Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Wydarzenie archiwalne
16 października
do 18 października
2019
Miasto: Katowice
Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

W dniach 16 - 18 października już po raz 9. przedsiębiorcy spotkają się z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, samorządowych, kluczowych instytucji kultury i świata nauki. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w 12 ścieżkach tematycznych rozwinie hasło SMART - SAFE - SOLUTIONS, jak co roku odbędzie się w stolicy Górnego Śląska – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Nasz patronat
Typ wydarzenia: Seminaria i konferencje
Kategoria: BPO/SSC

Trwający trzy dni EKMŚP to okazja do spotkania ekspertów, przedstawicieli władz i doświadczonych przedsiębiorców. Organizatorzy planują wiele atrakcyjnych paneli dyskusyjnych i warsztatów, strefę wystawienniczą, strefę eksperta i networkingu. Program dyskusji będzie podporządkowany dwunastu ścieżkom tematycznym podczas których eksperci z całego świata zaprezentują szereg rozwiązań nie tylko dla sektora MŚP. Zaproszenie do podzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą przyjęli specjaliści i biznesmeni z: Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chin, Słowenii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Niemiec, Singapuru, Ghany i Indii.
 

Zgodnie z dominującymi w 2019 roku trendami w zarządzaniu i biznesie pośród tematów tegorocznego Kongresu pojawiły, się w szerszej skali, zagadnienia związane z HR w przedsiębiorstwie oraz Start up’ami. Na rynek pracy wkroczyli millenialsi, pracownicy z tzw. pokolenia Y. Urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku aktywnie korzystają z mediów i technologii cyfrowych. Charakteryzuje ich większa brawura, otwartość na nowe wyzwania. Ich obecność jest dla przedsiębiorców motywacją do przeprowadzania innowacji cyfrowych, a także zarządzania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w trosce o planetę. Stąd też kolejna, nowa ścieżka – Think Eco! Wątki ekologiczne przenikają do niemalże wszystkich przestrzeni biznesowych - od rynku edukacji, przez zarządzanie, pracowników i HR, po sprawy miejskie, samorządowe, a nawet marketingowe. Bardziej świadome, ekologiczne spojrzenie na świat to już nie moda, to dobry trend – konieczność.


Kongresowi towarzyszą Targi Biznes Expo oraz skierowany do samorządów terytorialnych ogólnopolski program Samorząd Wspiera MŚP. Zadaniem projektu jest wyłonienie i promocja tych, którzy stwarzają dogodne warunki prowadzenia działalności przedsiębiorcom sektora MŚP. Podczas Kongresu odbędzie się gala finałowa i wręczenie wyróżnień zwycięzcom. Na tegorocznym EKMŚP nastąpi też, połączone z otwarciem wystawy, ogłoszenie wyników konkursu Śląska Rzecz 2019. Konkurs promuje dobre wzornictwo i design z woj. śląskiego i opolskiego. Organizatorem jest Zamek Cieszyn.

 

Pośród wydarzeń towarzyszących znalazła się także SoDA Conference #1 – Katowice.

Wydarzenie, w trakcie którego poruszony zostanie szereg tematów istotnych z punktu widzenia budowania przewagi konkurencyjnej firm z branży rozwoju oprogramowania. Omówione zostaną m.in. zagadnienia związane ze sprzedażą, marketingiem, HR, finansami, prawem i administracją. Odbędą się także: spotkanie członkowskie Regionalnej Izby Gospodarczej, Forum Akademicko – Gospodarcze oraz spotkanie Członków Rad Uczelnianych, Forum Inwestycji, Budownictwa i Nieruchomości.

 

Udział w Kongresie jest bezpłatny! 
Na wydarzenie można zarejestrować się poprzez stronę Kongresu i przeznaczony do tego formularz na www.ekmsp.eu.
 

Ścieżka Finansowanie MŚP

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa wprowadzają innowacje równie chętnie jak wielkie korporacje. I w tym przypadku skala zmiany oraz sprawność jej przeprowadzenia może być szybsza, skuteczniejsza. Często przeszkodą jest brak pieniędzy, a o tym skąd je zdobyć i jak przeprowadzić ulepszenie będzie można dowiedzieć się podczas paneli i warsztatów. Trzeba mieć wiedzę, aby znaleźć właściwe rozwiązanie, orientować się w możliwościach, zwrócić się o pomoc do właściwej instytucji, skorzystać z dotacji lub programu.

Zaproszeni na Kongres eksperci udzielą odpowiedzi na pytania skąd pozyskać środki na rozwój działalności. Pokażą popularne od lat rozwiązania, którymi są kredyty i leasingi oraz możliwości wynikające z finansowania społecznościowego - crowdfundingu. Rozwieją wątpliwości kiedy wziąć kredyt i czy należy się on każdemu oraz jakie trzeba spełnić warunki? 

Uczestnicy spotkają się z przedstawicielami firm, w których wprowadzenie innowacji zaprocentowało rozwojem. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele działu finansowania B+R, eksperci zasiadający w komitetach inwestycyjnych funduszy Bridge Alfa.

