Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Wydarzenie archiwalne
16 października
do 18 października
2019
Miasto: Katowice
Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

9. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

W dniach 16 - 18 października już po raz 9. przedsiębiorcy spotkają się z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, samorządowych, kluczowych instytucji kultury i świata nauki. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w 12 ścieżkach tematycznych rozwinie hasło SMART - SAFE - SOLUTIONS, jak co roku odbędzie się w stolicy Górnego Śląska – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Nasz patronat
Typ wydarzenia: Seminaria i konferencje
Kategoria: BPO/SSC

Trwający trzy dni EKMŚP to okazja do spotkania ekspertów, przedstawicieli władz i doświadczonych przedsiębiorców. Organizatorzy planują wiele atrakcyjnych paneli dyskusyjnych i warsztatów, strefę wystawienniczą, strefę eksperta i networkingu. Program dyskusji będzie podporządkowany dwunastu ścieżkom tematycznym podczas których eksperci z całego świata zaprezentują szereg rozwiązań nie tylko dla sektora MŚP. Zaproszenie do podzielenia się swoim doświadczeniem i wiedzą przyjęli specjaliści i biznesmeni z: Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chin, Słowenii, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Niemiec, Singapuru, Ghany i Indii.
 

Zgodnie z dominującymi w 2019 roku trendami w zarządzaniu i biznesie pośród tematów tegorocznego Kongresu pojawiły, się w szerszej skali, zagadnienia związane z HR w przedsiębiorstwie oraz Start up’ami. Na rynek pracy wkroczyli millenialsi, pracownicy z tzw. pokolenia Y. Urodzeni w latach 80. i 90. XX wieku aktywnie korzystają z mediów i technologii cyfrowych. Charakteryzuje ich większa brawura, otwartość na nowe wyzwania. Ich obecność jest dla przedsiębiorców motywacją do przeprowadzania innowacji cyfrowych, a także zarządzania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, w trosce o planetę. Stąd też kolejna, nowa ścieżka – Think Eco! Wątki ekologiczne przenikają do niemalże wszystkich przestrzeni biznesowych - od rynku edukacji, przez zarządzanie, pracowników i HR, po sprawy miejskie, samorządowe, a nawet marketingowe. Bardziej świadome, ekologiczne spojrzenie na świat to już nie moda, to dobry trend – konieczność.


Kongresowi towarzyszą Targi Biznes Expo oraz skierowany do samorządów terytorialnych ogólnopolski program Samorząd Wspiera MŚP. Zadaniem projektu jest wyłonienie i promocja tych, którzy stwarzają dogodne warunki prowadzenia działalności przedsiębiorcom sektora MŚP. Podczas Kongresu odbędzie się gala finałowa i wręczenie wyróżnień zwycięzcom. Na tegorocznym EKMŚP nastąpi też, połączone z otwarciem wystawy, ogłoszenie wyników konkursu Śląska Rzecz 2019. Konkurs promuje dobre wzornictwo i design z woj. śląskiego i opolskiego. Organizatorem jest Zamek Cieszyn.

 

Pośród wydarzeń towarzyszących znalazła się także SoDA Conference #1 – Katowice.

Wydarzenie, w trakcie którego poruszony zostanie szereg tematów istotnych z punktu widzenia budowania przewagi konkurencyjnej firm z branży rozwoju oprogramowania. Omówione zostaną m.in. zagadnienia związane ze sprzedażą, marketingiem, HR, finansami, prawem i administracją. Odbędą się także: spotkanie członkowskie Regionalnej Izby Gospodarczej, Forum Akademicko – Gospodarcze oraz spotkanie Członków Rad Uczelnianych, Forum Inwestycji, Budownictwa i Nieruchomości.

 

Udział w Kongresie jest bezpłatny! 
Na wydarzenie można zarejestrować się poprzez stronę Kongresu i przeznaczony do tego formularz na www.ekmsp.eu.
 

Ścieżka Finansowanie MŚP

Małe i Średnie Przedsiębiorstwa wprowadzają innowacje równie chętnie jak wielkie korporacje. I w tym przypadku skala zmiany oraz sprawność jej przeprowadzenia może być szybsza, skuteczniejsza. Często przeszkodą jest brak pieniędzy, a o tym skąd je zdobyć i jak przeprowadzić ulepszenie będzie można dowiedzieć się podczas paneli i warsztatów. Trzeba mieć wiedzę, aby znaleźć właściwe rozwiązanie, orientować się w możliwościach, zwrócić się o pomoc do właściwej instytucji, skorzystać z dotacji lub programu.

Zaproszeni na Kongres eksperci udzielą odpowiedzi na pytania skąd pozyskać środki na rozwój działalności. Pokażą popularne od lat rozwiązania, którymi są kredyty i leasingi oraz możliwości wynikające z finansowania społecznościowego - crowdfundingu. Rozwieją wątpliwości kiedy wziąć kredyt i czy należy się on każdemu oraz jakie trzeba spełnić warunki? 

Uczestnicy spotkają się z przedstawicielami firm, w których wprowadzenie innowacji zaprocentowało rozwojem. Wśród panelistów znaleźli się przedstawiciele działu finansowania B+R, eksperci zasiadający w komitetach inwestycyjnych funduszy Bridge Alfa.

