23-08-2012 | Jakub Jański

CIMA: kwalifikacja, kursy, zakres wiedzy, egzamin, perspektywy

Informacje na temat kwalifikacji zawodowej CIMA: kursy, zarobki, czas trwania kursów, perspektywy rozwoju. Dowiedz się więcej o kwalifikacji CIMA.
 
CIMA jest międzynarodową kwalifikacją z dziedziny rachunkowości zarządczej. Dane podstawowe


CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest organizacją zrzeszającą ponad 172 tys. członków i studentów w ponad 165 krajach. CIMA jako kwalifikacja koncentruje się na zarządzaniu przedsiębiorstwem i roli strategicznej informacji zarządczej w tym procesie. CIMA jest najpopularniejszą na świecie kwalifikacją zawodową z dziedziny rachunkowości zarządczej. Więcej można dowiedzieć się na stronie www.cimaglobal.com.


Zobacz oferty kursów CIMA »Zakres wiedzy


Aby zdobyć kwalifikację CIMA należy zdać 15 egzaminów. Zakres tematyczny jest szeroki: od rachunkowości finansowej i zarządczej, przez podatki, prawo, do kwestii związanych z tworzeniem i wdrażaniem strategii przedsiębiorstwa. Egzaminy CIMA można zdawać w języku angielskim na całym świecie, w tym również w Polsce.


Pełna lista egzaminów:


CERTIFICATE LEVEL
C1 Fundamentals of Management Accounting
C2 Fundamentals of Financial Accounting
C3 Fundamentals of Business Mathematics
C4 Fundamentals of Business Economics
C5 Fundamentals of Ethics, Corporate Governance and Business Law


OPERATIONAL LEVEL
E1 Enterprise Operations
P1 Performance Operations
F1 Financial Operations


MANAGEMENT LEVEL
E2 Enterprise Management
P2 Performance Management
F2 Financial Management


STRATEGIC LEVEL
E3 Enterprise Strategy
P3 Performance Strategy
F3 Financial Strategy


T 4: PROFESSIONAL COMPETENCE LEVEL
Part A: Work Based Practical Experience
Part B: Case Study Exam


Zakres wiedzy wymaganej na każdym z egzaminów jest szerszy w porównaniu z typowym egzaminem uniwersyteckim - wymagana wiedza jest bardziej szczegółowa. Przede wszystkim wymagane jest pełne zrozumienie praktycznych jej zastosowań.Czas trwania


Egzaminy w ramach zdobywania kwalifikacji CIMA można zdawać 2 razy w roku - w maju oraz w listopadzie, wyłączając pierwszy poziom Certificate (testy komputerowe), który można zdawać w ciągu całego roku. Z pierwszych pięciu egzaminów (Cima papers C1-5) absolwenci kierunków ekonomicznych i finansowych mogą uzyskać zwolnienia. W każdej z sesji można zdać maksymalnie cztery egzaminy, ale w praktyce - łącząc pracę zawodową z nauką - nie jest możliwe rzetelne przygotowanie się do więcej niż dwóch, maksymalnie trzech egzaminów ze względu na ogrom wiedzy, którą trzeba przyswoić. Należy więc się liczyć, że od momentu rozpoczęcia szkolenia do jego zakończenia mija średnio od 2,5 do 4 lat.


Kurs przygotowujący do wszystkich egzaminów CIMA kosztuje ok. 33 tys. zł. Do tego należy doliczyć opłaty egzaminacyjne (od 44 do 77 GBP za egzamin) oraz opłatę rejestracyjną i członkowską. W wielu firmach istnieją programy finansowania tej kwalifikacji - warto zapytać o to pracodawcę.Perspektywy rozwoju


Posiadając kwalifikacje CIMA, lub będąc w trakcie jej zdobywania i ubiegając się o pracę w Wielkiej Brytanii czy też w Irlandii, będziemy traktowani na równi z lokalnymi kandydatami. Zdawanie egzaminów CIMA będzie zarówno potwierdzeniem doskonałej znajomości języka angielskiego, jak i wysokiego poziomu wiedzy merytorycznej.


Osoby posiadające kwalifikacje CIMA pracują w działach finansowo-księgowych oraz kontrolingu. Osoby z tą kwalifikacją można również spotkać w instytucjach i firmach związanych z rynkiem finansowym (banki inwestycyjne, fundusze inwestycyjne, biura maklerskie). Miesięczne zarobki brutto osób posiadających kwalifikację CIMA zaczynają się od ok. 8 tys. zł., a nierzadko przekraczają 20 tys. zł.


Przykładowe stanowiska, które łatwiej osiągnąć posiadając klasyfikacje CIMA:


Działy finansowo-księgowe:
Dyrektor finansowy 
Kontroler finansowy


Rynki Finansowe
Doradca Inwestycyjny
Zarządzający Aktywami
Analityk


Zobacz oferty kursów CIMA »


Opracowanie na podstawie The Chartered Institute of Management Accountants.

Temat pod lupą
Elżbieta Kaproń

Nie chcemy, aby CSR był tylko zestawem pięknych idei

CSR nie jest dziś zbiorem haseł, lecz elementem wartości firmy, realnymi działaniami oraz ważnym kryterium przy wyborze pracodawcy lub partnera w biznesie. O znaczeniu społecznej odpowiedzialności biznesu dla pracowników oraz organizacji rozmawiamy z Elżbietą Kaproń z Accenture Operations.

Więcej artykułów
Awanse
Paweł Surówka

Paweł Surówka prezesem PZU

Rada Nadzorcza Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej powołała z dniem 13 kwietnia 2017 roku Pawła Surówkę na stanowisko prezesa zarządu PZU.

Więcej awansów
Wydarzenie tygodnia

European Executive Forum

W imieniu organizatora zapraszamy 26 i 27 kwietnia do warszawskiego hotelu Sheraton, gdzie odbędzie się „European Executive Forum”, międzynarodowy kongres o tematyce przywództwa i zarządzania.

Więcej wydarzeń
UE