Trwa ładowanie. Prosimy o chwilę cierpliwości.

5 pytań do rekrutera z Arla Global Financial Services Centre

Monika Grochowska, Senior HR Specialist, opowiada o tym, dlaczego warto w CV pisać o swoich pasjach i jakie pytanie zawsze pojawia się na rozmowie kwalifikacyjnej w Arla Global Financial Services Centre.
Akcja redakcyjna: 5 pytań do rekrutera
Kategoria: Poradnik kariery
03.06.2019
Fot. Nguyen le Viet Anh / Unsplash

W stronę perfekcyjnego CV

1. Jakie błędy najczęściej pojawiają się w CV kandydatów? Zdjęcie w CV – tak czy nie? Zainteresowania – ważny punkt czy lepiej pominąć?

Monika Grochowska, Senior HR Specialist w Arla GFSC: Najwięcej dyskusji czy kontrowersji pojawia się w związku ze zdjęciem w CV. Głosy są tu podzielone. Istotnie, zgodnie z przepisami prawa, zdjęcie nie jest wymagane w procesie rekrutacji. Jednakże gorąco zachęcam do jego wprowadzenia do dokumentów aplikacyjnych. Dlaczego? Dzięki niemu wyraźnie skraca się dystans między osobą aplikującą a rekruterem. Właśnie dzięki odpowiedniej fotografii możesz się wyróżnić i zostać zapamiętanym. Ważne jednak, by zdjęcie było wykonane w profesjonalny sposób. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś wybrać się od razu do fotografa, który wykona idealne zdjęcie portretowe. Możesz je spokojnie wykonać sam w domu lub z pomocą znajomych. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na odpowiednie, neutralne tło – dzisiejsze telefony komórkowe potrafią czynić cuda :-) Nie zapomnij, przede wszystkim, o uśmiechu! 

Podobnie jest z zainteresowaniami, o których – moim zdaniem – warto pisać! W Arli zwracamy uwagę nie tylko na te „twarde” elementy CV, jak doświadczenie czy kompetencje, lecz także na to, jakie pasje ma kandydat i co lubi robić w wolnym czasie. Jeśli więc jest coś, czym chciałbyś się pochwalić, bo decyduje o Twojej wyjątkowości – koniecznie to zrób! Dzięki temu będziemy mogli łatwiej Cię zapamiętać.

Jak więc to zrobić? Unikaj ogólnych sformułowań, np. "lubię czytać książki". Zamiast tego sprecyzuj dokładnie zakres literatury, która Ciebie niezwykle kręci, np. literatura fantastyczna, szczególnie autorstwa Tolkiena. Lubisz sport? Doprecyzuj więc, czy chodzi o biegi maratońskie, a może grasz w siatkówkę?

Jeśli chodzi o temat błędów najczęściej pojawiających się w CV kandydatów to przede wszystkim cofnijmy się do tego, że jest to dokument, na podstawie którego rekruter decyduje o zaproszeniu danej osoby na spotkanie. Jest to Twoja wizytówka. Zadbaj więc o to, by nie zabrakło w nim żadnej istotnej informacji na temat Twojego doświadczenia czy posiadanych kwalifikacji.  

Mówi się, co prawda, szeroko o tym, że rekruter ma podobno maksymalnie 30 sekund na analizę informacji w CV, dlatego powinno ono zawierać się w jednej, maksymalnie dwóch stronach A4. Ze swojej strony mogę ten mit obalić. W Arli analizuje się dokumenty aplikacyjne wyjątkowo wnikliwie. Często w proces selekcji kandydatów są również włączeni managerowie działów, dlatego w tym momencie „więcej” znaczy „lepiej”. Zwłaszcza, że nazwy stanowisk nie zawsze dobrze opisują to, czym się zajmujemy na co dzień. Uwzględnij więc dokładny zakres swoich obowiązków, opis projektów, w które byłeś zaangażowany wraz ze wskazaniem swojej roli w jego realizacji. Idąc dalej, jeśli pracowałeś wcześniej w środowisku SSC/BPO, opisz np. jakie spółki obsługiwałeś księgowo (z jakich krajów), jakiego typu faktury procesowałeś (PO czy non-PO), itd. Im więcej szczegółów, tym łatwiej i szybciej Ciebie poznamy, a to przełoży się na zaproszenie na spotkanie. Jeśli jednak Twoje doświadczenie zawodowe jest niewielkie – nie martw się! Opisz np. swoją działalność w kołach naukowych – zwłaszcza, jeśli są one związane z obszarem księgowości, ekonomii czy zarządzania. Nie zapomnij o wszelkich stażach czy praktykach. 

