EMEA Controller dla segmentu Sweeteners and Starches. Od czerwca 2020 jest odpowiedzialna za dział controllingu dla segmentu Pharma w poznańskim hubie GSK.

fot. Unsplash

fot. Unsplash

We współpracy z

"Pracujemy bardzo blisko biznesu. Niektóre zadania należy wykonać w określony sposób, ale pojawiają się też takie, które wymagają poszukiwania rozwiązań i niestandardowego podejścia. To umożliwia pracownikom poznawanie nowych obszarów i zapewnia im stały rozwój". 

Beata Niecikowska-Piłat, Finance Controlling Director dla segmentu Pharma w GSK