Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.
Wydarzenie archiwalne
10 października
do 11 października
2013
Miasto: Warszawa
Organizator: Stowarzyszenie Compliance Polska

Jak skutecznie zapobiegać praniu brudnych pieniędzy?

Typ wydarzenia: Seminaria i konferencje

Najnowsze technologie i wprowadzanie nowych regulacji mogą być zarówno szansą na zapobieganie praniu brudnych pieniędzy, jak i zagrożeniem jeszcze silniejszego rozwoju tego zjawiska.


Dyskusję na ten temat poprowadzą  specjaliści podczas 2. Ogólnopolskiej Konferencji Compliance, która odbędzie się w dniach 10–11 października w Warszawie.


Do prania brudnych pieniędzy, czyli nadawania pozorów legalności wartościom majątkowym uzyskanym w wyniku czynu zabronionego, doszło po raz pierwszy w latach 20. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W okresie prohibicji zawiązanych zostało wiele grup przestępczych, które ukrywały swoje nielegalne źródła dochodu poprzez księgowanie obrotów w fikcyjnych miejscach pracy, takich jak pralnie, myjnie czy sklepy. Okazuje się, że nie są to działania należące wyłącznie do przeszłości. Takie zabiegi wciąż są stosowane, i to na ogromną skalę.


Obecnie to globalizacja przyczynia się do wzrostu powszechności prania brudnych pieniędzy. Swoboda w przepływie kapitału i osób, dywersyfikacja instrumentów finansowych, rozwój rynków kapitałowych czy luki w systemie prawno-finansowym sprzyjają rozwojowi tego procederu.


Zjawisko prania brudnych pieniędzy ma negatywny wpływ na konkurencyjność gospodarki oraz stabilność i płynność sektora finansowego i publicznego. Co więcej, jest to działanie wypierające legalny biznes poprzez niekorzystny wpływ na ceny, zatrudnienie, a nawet wzrost gospodarczy.


Jedną z metod zapobiegania praniu brudnych pieniędzy jest compliance, czyli dbanie o zgodność działań jednostki z wymaganiami prawnymi, obowiązującymi regulacjami, dobrymi praktykami i etyką. 


W dniach 10-11 października odbędzie się 2. Ogólnopolska Konferencja Compliance "Nowe regulacje i technologie – zagrożenie czy wsparcie funkcji Compliance i AML?". Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Compliance Polska. Dwudniowe wydarzenie poświęcone będzie tematyce zapobiegania brudnych pieniędzy, zagadnieniom Compliance, nowym trendom w dziedzinie technologii oraz aspektom regulacyjnym. Na konferencji wystąpią m.in. przedstawiciele organów nadzoru, uznani eksperci z firm doradczych i konsultingowych, a także przedstawiciele banków oraz innych instytucji finansowych. Swoją obecność potwierdzili m.in.:

  • Aleksander Kompf (Szef działu Compliance Banku Zachodniego WBK)
  • Deborah Traversa (Dyrektor Dywizji Capital Markets w SIA)
  • Lee Byrne (Anti Money Laundering Course Director w International Compliance Association (ICA) )
  • Xavier Kervyn (Product Managerw SWIFT's AML & Sanctions initiatives group)
  • Maciej Biały (Szef działu Compliance w banku PKO Banku Polskim)
  • Paweł Ziółkowski (Dyrektor Zarządzający w RBS Bank Polska).

– Konferencja organizowana na tak dużą skalę przyczyni się do integracji środowiska oraz stworzy doskonałą platformę wymiany opinii między cenionymi specjalistami i ekspertami. Przybliży także najnowsze, globalne trendy i rozwiązania technologiczne szerokiej grupie praktyków w Polsce - twierdzi Paweł Kuskowski, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Compliance Polska -2. Ogólnopolska Konferencja Compliance to także szansa nawiązania nowych, międzynarodowych kontaktów,dzięki podjęciuprzez nas współpracy z International Compliance Association, największej organizacji skupiającej osoby pracujące w działach Compliance i AML – dodaje.


Ogólnopolska Konferencja Compliance "Nowe regulacje i technologie – zagrożenie czy wsparcie funkcji Compliance i AML?" to największe wydarzenie o tej tematyce w 2013 roku. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do przedstawicieli rynku finansowego, szefów i pracowników departamentów Compliance oraz działów ryzyka operacyjnego, a także do osób chcących poznać rozwiązania nowoczesnego biznesu lub wiążą swoją ścieżkę kariery zawodowej z tematyką Compliance.


– W dobie kryzysu niezwykle istotne jest eliminowanie wszelkich zagrożeń, jakie mogą pojawić się w strukturach przedsiębiorstwa. Wiedza, którą profesjonaliści podzielą się podczas konferencji niewątpliwie ułatwi wdrażanie nowych rozwiązań i technologii. Zapraszamy więc serdecznie wszystkich, którzy cenią sobie dobro i bezpieczeństwo firmy oraz dbają o jej efektywność – dodaje Paweł Kuskowski.


Więcej informacji i zapisy:

www.compliancepolska.pl
e-mail: biuro@compliancepolska.pl

Stowarzyszenie Compliance Polska to niezależna, niepolityczna oraz działająca na zasadzie non-profit organizacja, prowadząca działalność edukacyjną oraz informacyjną. Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy profesjonalistami oraz dążenie do ujednolicenia praktyk funkcjonujących w obszarze compliance.


Compliance, stanowiąc przyszłość nowoczesnego biznesu, obejmuje systemy i procedury służące unikaniu wszelkich ryzyk, w tym sankcji cywilnych, administracyjnoprawnych oraz karnych. Funkcja komórki compliance ma na celu uniknięcie zagrożeń, jakie mogą spotkać podmiot w wyniku niedostosowania jego działalności do norm prawnych i obowiązujących standardów. Zapewnia implementacje obowiązującego prawa do jasno i precyzyjnie sformułowanych instrukcji oraz procedur wewnętrznych, a także prawidłowe ich wdrażanie i przestrzeganie.

Kontakt
Warszawa
Wydarzenia

Dziś jest 15 marca 2025

Zobacz wszystkie