Przygotowując swoje CV, pamiętaj o zachowaniu chronologii zdarzeń (od najnowszego do najstarszego), klarownym wydzieleniu sekcji, jak też opisania poziomu znajomości języków obcych. To kolejny obszar, z którym kandydaci często miewają trudności. Jak więc go przedstawić, by nie było wątpliwości jaki poziom języka obcego reprezentujesz? Odnieś się do klasyfikacji znajomości języka wg Rady Europy, która stanowi, że umiejętności językowe opisujemy na skali od A1 (poziomu podstawowego) do C2 (poziomu języka natywnego). Unikaj określeń typu „znajomość średnia” czy „komunikatywna” – dla każdej osoby oznaczać to może coś innego.

Znajomość języków obcych

2. Znajomość których języków obcych jest mile widziana bądź wymagana w Państwa firmie? Jak jest weryfikowana w procesie rekrutacji? 

Z racji tego, że Arla jest organizacją międzynarodową, posiadającą swoje oddziały na całym świecie, językiem bazowym jest język angielski. Wykorzystujemy go w codziennej komunikacji z klientami czy naszymi pracownikami – pomijając kontakt z osobami spoza Polski, tutaj w Gdańsku również zatrudniamy wielu obcokrajowców. Z tego względu znajomość języka angielskiego jest konieczna i oczekujemy, że będziesz w stanie swobodnie komunikować się na co dzień w tym języku, zwłaszcza w odniesieniu do realizacji codziennych zadań. Jeśli jednak nie posiadasz wcześniejszego doświadczenia w obszarze księgowości, nie musisz się obawiać – słownictwa branżowego nauczysz się razem z nami!

Znajomość języka angielskiego weryfikujemy standardowo w trakcie pierwszej rozmowy telefonicznej, jak też później w trakcie spotkania w naszym biurze. Nie przedstawiamy żadnych dodatkowych testów do wykonania – stawiamy przede wszystkim na praktykę!

W zależności od specyfiki działu, zdarza się nam poszukiwać pracowników znających również inne języki obce, jak np. duński, szwedzki, niemiecki czy hiszpański. Zazwyczaj mają oni pełnić zadania wymagające codziennego kontaktu z klientem zagranicznym, np. w kontekście procesowania faktur zakupowych od dostawców niemieckich. Wówczas, z racji na ogromne znaczenie znajomości konkretnego języka obcego, możesz spodziewać się z naszej strony dodatkowej weryfikacji przeprowadzonej przez zewnętrznego lektora audytora, realizowanej zarówno poprzez rozmowę, jak i testy pisemne. Na jej podstawie decydujemy o przysługującym dodatku językowym.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnych

3. Jakie pytanie zawsze pojawia się w rozmowach kwalifikacyjnych w Państwa firmie?

Bez względu na to kogo poszukujemy w danym momencie, zawsze pojawia się z naszej strony pytanie „Dlaczego zaaplikowałeś właśnie do Arli?”.

Można pomyśleć, że pytanie jest sztampowe i niewiele wnoszące do procesu rekrutacyjnego – w końcu wystarczy zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami z naszej strony internetowej. Nic bardziej mylnego! Z mojej perspektywy jako rekrutera, pytanie to jest kluczowe, bo pozwala poznać kandydata bliżej: co go napędza, motywuje, inspiruje, czego szuka, co jest dla niego ważne... Pogłębiamy aspekt motywacji, dopasowania do kultury firmy, badamy znajomość naszej organizacji.

Pytanie to stanowi bazę do dalszej dyskusji. Celowo użyłam słowa „dyskusja”, gdyż traktujemy rozmowę rekrutacyjną nie jako „sparing”, „walkę o pracę”, a bardziej jako spotkanie partnerów, gdzie możemy się wymienić spojrzeniami na temat stanowiska pracy, samej organizacji, celów zawodowych, itd. Kluczem do sukcesu jest bowiem odpowiednie dopasowanie pracownika i pracodawcy, byśmy mogli razem rozwijać się przez co najmniej kilka najbliższych lat. Długofalowa perspektywa zatrudnienia to coś, na co stawiamy ogromny nacisk, a jednocześnie idealnie komponuje się z naszymi skandynawskimi korzeniami i systemem wartości.

Rola kompetencji miękkich

4. Jakie umiejętności miękkie najwyżej cenią Państwo u kandydatów na stanowiska związane z finansami? Czy warto o nich pisać w CV?

W Arli wierzymy, że osobista postawa względem pracy i umiejętności miękkie są często bardziej wartościowe niż wiedza techniczna, którą możemy stosunkowo łatwo przyswoić w trakcie realizacji codziennych zadań. Potrafią one zrekompensować pewne braki doświadczenia, zwłaszcza na początkach kariery zawodowej. Dlatego w trakcie rozmowy staramy się zadawać pytania, które pozwolą nam poznać Ciebie bliżej jako potencjalnego przyszłego pracownika.

