Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

Rekordowa liczba awansów dyrektorskich w Deloitte Polska

Z początkiem września w Deloitte Polska promocję otrzymały 34 osoby reprezentujące różne obszary działalności w firmie, od zarządzania ryzykiem po enabling services.
Kategoria: Awanse
01.09.2023

Nowo awansowani dyrektorzy wyróżniają się nie tylko szeroką wiedzą w obszarze swoich specjalizacji, ale są też przykładem tego, jak dzięki doświadczeniu i działaniu w zgodzie z wartościami Deloitte można osiągnąć sukces w biznesie.

Największą wartością Deloitte są ludzie, dlatego jako organizacja promujemy podejście skupione właśnie na człowieku. Inwestycja w rozwój naszych pracowników sprawia, że chcą zostać w organizacji na dłużej i właśnie tutaj rozwijać swoje kompetencje. Powiększające się rekordowo grono dyrektorskie stanowi dla nas najlepszy dowód na to, że warto wspierać talenty -  mówi Joanna Świerzyńska, liderka zespołu ds. rozwiązań dla pracodawców w Dziale Doradztwa Podatkowego, Talent Partnerka w Deloitte.

Tegoroczne awanse dyrektorskie w Deloitte Polska dotyczą następujących obszarów działalności firmy:

  • Audit and Assurance: Karolina Zdanowicz

  • Konsulting: Marcin Cieśliński, Wojciech Frączek, Krzysztof Kolos, Konrad Kowalczyk, Paweł Woch, Krzysztof Wnuk, Marek Żyliński

  • Doradztwo finansowe: Michał Przybylski, Dorota Wierzbicka – Kot

  • Zarządzanie ryzykiem: Piotr Czapski, Katarzyna Dąbrowska, Ewa Kaczyńska, Jakub Kędziora, Szymon Mozel, Piotr Polak, Przemysław Wistel

  • Tax & Legal: Przemysław Borowiec, Michał Budnicki, Anna Cichoń, Michał Gosek, Paweł Guzowski, Agnieszka Jarnot, Paulina Jaszczur, Marzanna Kacprzykowska, Marta Klupś, Anna Lucyga – Bierbaumer, Aleksandra Mazur – Zych, Paweł Pucher, Mateusz Raińczuk, Paweł Tarbaj, Anna Woźniak

  • Enabling Services: Sylwia Ziemska, Małgorzata Kubiś

Historyczna liczba 34 awansów na stanowiska dyrektorskie w ramach Deloitte Polska jest wyrazem tego, że wspieranie pracowników w ich rozwoju zawodowym przynosi rezultaty. Wierzymy, że powiększające się grono dyrektorów w tak różnych obszarach naszej organizacji umożliwi nam realizowanie kolejnych ambitnych projektów oraz wzmocni długofalowe relacje z klientami. Jednocześnie zamierzamy dalej rozwijać kulturę firmy zapewniającej możliwość zdobywania kolejnych szczebli kariery - dodaje Monika Stołowska, dyrektorka HR, Deloitte.

 Źródło: informacja prasowa

Autor: Redakcja
KarierawFinansach.pl

Redakcja KarierawFinansach.pl podejmuje tematy ciekawe i ważne dla pracowników branży finansowej i osób, które dopiero myślą o karierze w finansach. 

Zobacz również