Czy banki centralne będą w stanie zachować niezależność? Przez 3 dekady była ona fundamentem polityki pieniężnej. Coraz większe wydatki fiskalne oraz rosnący dług stawiają pod znakiem zapytania czy utrzymanie inflacji w celu pozostanie głównym priorytetem działań banków centralnych. Nasi prelegenci postarają się odpowiedzieć na te pytania w panelu: „Między walką z inflacją a dominacją fiskalną. Czy bank centralny pozostanie niezależny?
Czy silna interwencja państwa stanowi rozwiązanie dla kryzysu energetycznego? Na przestrzeni lat rynek energii, mimo licznych regulacji, opierał się na mechanizmach rynkowych. Rosnące ceny surowców energetycznych prowadzą do prób zastąpienia tych zasad przez ingerencję państwa. Prelegenci będą dyskutować nad tymi dylematami w panelu „Polityka interwencji energetycznych odpowiedzią na kryzys”?
Czy nadchodzi nowy ład w handlu międzynarodowym? Kryzys wywołany przez pandemię i wojnę w Ukrainie prowadzi do przewartościowania celów państw oraz przedsiębiorstw. Globalne łańcuchy dostaw okazały się wrażliwe na wstrząsy i zależne od interesów poszczególnych krajów. Prowadzi to do pytania czy globalizacja przy lokowaniu produkcji zostanie zastąpiona przez droższe i bardziej odporne inwestycje regionalne. Te zagadnienia będą przedmiotem dyskusji na finałowym panelu „Ile kosztuje bezpieczeństwo? Maksymalizacja zysku a stabilność w handlu międzynarodowym.”
Dodatkowo drugiego dnia Kongresu odbędzie się seria krótkich wykładów poruszających aktualne wyzwania makroekonomiczne. Wystąpienia poruszą zróżnicowane tematy od modelowania w niestabilnych czasach do przyszłości polskiego rynku mieszkaniowego.
W Kongresie wezmą udział m.in. Piotr Arak, prof. Jan Hagemejer, Mateusz Walewski, prof. Jacek Kotłowski, Mateusz Urban czy Mariusz Adamiak.
Zapraszamy do zapisów https://bit.ly/3E3G89C
Więcej szczegółów na stronie https://www.kongresmakroekonomiczny.pl/