W kontekście pracy w środowisku Centrum Usług Wspólnych, na pewno stawiamy na wielozadaniowość, w tym umiejętność stawiania priorytetów oraz dobrą organizację codziennej pracy. Rola księgowego dodatkowo wymaga szczególnej dokładności, umiejętności wyciągania wniosków na bazie dostarczonych informacji – w końcu wykonuje on wyjątkowo odpowiedzialne zadania na danych finansowych. Jednak jedne z najważniejszych cech pożądanych u naszych przyszłych pracowników, bez względu na stanowisko, to proaktywność, rozumiana m.in. jako nastawienie na wyszukiwanie usprawnień w pracy codziennej, gotowość do przejmowania inicjatywy, ale też wysokie umiejętności komunikacyjne i nastawienie na pracę zespołową. By to dodatkowo podkreślić, poza standardowymi pojęciami wizji i misji firmy, które przedstawia każda większa organizacja na świecie, w Arli funkcjonuje dodatkowo pojęcie „Charakteru”, który opisujemy poprzez 3 słowa: Lead, Sense i Create. 

Czy warto o takich cechach pisać w CV? Z mojego punktu widzenia nie jest to konieczne, głównie ze względu na to, że to właśnie zadaniem rekrutera i przyszłego managera jest zweryfikowanie tych obszarów. Zakładam, że każdy z nas mógłby powiedzieć o sobie jako np. osobie komunikatywnej, efektywnie radzącej sobie ze stresem, jednak interpretacja tych określeń bywa różna u różnych osób. W związku z tym dążę do tego, by w trakcie spotkania rekrutacyjnego sprowadzić rozmowy na ten temat do faktycznych zachowań (na bazie konkretnych sytuacji z Twojego życia zawodowego), które będą świadectwem posiadania wymaganych przez nas umiejętności.

Rozwój pracowników

5. W jaki sposób firma wspiera rozwój swoich pracowników?

Arla jako duża, międzynarodowa organizacja, także z mojego punktu widzenia jako osoby zatrudnionej tu nieco ponad rok temu, daje całe mnóstwo możliwości rozwoju. Zaczynając od projektów realizowanych w ramach wykonywania codziennych zadań po inicjatywy między departamentowe, pozwalające dostrzec szerszą perspektywę funkcjonowania firmy. Dodatkowo, w ramach prowadzonych rekrutacji wewnętrznych, można starać się o transfer między działami na pewien czas (np. zastępstwo) lub na stałe, a nawet aplikować na transfer zagraniczny do innej z naszych spółek na świecie.

Możliwości rozwojowe oferowane przez Arlę zależą w głównej mierze od wyznaczonego przez pracownika kierunku rozwoju kariery. Jeśli myślisz bardziej o wyspecjalizowaniu się w ramach konkretnych zadań, procesów czy narzędzi, możesz liczyć na funkcję Super Usera lub eksperta dedykowanego np. dla systemu SAP czy konkretnych procesów księgowych. Z tego poziomu służysz wsparciem dla swoich kolegów po fachu w rozwiązywaniu trudnych problemów. A może rozważasz ścieżkę managerską? Nie ma problemu! Możesz zaaplikować na program koordynatorski, którego celem jest przygotowanie Ciebie do potencjalnej, przyszłej funkcji team leadera w zespole. 

Dodatkowo, rokrocznie jesienią organizujemy wewnętrzne szkolenia dedykowane dla pracowników, w ramach których możemy rozwinąć umiejętności techniczne, ale nie tylko! W zeszłym roku przeprowadziliśmy m.in. szkolenie z zakresu zarządzania zmianą czy metodologii Agile, a wspólnie z naszym partnerem, firmą Berlitz – kurs z zakresu prezentacji publicznych w języku angielskim. 

Jeśli jednak stawiasz na tradycyjne metody kształcenia, np. studia podyplomowe, specjalistyczne kursy techniczne czy językowe, możesz uzyskać wsparcie finansowe z ramienia organizacji, pozwalające Ci pokryć częściowo koszty realizacji szkoleń.

Dziękuję za rozmowę. 

Ekspert: Monika Grochowska
Senior HR Specialist Arla Global Financial Services Centre

Absolwentka psychologii na SWPS w Sopocie. Od 7 lat pracuje w obszarze Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Doświadczenie zdobywała w agencjach rekrutacyjnych, by w końcu dołączyć do Arli jako Senior HR Specialist. Od ponad roku odpowiada za pozyskiwanie nowych pracowników na potrzeby gdańskiego centrum SSC Arli do departamentów finansowych, HR, Procurement i IT, ale też prowadzi projekty z obszaru HR i Employer Branding.

Autor: Karolina Zdunowska
Redaktor naczelna Grupa MBE

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W przeszłości współpracowała z wydawnictwami: Media Regionalne, Ringier Axel Springer i Marquard Media. W Grupie MBE była odpowiedzialna za redakcję tekstów do magazynu „Kariera w Finansach i Bankowości” oraz na stronę KarierawFinansach.pl w latach 2018-2022.

Zobacz również