 

Polski rynek finansowy zostanie przedstawiony w kontekście globalnych trendów. Podczas warsztatów będzie można zdobyć wiedzę dotyczącą obsługi, pozyskiwania i rozliczania Funduszy Norweskich dla Firm. Warto wiedzieć, że prawie 100 mln euro w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych od jesieni będzie dostępne dla MŚP. Wsparcie w wysokości od 200 tys. do 2 mln euro będzie można uzyskać na innowacje w obszarze zielonych technologii, wprowadzenie na rynek produktów poprawiających jakość życia oraz inwestycje w działalność związaną z morzem i wodami śródlądowymi. Na osobne dofinansowanie będą mogły liczyć kobiety prowadzące działalność gospodarczą. Dysponentem środków będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

W ramach ścieżki Finansowanie MŚP po raz drugi w historii Kongresów odbędzie się spotkanie Rady ZBP ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw z przedsiębiorcami.

 

Szczegółowy plan ścieżki Finansowanie MŚP

 

1.         Pozyskiwanie środków na rozwój działalności.

•          Kredyt nie dla każdego?

•          Leasing rośnie w siłę.

•          Można inaczej, czyli krótko o crowdfundingu.

•          Jaką „opcję” wybierasz?

 

2.         Innowacje nie tylko dla największych – jak wdrożyć i pozyskać finansowanie?

•          Gdzie szukać pieniędzy na innowacje?

•          Dobre rady tych, którym się udało.

•          Działalność InnaLab – z nami możesz więcej.

•          Internacjonalizacja kluczem do sukcesu. 

•           Transgraniczny dialog nauki i biznesu. 

•          Innowacje nie tylko dla największych  – jak je wdrożyć i pozyskać finansowanie. 

•          Startupy – przedstawiciel działu finansowania B+R lub ekspert zasiadający w komitetach inwestycyjnych funduszy Bridge Alfa.

•          Zarządzanie innowacjami na przykładzie doświadczeń Grupy Azoty S.A.

•          Wspieranie innowacji z wykorzystaniem programów i rozwiązań Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

 

3.         Zmiany na polskim rynku finansowym w świetle globalnych trendów

•          Co kreuje potrzeby inwestycyjne polskiej gospodarki i polskich firm? A jak jest w innych europejskich krajach?

•          Jaka jest rola zewnętrznych źródeł finansowania w tworzeniu inwestycji?

•          Co sektor finansowy może zrobić dla przyśpieszenia inwestycji – a może jest to rola polityki Państwa?

 

4.         Fundusze norweskie dla Firm – warsztat

Prawie 100 mln euro w ramach Norweskich Mechanizmów Finansowych od jesieni będzie dostępne dla MŚP. Wsparcie w wysokości od 200 tys. do 2 mln euro będzie można uzyskać na innowacje w obszarze zielonych technologii, wprowadzenie na rynek produktów poprawiających jakość życia oraz inwestycje w działalność związaną z morzem i wodami śródlądowymi. Na osobne dofinansowanie będą mogły liczyć kobiety prowadzące działalność gospodarczą. Dysponentem środków będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. 

 

5.         Otwarte posiedzenie Rady ZBP ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Powstałą w 2016 roku przy Związku Banków Polskich Radę ds. Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców tworzą banki zarówno komercyjne, jak i spółdzielcze oraz bank państwowy. Banki te pragną optymalnie obsługiwać klientów MMŚP, prowadzić konstruktywny dialog  i rozwijać dedykowaną ofertę w oparciu o zdiagnozowane potrzeby i oczekiwania. 

Będzie to już drugie w historii Kongresów spotkanie Rady z przedsiębiorcami.

 

___________________________________________________________________________ 

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Współgospodarze: Województwo Śląskie, Miasto Katowice, Wojewoda Śląski

Współorganizatorzy: Politechnika Śląska, Województwo Małopolskie, Uniwersytet Śląski

Patronat honorowy: Honorowy Patronat Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

Wydarzenie odbędzie się pod Patronatem Parlamentu Europejskiego

 

Linki do wydarzeń:
Europejski Kongres MŚP: https://tiny.pl/tfghx

Targi Biznes Expo: https://tiny.pl/tf51c

Samorząd Wspiera MŚP: https://tiny.pl/tf9d6

 

Obserwuj nas w Social Mediach: KongresMSP
 

Facebook…….LinkedIn…….Instagram…….Twitter…….YouTube

 

Oficjalne #TAGI:
EKMŚP 2019 | Targi Biznes Expo | Samorząd Wspiera MŚP
 
#EKMSP2019 #KongresMSP #9EKMSP #KongresKatowice2019
#smart #safe #solutions #Nauka #Biznes #Samorzad
#RIGKatowice #Katowice #Metropolia
#TBE2019 #StrefaPrezentacji #StrefaExperta #Networking #B2B 
#SamorzadWspieraMSP #LiderMSP #RazemDlaGospodarki 
 
Informacji na temat Europejskiego Kongresu MŚP udziela:

Ewa Kowacz | tel. 510 212 962  |mail: ekowacz@rig.katowice.pl

 

Biuro Prasowe Europejskiego Kongresu MŚP:

Agnieszka Skowronek | tel.  577 012 223|mail: biuroprasowe@moma-marketing.pl

Patrycja Sopalska | tel.  500 200 904|mail: biuroprasowe@moma-marketing.pl

 

(Informacje organizatora)

Kontakt
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Katowice
Wydarzenia

Dziś jest 03 czerwca 2023

Zobacz wszystkie

Podobne wydarzenia

Pod patronatem
KarierawFinansach.pl
XVII Kongresu ICV POLSKA (CIA 2023)
19 czerwca
19 czerwca
Ogranizator Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (ICV)
Kategoria
Kontroling

Podobne wydarzenia

Pod patronatem
KarierawFinansach.pl
XVII Kongresu ICV POLSKA (CIA 2023)
19 czerwca
19 czerwca
Ogranizator Międzynarodowe Stowarzyszenie Controllerów (ICV)
Kategoria
Kontroling