Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Kontroler finansowy. Wywiad z Katarzyną Turbak
Katarzyna Turbak, Menedżer ds. Księgowości i Raportowania Finansowego w AbbVie, opowiada o tym, jak przebiega jej kariera w firmie, co sprawa jej największą satysfakcję w pracy oraz dlaczego praca w kontrolingu może być ciekawą opcją zawodową.

Redakcja: Jak przebiega Pani dotychczasowa kariera w AbbVie?

Katarzyna Turbak: Moja kariera w AbbVie przebiega dynamicznie, gdyż AbbVie daje wiele możliwości rozwoju kompetencji oraz pozwala poznać specyfikę lokalnych rynków. Dołączyłam do firmy w 2014 roku jako  Record to Report (RTR) Controller. Następnie objęłam stanowisko Senior RTR Controller. Aktualnie jestem menedżerem. Podczas tych 8 lat pracy wielokrotnie zmieniałam zakres swoich obowiązków. Na początku wspierałam procesy księgowe we Francji, następnie współpracowałam z oddziałami w Zatoce Perskiej oraz w Afryce.

Co było dla Pani największym zaskoczeniem, gdy dołączyła Pani do AbbVie?

Wcześniej pracowałam w środowisku BPO (Business Process Outsourcing), które dostarcza usługi biznesowe. Pracowałam dla konkretnych klientów. Nie byłam częścią firmy, a bardzo tego chciałam.

W AbbVie czuję, że mam realny wpływ na rozwój organizacji i osiąganie wspólnych celów. Odczuwam tu brak barier między pracownikami różnych szczebli i wzajemny szacunek.

Co obecnie należy do Pani głównych zadań i zakresu obowiązków?

Zajmuję stanowisko menedżerskie, zarządzam dziesięcioosobowym zespołem. Wspieram procesy z zakresu księgowości, planowania i raportowania oraz pełnię rolę doradcy, dzięki czemu mam poczucie kształtowania strategii firmy.

Jakie kompetencje miękkie są najważniejsze w Pani pracy?

Przede wszystkim umiejętności komunikacyjne. Ważne jest porozumiewanie się z ludźmi na różnych szczeblach, słuchanie ich wniosków oraz propozycji. Wspólnie dążymy do celu i wspieramy się. Każdy rozwija się indywidualnie, jednak praca zespołowa jest bardzo ważna.

Wiedzy z jakiego zakresu wymaga praca w obszarze kontrolingu?

Praca wymaga wiedzy z zakresu finansów. Mam na myśli planowanie, budżetowanie, analizę danych, ewidencje, raportowanie zdarzeń finansowych. Jako doradcy wspieramy nie tylko nasze spółki w krajach, lecz także dyrektorów finansowych z naszej centrali w Stanach Zjednoczonych i regionu europejskiego we Francji. Posługujemy się zarówno wiedzą utrwaloną przez studia, kursy i szkolenia, jak i tą, którą zdobywamy wraz z doświadczeniem w codziennej pracy.  

Czego nauczyła się Pani w pracy w AbbVie?

Myślę, że w pracy w AbbVie udało mi się zdobyć umiejętność współpracy z ludźmi. Cenię to, że mogę pracować w środowisku międzynarodowym, z ludźmi z całego świata, dzięki czemu rozwijam swoje kompetencje. W moim zespole są osoby innych narodowości, a dzięki technologii mamy możliwość codziennego kontaktu.

AbbVie jest amerykańską firmą, więc raportowanie odbywa się według standardów US GAAP, których mogłam się nauczyć w trakcie pracy. Dynamiczne środowisko oraz ciągłe zmiany pozwalają mi nieustannie nabywać nowe umiejętności oraz poszerzać wiedzę z zakresu standardów US GAAP. Praca z procesami księgowymi i raportowanie pozwala mi poznać całe spektrum obowiązków, jakie się z nimi wiążą.

Jakie są największe wyzwania w Pani pracy?

Największym wyzwaniem jest efektywne zarządzanie czasem pracy, aby obowiązki, które powinnam wykonać, zaplanować w odpowiedni sposób.

Jaki był najciekawszy projekt, w którym brała Pani udział?

Za ciekawe doświadczenie uważam możliwość delegacji do innego kraju i związaną z tym zmianę obowiązków. W moim przypadku był to wyjazd do naszego regionu we Francji. Wspominam to jako spore wyzwanie, gdyż wiązało się z pracą w nowym środowisku. Poznałam struktury regionalne, a moja praca nie była jednorodna. Dzięki temu mogłam poznać biznes AbbVie jeszcze lepiej oraz z zupełnie innej strony.

Co sprawia Pani największą satysfakcję z pracy?

Największą satysfakcję sprawia mi praca zespołowa – wspólne dążenie do określonych celów i stawianie czoła wyzwaniom. Chętnie korzystam z możliwości wykonywania różnorodnych obowiązków, przez co czuję, że stale się rozwijam. Uczę się nowych zadań, wspieram różne kraje. Co więcej, praca w firmie biofarmaceutycznej, w której żywa jest idea pomocy innym – pomocy pacjentom – jest dla mnie bardzo ważna. Daje to poczucie misji.

Co najbardziej Pani ceni w kulturze organizacyjnej swojego pracodawcy?

Wzajemny szacunek i wsparcie. W AbbVie każdy może liczyć na pomoc drugiej osoby. Nie boimy się zadawać pytań oraz stawiać czoła wyzwaniom. AbbVie łączy ludzi pełnych pasji. Kultura środowiska pracy jest bardzo sprzyjająca. Możemy uczestniczyć w różnego rodzaju inicjatywach dotyczących wolontariatu, w które angażuje się firma. To niesamowite uczucie, gdy można pomagać innym z zaangażowaniem pracodawcy, koleżanek i kolegów z pracy. Firma AbbVie jest nastawiona na człowieka, co jest odczuwalne w naszej codziennej pracy. 

Dlaczego praca w obszarze kontrolingu może być ciekawą propozycją zawodową?

Kontroling jest nowoczesnym instrumentem zarządzania i kierowania przedsiębiorstwem. Praca w tym obszarze może być bardzo ciekawą propozycją zawodową, ponieważ pozwala rozwijać wiele kompetencji związanych z przygotowywaniem analiz i raportów wspierających procesy decyzyjne w organizacji. Rozwijamy się wielowymiarowo – poznajemy biznes od środka i od zewnątrz, zapoznajemy się z kulturą całej firmy. AbbVie to pracodawca, który daje możliwości nieustannego rozwoju kompetencji, choćby poprzez rozdzielanie nowych obowiązków i możliwość poznawania różnych obszarów biznesowych.

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Katarzyna Turbak
Menedżer ds. Księgowości i Raportowania Finansowego AbbVie

We współpracy z