Temat tygodnia
Najbardziej pożądane stanowiska i kompetencje w 2023 roku
Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Multilateral Trading Facility - europejska giełda stworzona w Krakowie
Postępująca cyfryzacja napędza i zmienia rynek usług finansowych, zachęcając do szukania nowych rozwiązań i usług. IG Group, brytyjska firma z ponad 45-letnim doświadczeniem w tworzeniu rozwiązań tradingowych, w 2019 roku otworzyła własną giełdę finansowych instrumentów pochodnych operującą we Frankfurcie pod nazwą Spectrum.
Fot. storymakers.pl

Innowacje w branży finansowej to ostatnio bardzo popularny temat. Zainteresowanie zaawansowanymi produktami finansowymi rośnie we wszystkich grupach wiekowych. Postępująca cyfryzacja napędza i zmienia rynek usług finansowych, zachęcając do szukania nowych rozwiązań i usług. Należąca do grona wdrażających właśnie takie nowoczesne technologie fintechów IG Group to brytyjska firma z ponad 45-letnim doświadczeniem w tworzeniu rozwiązań tradingowych. W 2019 roku spółka otworzyła własną giełdę finansowych instrumentów pochodnych operującą we Frankfurcie pod nazwą Spectrum.

Opis projektu

Rozwiązanie zostało uruchomione w październiku 2019 roku. Można je określić jako ogólnoeuropejski wielostronny system obrotu (Multilateral Trading Facility, w skrócie MTF), który został zaprojektowany z myślą o kliencie detalicznym. Wprowadził lepszy sposób handlu ze zwiększoną przejrzystością, integracją i otwartością, zapewniając jednocześnie nieprzerwany dostęp do rynków przez 24 godziny, 5 dni w tygodniu. Konstrukcja jest oparta o 4 podmioty, moduły, które mogą otworzyć się na innych, nowych uczestników giełdy: animatora rynku – Brightpool, brokera – IG Europe, giełdę – Spectrum oraz emitenta instrumentów – Radius.

Produkty emitowane na platformie transakcyjnej są oparte o dźwignię finansową. Turbo24 są znanymi i popularnymi produktami, którymi handlują inwestorzy detaliczni w całej Europie kontynentalnej. Turbo24, oferowane przez IG, oparte są o towary, waluty oraz, od września 2021 roku, także o akcje.

Giełda Spectrum to przykład innowacyjności będącej kluczem do odblokowania większych możliwości dla instytucji finansowych i inwestorów detalicznych. To efekt kreatywnej i otwartej współpracy międzynarodowego zespołu ekspertów IG Group, które stało się zalążkiem do przesuwania granic rynków finansowych.

Unikalny model biznesowy, skomplikowane rozwiązania finansowe oraz sama platforma powstały w dużym stopniu w Polsce. Rozwiązanie obsługuje już 8 europejskich rynków: Francję, Niemcy, Irlandię, Włochy, Norwegię, Hiszpanię, Szwecję i Holandię. Platforma obejmuje pół miliarda sekurytyzowanych instrumentów pochodnych i zrealizowała już ponad 2 miliony transakcji. Od momentu wprowadzenia na rynek nieustannie wdrażane są nowe rozwiązania i usprawnienia: od wprowadzenia emisji w ciągu dnia, poprzez umożliwienie klientom handlu bez granic, aż po elastyczne zarządzanie portfelami.

Jak przebiegała realizacja projektu?

Godziny planowania, kilka otwartych podmiotów z niezbędnymi licencjami, ale też z poprawnie wdrożonym systemem finansowo-prawnym. Wiele sesji projektowania, testowania i wdrażania systemów oraz procesów w różnych dziedzinach tak, żeby każdy z podmiotów mógł poprawnie dziennie raportować wyniki, a następnie ich pełna integracja z systemem finansowym grupy i wymaganiami regulatorów w poszczególnych krajach. Spora ilość ciekawych wyzwań dla blisko współpracujących zespołów IT i finansowych. Kluczowa okazała się praca operacyjna. Niezliczona liczba testów, konfiguracji, planowania kompleksowej struktury architektonicznej, podpinanie systemów bankowych, ustawianie zabezpieczeń rozliczeń, kalkulowanie zdepozytowanych pieniędzy klientów (tzw. client money) oraz zapewnienie bezpiecznego przechowywania papierów wartościowych – to wszystko spoczęło na zespołach krakowskiego biura. Dopiero potem zaczęło się stawianie samej platformy i rozwijanie nowych produktów.

