Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
ACCA. Wywiad z Joanną Melcher
Joanna Melcher, Statutory and Tax Reporting Senior Specialist w Koch Business Solutions Poland, opowiada m.in. o tym, dlaczego zdecydowała się zdobyć kwalifikację ACCA, w jaki sposób przygotowuje się do egzaminów i jakie perspektywy zawodowe otwierają się po uzyskaniu kwalifikacji.

Redkacja: Stara się Pani o uzyskanie kwalifikacji ACCA. Na jakim etapie jest Pani obecnie? 

Joanna Melcher: Mam za sobą dziesięć zaliczonych egzaminów, aktualnie czekam na wyniki kolejnego egzaminu, do którego podchodziłam we wrześniu. Jeśli wynik będzie pozytywny, zostaną mi już tylko dwa egzaminy do uzyskania pełnej kwalifikacji.  

Dlaczego chciałaby Pani zdobyć kwalifikację ACCA? 

Uważam, że kwalifikacja ACCA pozwala zdobyć praktyczną wiedzę na temat różnych zagadnień związanych z finansami – nie tylko w obszarze rachunkowości, lecz także audytu, kontrolingu czy nawet podatków. Jest świetnym uzupełnieniem umiejętności zdobytych w codziennej pracy w obszarze finansów i rachunkowości.  

Czy wiele osób z Pani branży posiada taką kwalifikację? 

ACCA to bardzo rozpoznawalna kwalifikacja, dlatego przygotowywania do niej rozpoczyna wiele osób, jednak wydaje mi się, że na rynku pracy pełna kwalifikacja jest wciąż dużym wyróżnieniem.  

Jak przygotowuje się Pani do egzaminów? 

Do egzaminów przygotowuję się samodzielne, korzystając z podręczników wydawnictwa BPP oraz ogólnie dostępnych materiałów – w szczególności z platformy OpenTuition oraz artykułów technicznych publikowanych przez ACCA.  

Jak bardzo angażujące jest przygotowanie do egzaminu? 

Przygotowywanie się do egzaminu jest bardzo angażujące, zwłaszcza jeśli jednocześnie pracuje się zawodowo. Materiał do każdego egzaminu obejmuje szeroki zakres, dlatego zazwyczaj przygotowywania zaczynam z 1,5-miesięcznym wyprzedzeniem, aby zdążyć także przerobić odpowiednią ilość zadań i próbnych egzaminów.  

Który egzamin do tej pory sprawił Pani największą trudność? 

Osobiście lepiej czuję się w zadaniach bardziej opartych na kalkulacjach niż opisach i wyjaśnieniach, dlatego sporą trudność sprawił mi egzamin Audit and Assurance.  

Co, Pani zdaniem, może być pomocne w przygotowywaniu się do egzaminów? 

Poza gruntownym przyswojeniem materiału i przerobieniem zadań ważna jest także technika egzaminacyjna. Na egzaminach czasu jest zawsze za mało, dlatego kluczowa jest umiejętność efektywnego odpowiadania na pytania.  

Czy zdawała Pani egzaminy ACCA online? Jak one przebiegały? 

Zdawałam jeden egzamin w formie online w zeszłym roku. Wszystko przebiegło dobrze, ale odkąd wróciła możliwość zdawania egzaminów w centrach egzaminacyjnych, wybieram właśnie tę opcję. Dzięki temu nie muszę przejmować się jakością mojego połączenia internetowego czy przygotowaniem odpowiedniego stanowiska.  

Które aspekty kwalifikacji ACCA są Pani zdaniem najciekawsze? 

Podoba mi się to, że podczas nauki poznaje się obszar finansów z bardzo szerokiej, ale jednocześnie praktycznej perspektywy. Niektóre informacje mogę wykorzystać w pracy od razu, inne pozwalają mi lepiej rozumieć te procesy finansowe, w które nie jestem bezpośrednio zaangażowana.  

Jak wiedza potrzebna do przygotowania się do egzaminów ACCA przydaje się w Pani pracy? 

Wiedzę na temat IFRS wykorzystuję w pracy bardzo często, są to bardzo uniwersalne zagadnienia. Bardzo pomocne okazały się też dla mnie tematy związane z rachunkowością zarządczą.  

Jakie perspektywy zawodowe otwierają się po uzyskaniu kwalifikacji ACCA? 

Kwalifikacja ACCA jest rozpoznawalna na całym świecie, więc w szczególności ułatwia zdobycie ciekawego stanowiska w międzynarodowych organizacjach. Wydaje mi się jednak, że w ostatnich latach jest także coraz częściej zauważana przez lokalnych pracodawców.  

Które egzaminy chciałaby Pani jeszcze zdać? Jaki jest Pani plan? 

Czekam na wyniki egzaminu SBR (Strategic Business Reporting), przede mną jeszcze APM (Advanced Performance Management) oraz SBL (Strategic Business Leader). Do egzaminów podchodzę co kwartał, dlatego mam nadzieję, że w przyszłym roku będę się już cieszyć pełną kwalifikacją.  

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Ekspert: Joanna Melcher
Statutory and Tax Reporting Senior Specialist Koch Business Solutions Poland