 

Polski rynek finansowy zostanie przedstawiony w kontekście globalnych trendów. Podczas warsztatów będzie można zdobyć wiedzę dotyczącą obsługi, pozyskiwania i rozliczania Funduszy Norweskich dla Firm. Warto wiedzieć, że prawie 100 mln euro w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych od jesieni będzie dostępne dla MŚP. Wsparcie w wysokości od 200 tys. do 2 mln euro będzie można uzyskać na innowacje w obszarze zielonych technologii, wprowadzenie na rynek produktów poprawiających jakość życia oraz inwestycje w działalność związaną z morzem i wodami śródlądowymi. Na osobne dofinansowanie będą mogły liczyć kobiety prowadzące działalność gospodarczą. Dysponentem środków będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

W ramach ścieżki Finansowanie MŚP po raz drugi w historii Kongresów odbędzie się spotkanie Rady ZBP ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw z przedsiębiorcami.

 

Szczegółowy plan ścieżki Finansowanie MŚP

 

1.         Pozyskiwanie środków na rozwój działalności.

•          Kredyt nie dla każdego?

•          Leasing rośnie w siłę.

•          Można inaczej, czyli krótko o crowdfundingu.

•          Jaką „opcję” wybierasz?

 

2.         Innowacje nie tylko dla największych – jak wdrożyć i pozyskać finansowanie?

•          Gdzie szukać pieniędzy na innowacje?

•          Dobre rady tych, którym się udało.

•          Działalność InnaLab – z nami możesz więcej.

•          Internacjonalizacja kluczem do sukcesu. 

•           Transgraniczny dialog nauki i biznesu. 

•          Innowacje nie tylko dla największych  – jak je wdrożyć i pozyskać finansowanie. 

•          Startupy – przedstawiciel działu finansowania B+R lub ekspert zasiadający w komitetach inwestycyjnych funduszy Bridge Alfa.

•          Zarządzanie innowacjami na przykładzie doświadczeń Grupy Azoty S.A.

•          Wspieranie innowacji z wykorzystaniem programów i rozwiązań Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

 

3.         Zmiany na polskim rynku finansowym w świetle globalnych trendów

•          Co kreuje potrzeby inwestycyjne polskiej gospodarki i polskich firm? A jak jest w innych europejskich krajach?

•          Jaka jest rola zewnętrznych źródeł finansowania w tworzeniu inwestycji?

•          Co sektor finansowy może zrobić dla przyśpieszenia inwestycji – a może jest to rola polityki Państwa?

 

4.         Fundusze norweskie dla Firm – warsztat

Prawie 100 mln euro w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych od jesieni będzie dostępne dla MŚP. Wsparcie w wysokości od 200 tys. do 2 mln euro będzie można uzyskać na innowacje w obszarze zielonych technologii, wprowadzenie na rynek produktów poprawiających jakość życia oraz inwestycje w działalność związaną z morzem i wodami śródlądowymi. Na osobne dofinansowanie będą mogły liczyć kobiety prowadzące działalność gospodarczą. Dysponentem środków będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

 

5.         Otwarte posiedzenie Rady ZBP ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Powstałą w 2016 roku przy Związku Banków Polskich Radę ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców tworzą banki zarówno komercyjne, jak i spółdzielcze oraz bank państwowy. Banki te pragną optymalnie obsługiwać klientów MMŚP, prowadzić konstruktywny dialog  i rozwijać dedykowaną ofertę w oparciu o zdiagnozowane potrzeby i oczekiwania. 

Będzie to już drugie w historii Kongresów spotkanie Rady z przedsiębiorcami.

 

___________________________________________________________________________ 

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Współgospodarze: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Wojewoda Śląski

Współorganizatorzy: Politechnika Śląska, Województwo Małopolskie, Uniwersytet Śląski

Patronat honorowy: Honorowy Patronat Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Parlamentu Europejskiego

 

Linki do wydarzeń:
Europejski Kongres MŚP: https://tiny.pl/tfghx

Targi Biznes Expo: https://tiny.pl/tf51c

Samorząd Wspiera MŚP: https://tiny.pl/tf9d6

 

Obserwuj nas w Social Mediach: KongresMSP
 

Facebook…….LinkedIn…….Instagram…….Twitter…….YouTube

 

Oficjalne #TAGI:
EKMŚP 2019 | Targi Biznes Expo | Samorząd Wspiera MŚP
 
#EKMSP2019 #KongresMSP #9EKMSP #KongresKatowice2019
#smart #safe #solutions #Nauka #Biznes #Samorzad
#RIGKatowice #Katowice #Metropolia
#TBE2019 #StrefaPrezentacji #StrefaExperta #Networking #B2B 
#SamorzadWspieraMSP #LiderMSP #RazemDlaGospodarki 
 
Informacji na temat Europejskiego Kongresu MŚP udziela:

Ewa Kowacz | tel. 510 212 962  |mail: ekowacz@rig.katowice.pl

 

Biuro Prasowe Europejskiego Kongresu MŚP:

Agnieszka Skowronek | tel.  577 012 223|mail: biuroprasowe@moma-marketing.pl

Patrycja Sopalska | tel.  500 200 904|mail: biuroprasowe@moma-marketing.pl

 

(Informacje organizatora)

Kontakt
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Katowice
Wydarzenia

Dziś jest 09 grudnia 2022

Zobacz wszystkie

Podobne wydarzenia

Pomagamy w święta - akcja charytatywna
Łódź 31 stycznia
31 stycznia Łódź
Ogranizator SKN Progress Uniwersytet Łódzki

Podobne wydarzenia

Pomagamy w święta - akcja charytatywna
Łódź 31 stycznia
31 stycznia Łódź
Ogranizator SKN Progress Uniwersytet Łódzki