Klucz do sukcesu

Recepta na sukces według IG to różnorodność i inkluzywność kultury organizacyjnej, wdrażana w życie na wielu poziomach. W branży fintech kluczowa jest innowacyjność, a zapewnić ją może różnorodność perspektyw i życiowych doświadczeń. W rzeczywistości potencjał ten kwitnie wtedy, gdy jest poczucie przynależności, akceptacji, zaufania i otwartości na wspólne eksperymentowanie.

Zespół, który pracował nad projektem

Otwarcie giełdy MFT to przykład dwóch lat wytężonej wspólnej pracy i różnorodności zespołu projektowego. Grupa starszych i młodszych ekspertów i ekspertek z Polski, Wielkiej Brytanii i Indii stanowiła trzon pracujących razem developerów, programistów, specjalistów finansowych i biznesowych, z silnym wsparciem pracowników działów ryzyka i compliance. Giełdę Spectrum w sumie współtworzyło ponad 100 specjalistów IT.

– Dzięki współpracy i doskonałej komunikacji między zespołami w różnych krajach i na różnych kontynentach udało nam się osiągnąć nasz główny cel – trading 24 godziny przez 5 dni w tygodniu, otwartą platformę działającą szybko i przetwarzającą duże wolumeny danych – mówi Adam Romanowicz, Head of Quality Assurance w IG Group.

Komentarze:

Adam Romanowicz, Head of Quality Assurance w IG Group:

Stworzenie giełdy od podstaw jest ogromnym wyzwaniem – zarówno architektonicznym, jak i inżynieryjnym. Jednak nasi specjaliści doświadczeni w tworzeniu platform brokerskich i finansowych zrealizowali ten cel w planowanym czasie. Głównym wyzwaniem było zapewnienie szybkości działania giełdy na każdym poziomie. Począwszy od infrastruktury, poprzez kolejne warstwy, aż do interfejsu użytkownika. Optymalizacja i walka o każda milisekundę była kluczem. Stworzyliśmy produkt, który całkowicie spełnia najwyższe standardy i oczekiwania naszych klientów w kwestii szybkości działania, bezpieczeństwa i jakości.

Tomasz Horaček, Head of IG Poland:

Jestem pod wrażeniem tego, że międzynarodowa korporacja może funkcjonować tak sprawnie i dynamicznie, jak technologiczny startup. W dużej mierze to właśnie postawienie na różnorodność i inkluzywność naszych zespołów pozwala nam na wspólne podejmowanie ambitnych, innowacyjnych wyzwań i celebrowanie sukcesów. Zarówno w Krakowie, jak i w innych biurach powiększamy zespoły o osoby otwarte na wyzwania.

Edyta Machowska, Head of Finance Poland w IG Group:

Realizacja tego projektu wymagała od nas dużej kreatywności, ale też zaangażowania i cierpliwości. Projektując i wdrażając system rozliczeniowy, nasi pracownicy nie tylko zdobywali nową wiedzę i doświadczenie, lecz także odkrywali w sobie nowe umiejętności. Mozolne testowanie rozwiązań systemowych dało nam pewność, że pieniądze naszych klientów sprostają najwyższym standardom IG Group oraz wymaganiom regulatorów. Dla nas, pracowników różnych zespołów finansowych, początki projektu, jeszcze zanim powstała sama giełda i zanim klienci byli w stanie skorzystać z nowych produktów, były trudne i wymagające. Cieszę się, że w IG Group mamy okazję pracować przy tak skomplikowanych, ale jednocześnie pasjonujących projektach. Jestem dumna z tego, co razem osiągnęliśmy 

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Edyta Machowska
Head of Finance Poland IG Group
Ekspert: Adam Romanowicz
Head of Technology IG Group

Magister Informatyki

Fot. storymakers.pl

Fot. storymakers.pl