Seminarium online rozpocznie się o godz. 10.00. Udział bezpłatny.
16 czerwca 2011 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął kwestię opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczek udzielanych przez wspólników na rzecz spółek kapitałowych w latach 2007-2008 z perspektywy zgodności takiego opodatkowania z dyrektywą Rady 69/335/EWG z dnia 17 lipca 1969 r. dotyczącą podatków pośrednich od gromadzenia kapitału.
W sprawie tej, w której specjaliści Deloitte reprezentowali podatnika na wszystkich etapach postępowania, TSUE orzekł, iż nie jest możliwe ponowne wprowadzenie przez państwo członkowskie podatku kapitałowego od pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wierzyciela uprawnionego do udziału w zyskach owej spółki, jeżeli państwo to wcześniej zaniechało pobierania owego podatku. W świetle wyroku Trybunału istnieją zatem podstawy aby skutecznie ubiegać się o zwrot takiej nadpłaty.
Zagadnienia:
- Omówienie przełomowego wyroku TSUE w sprawie Logstor C-212/10, który dotyczy opodatkowania PCC pożyczek udzielanych przez wspólników w latach 2007-2008.
- Jakie są możliwości występowania z wnioskami o nadpłatę podatku?
- Jak postępować w przypadku spraw zakończonych ostatecznymi decyzjami organów podatkowych?
- Opodatkowanie podatkiem PCC aportów dokonywanych w latach poprzednich - kolejne pytanie prejudycjalne oczekujące na rozstrzygnięcie Trybunału
- Potencjalne możliwości odzyskania nadpłaty PCC w innych obszarach, w których ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych wydaje się być sprzeczna z Dyrektywą.